Skuteczne sposoby na zmniejszenie poziomu hałasu we wnętrzu
08/2/2024 | Autor: Karnix | Osłona okien - porady
Czy wiesz, że hałas środowiskowy został uznany za drugie, po zanieczyszczeniu powietrza, zagrożenie zdrowia publicznego? Długotrwała ekspozycja na ten typ dźwięków ma ogromy wpływ nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale także może sprzyjać rozwijaniu się zaburzeń i chorób, w tym układów krążenia czy funkcji poznawczych u dzieci. Jednocześnie codzienne ?życie? w hałasie to prosta droga do zaburzeń koncentracji, drażliwości, chronicznego zmęczenia czy zwiększonego poziomu stresu.
Spis treści
Wbrew pozorom problem nie dotyczy wyłącznie osób narażonych na częsty kontakt z bardzo głośnymi i intensywnymi dźwiękami, ale przede wszystkim tych, którzy stale funkcjonują w hałasie występującym w środowisku zewnętrznym i związanym z działalnością człowieka, czyli hałasem drogowym, przemysłowym lub szynowym.
Słowem – wszystkich. Bo choć świadomość dotycząca zgubnego wspływu hałasu na zdrowie jest w ostatnich czasach coraz większa, to jednak trudno wyobrazić sobie jego całkowite wyeliminowanie – z tego względu warto zatroszczyć się o strefę bez hałasu zwłaszcza w miejscu zamieszkania. Szacuje się, że w ciągu dnia stale towarzyszą nam dźwięki o intensywności wynoszącej średnio ok. 70 dB, tymczasem bezpieczne normy hałasu dla pomieszczeń mieszkalnych wynoszą 40dB w dzień i 30 dB w nocy. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej sposobom na obniżenie poziomu hałasu w domu – wbrew pozorom to wcale nie takie trudne, a może przynieść wymierne korzyści, takie jak poprawę samopoczucia, lepszą koncentrację i łatwiejszą regenerację.
Opcja nr 1 – rolety zewnętrzne
O roletach zewnętrznych pisaliśmy już wielokrotnie, wymieniając w naszych artykułach także fakt, że stanowią doskonałą izolację akustyczną. Dzięki profilom wykonanym z wysokogatunkowego aluminium, wypełnionym wewnątrz pianką poliuretanową skutecznie tłumią większość hałasów z zewnątrz, obniżając poziom decybeli do bezpiecznego poziomu. Decydując się na to rozwiązanie warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość wykonania i konstrukcję – im bardziej zwarta i solidna, tym większy poziom wyciszenia. Dobrej jakości rolety zewnętrzne wyposażone są w dodatkowe gumowe uszczelki umiejscowione w dolnej części listwy pancerza – one również mają wpływ na izolację akustyczną rolety. Istotny jest również montaż – poprawnie zamontowana, dobrej jakości roleta zewnętrzna nie powinna posiadać żadnych prześwitów i szpar. Z tego względu warto zdecydować się na modele oferowane przez wyspecjalizowane firmy z długoletnim doświadczeniem – tylko wówczas mamy pewność, że roleta spełni wszystkie nasze oczekiwania. Doskonała ochrona przed niepożądanymi dźwiękami to nie jedyne zalety rolet zewnętrznych, więcej informacji na ich temat ich możliwości znajdziesz tu ->
Częstym pytaniem stawianym podczas wyboru rolet zewnętrznych jest to, czy typ rolety (natynkowa lub podtynkowa), ma wpływ na poziom redukowania hałasu. Zasadniczo oba wspomniane rodzaje wykazują podobną izolację akustyczną, a główna i podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy wyłącznie rodzaju montażu.
Opcja nr 2 – żaluzje drewniane
Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym na zredukowanie poziomu hałasu z zewnątrz są żaluzje drewniane. Stopień izolacji akustycznej jest niższy, niż w przypadku rolet zewnętrznych, niemniej wykazują one dużą skuteczność w tłumieniu hałasu środowiskowego. Za barierę akustyczną służą w tym przypadku wykonane z drewna Basswood lamele, które po ustawieniu w odpowiedniej pozycji tworzą, na podobnej zasadzie co rolety zewnętrzne, efektywną barierę tłumiącą niepożądane dźwięki.
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Blue Silver
99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Jednocześnie ten typ osłon okiennych wykazuje także szereg dodatkowych zalet oraz pozwala na precyzyjną regulację wpadającego do pomieszczenia światła oraz zapewniają doskonałą izolację termiczną – zabezpieczają wnętrze przed nagrzewaniem się latem i przed stratami ciepła zimą. Jednocześnie żaluzje drewniane zapewniają także stylowy wygląd okna i pięknie komponują się z większością stylów wnętrzarskich. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat zalet żaluzji drewnianych, wszystkie niezbędne informacje znajdziecie TUTAJ.