Karnisz to element wystroju okna, obecny w praktycznie każdym wnętrzu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzięki nim możemy zawiesić firany lub zasłony oraz znacznie wzbogacić aranżację wnętrza — salonu, sypialni, pokoju dziennego, jadalni, kuchni, a nawet łazienki. W naszym sklepie internetowym Karnix dostępna jest szeroka gama karniszy, które różnią się między sobą kolorem oraz designem, dzięki czemu z łatwością można znaleźć taki, który wpasuje się w aranżację danego wnętrza. Odpowiednio dobrany karnisz dodaje wnętrzu elegancji i sprawia, ze dużo lepiej się ono prezentuje.

Modne karnisze? Tylko u nas!
Potrzebujesz nowoczesnych karniszy, które zasłonią przeszklone ściany w nowo wybudowanym apartamencie? Chcesz kupić klasyczne, zdobione karnisze do firan w tradycyjnym salonie? A może chcesz udekorować wykusz w swoim mieszkaniu w kamienicy? W ofercie sklepu online posiadamy szeroki wybór karniszy, różniących się̨ między sobą̨ estetyką, dzięki czemu z łatwością̨ można znaleźć́ u nas produkt, który będzie pasował do konkretnego wnętrza. Jeśli szukasz produktu, który dopełni aranżację Twojego wnętrza, w naszym asortymencie z pewnością̨ znajdziesz odpowiedni model.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się̨ z asortymentem sklepu Karnix. Nasze karnisze to starannie wyselekcjonowane produkty, które charakteryzują̨ się̨ bardzo wysoką odpornością̨ na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu zachowują̨ perfekcyjny wygląd przez wiele lat.
Co to jest karnisz?
Zacznijmy od podstaw – czyli od tego, czym w ogóle jest karnisz do zasłon i dlaczego pełni on w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu tak istotną funkcję? Karnisz to, w ogólnym ujęciu, drążek służący do zawieszenia firany, zasłony lub rolety. Współcześnie nowoczesne karnisze najczęściej mocuje się do ściany, ale wciąż jeszcze można spotkać karnisze montowane do sufitu.
Karnisz na zasłony – jakie pełni funkcje?
Chociaż wiele osób postrzega karnisz jako uniwersalny element wykończeniowy, pełniący przede wszystkim funkcję praktyczną, wbrew pozorom nie jest on uniwersalnym elementem dekoracji wnętrza. Żeby dobrze pełnił swoją funkcję, trzeba go dobrać do rozmiaru okna i pokoju, a także do jego aranżacji i kolorystyki. Niestety bardzo często karnisze traktowane są trochę po macoszemu, bo wychodzi się z założenia, że „i tak ich nie widać”. Nie jest to prawdą. Tylko karnisze osłonięte lambrekinem są całkowicie niewidoczne. Wszystkie inne mogą podkreślić lub zepsuć wystrój wnętrza. Często to właśnie dopiero w tej drugiej sytuacji odkrywamy, jak duże znaczenie ma dobrze dobrany karnisz nad oknem. Dlatego warto znaleźć trochę czasu na dobranie odpowiedniego karnisza.
Jak dobrać karnisz do rozmiaru okna?
Wybranie idealnego karnisza do salonu, sypialni, jadalni czy kuchni nie jest sprawą prostą nie tylko ze względów estetycznych. Pamiętaj, że karnisz na zasłony musi być idealnie dobrany także do rozmiaru okna – to znaczy do jego szerokości. Karnisz zbyt długi będzie nieestetycznie odstawał od krawędzi bocznych okna, natomiast zbyt krótki – może powodować, że nie będziesz w stanie zakryć całego okna.
Należy mieć świadomość tego, że długość karnisza nie jest tożsama z długością okna nawet łącznie z framugą. Nie jest też tożsama z długością wnęki okiennej. Trzeba pamiętać, że zasłony powinny zasłaniać przynajmniej dwadzieścia centymetrów ściany po obu stronach okna, żeby uniknąć nieestetycznych i niedyskretnych prześwitów. Ponadto zasłony odsłaniane na dzień muszą całkowicie odsłonić światło okna, trzeba na to zarezerwować odpowiednią ilość miejsca. Przy zasłonach z cienkich tkanin dwadzieścia centymetrów zapasu powinno wystarczyć, ale jeśli zasłony uszyte są z grubych i ciężkich tkanin, do tego okno jest szerokie, zapas powinien być odpowiednio większy.
Szerokość okna plus zapas to w przypadku karnisza odległość między wspornikami, za pomocą których montuje się karnisz do ściany lub sufitu. Do tego trzeba doliczyć po kilka do kilkunastu centymetrów na ozdobne wykończenie karnisza. Dopiero wówczas uzyskamy ostateczną długość drążka.

Karnisz Apartamentowy marki Karnix
Jak dobrać karnisz do wielkości wnętrza?
Tu zasada jest prosta. Im większe wnętrze, tym szerszy przekrój drążka karnisza, czyli, mówiąc potocznie, grubszy karnisz. Ta zasada tyczy się też dużych okien. Cienki karnisz w dużym wnętrzu zniknie, będzie wyglądał na nieproporcjonalnie mały. I odwrotnie. Masywny, gruby karnisz w niedużym pomieszczeniu i przy małym oknie będzie wyglądał przytłaczająco.
Rodzaj karnisza a sposób upinania firan i zasłon
Pod tym względem karnisze są dość uniwersalne, ale też nie do końca. O ile żabki czy flexy można stosować przy karniszach wszystkich typów (okrągłych, kwadratowych, prostokątnych), to już zasłony i firany z przelotkami można powiesić tylko na karniszach okrągłych w przekroju. Trzeba też pamiętać, że przelotek nie stosuje się przy karniszach aluminiowych.
Jeśli firany lub zasłony będą wieszane na żabkach, to trzeba kierować się zasadą, iż mocowania rozmieszcza się co 10 cm. Aby więc ustalić potrzebną ilość żabek, trzeba odległość między mocowaniami karnisza podzielić przez 10 i dodać 1. Jednak od tej zasady istnieje wyjątek. Wieszając grube i ciężkie zasłony, można rozmieścić żabki nieco gęściej, tak by tkanina nie wyglądała, jakby się miała za chwilę urwać. Ponieważ firany i zasłony zmienia się okresowo np. wraz ze zmianą pór roku, warto mieć w domu zapasowe kółka i żabki.
Jak dobrać kolor karnisza?
Odpowiednie dobranie koloru karnisza jest kluczowe do tego, by prezentował się on dobrze w salonie, sypialni, jadalni czy kuchni. Tutaj też trzeba mieć świadomość tego, że uniwersalny kolor… nie istnieje. Źle dobrany pod kątem kolorystycznym karnisz z pewnością będzie się wybijał na tle całego wystroju wnętrza. Jak w takim razie odpowiednio dobrać kolor karnisza? Raczej nie do koloru ścian ani zasłon, bo te zmieniają się stosunkowo często. Zdecydowanie lepiej jest potraktować karnisz jako jeden ze stałych elementów aranżacji wnętrza i zadbać, by był kolorystycznie spójny z innymi dodatkami.
Kolory metalowych karniszy dobiera się do opraw oświetlenia, a także lamp i żyrandoli, jeśli są metalowe. Można je dobierać nawet do koloru klamek i innych metalowych dodatków. Idąc tym tropem, możemy uznać, że jeżeli klamki, uchwyty mebli czy lampy mają metalowe wykończenia w kolorze złotym, złote powinny być również karnisze do firan. Analogicznie postępujemy w sytuacji, gdy w salonie lub jadalni dominują dodatki w kolorze srebra, miedzi czy czarne.
Z kolei kolor drewnianych karniszy dobiera się do drewnianych elementów wyposażenia, najczęściej do mebli, ale też do podłóg, framug okiennych (o ile są drewniane), drzwi.
Wyjątkiem mogą być bardzo modne obecnie białe karnisze. Ten uniwersalny kolor powinien współgrać z kolorem framug okiennych oraz ścian. Białe karnisze nie prezentują się korzystnie na tle kolorowych ścian. Wyjątkiem mogą być ściany w jasnych odcieniach – szare, beżowe czy ecru. Natomiast nie ma przeszkód, by na białych karniszach powiesić kolorowe zasłony.
Przy wybieraniu koloru karnisza warto zwrócić uwagę na jego powierzchnię. Karnisze gładkie są bardziej świecące niż satynowe. Matowe karnisze w ogóle nie odbijają światła.
Jak dobrać karnisz do stylu wnętrza
Tu nie ma jednoznacznych odpowiedzi, bo żaden styl wnętrza nie jest tak radykalny, by akceptować tylko jeden rodzaj karnisza. Jednak można pokusić się o stworzenie pewnych ogólnych zasad.

Karnisz Nowoczesny NEO
Karnisze do wnętrz urządzonych minimalistycznie
Wnętrza minimalistyczne cechuje przede wszystkim harmonia i przestronność. Nie uświadczymy tu niepotrzebnych ozdób, nadmiaru kolorów i dekoracyjnych dodatków. Dominującym kolorem bardzo często jest biel. We wnętrzach tego typu najlepiej sprawdzą się dyskretne metalowe karnisze, raczej o cienkim przekroju. Ich wykończenie powinno być raczej surowe. Nie ma tu miejsca na zakończenia karniszy w formie diamentów lub ozdobnych zawijasów. We wnętrzach minimalistycznych dobrze sprawdzają się też białe karnisze, zwłaszcza na tle białych ścian, które są tu niemal oczywiste.
Jeśli chodzi o kształt karnisza, to trzeba rozejrzeć się po salonie. Jeśli meble są surowe w kształtach i mają kanciaste wykończenia, to i karnisz powinien być w przekroju kwadratowy lub prostokątny. Jeśli jednak wybór padł na meble wykończone delikatnymi łukami, które mają za zadanie złagodzić nadmierną surowość, lepiej postawić na drążek okrągły w przekroju.
Przykładem wnętrza urządzonego minimalistycznie może być salon w stylu skandynawskim.
Karnisze do wnętrz w stylu retro
Styl retro święci w ostatnim czasie modowy triumf. Inspiracja wnętrzami modnymi w drugiej połowie ubiegłego wieku, z delikatną nutą nowoczesności, okazała się strzałem w dziesiątkę.
Czym charakteryzuje się styl retro? Przede wszystkim wygodą i dużą ilością różnorakich ozdób, od obrazów i zdjęć na ścianach, poprzez dekoracyjne bibeloty, do koronkowych, szydełkowanych obrusów. W stylu retro większy nacisk kładzie się nie na wygląd, a na wygodę, stąd miękkie obicia mebli, szerokie i głębokie fotele, tapicerowane krzesła. Szafy i komody obowiązkowo stoją na nóżkach, nierzadko ukośnych. Narożniki mebli nie są ostro zakończone. Mają opływowy kształt, co ma być sposobem na wprowadzenie do wnętrz harmonii i wyciszenia.
Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominują dwa modele stylu retro. Ten oparty o modę z lat pięćdziesiątych jest delikatny, pastelowy, czasem nawet nieco cukierkowy. Ten drugi, sięgający do mody z lat osiemdziesiątych utrzymany jest w bardzo wyrazistych barwach – nie brak tu brązowych mebli, granatowych i zielonych obić kanap, ciemnożółtych foteli. Przełamaniem tego nadmiaru ciemnego koloru są jasne ściany i obowiązkowo białe firanki w oknach.
I co ciekawe, zarówno starszy, jak i nieco młodszy styl retro z atencją przyjmie białe karnisze. W pierwszym przypadku jest to niemal oczywiste, bo do jasnych i pastelowych wnętrz nie będą pasowały karnisze w kolorze drewna, a metalowe nie wpisują się w styl retro. W drugim – białe karnisze dobiera się do koloru ścian i aranżacji okna. Jednak styl retro inspirowany latami osiemdziesiątymi daje nieco więcej swobody. Tu sprawdzą się też masywne karnisze drewniane i w kolorze drewna, identycznego jak meble.

Karnisz szynowy marki Karnix
Karnisze do wnętrz w stylu glamour
Glamour lubi błyszczeć. To styl, który nie wie, co to umiar i skromność. Wnętrza w stylu glamour cechuje przepych. Celem wszystkich dekoracyjnych dodatków jest jedno: odbijanie światła słonecznego. Stąd srebrne patery, żyrandole z kryształkami, duże lustra w grubych, metalowych ramach. Oczywiste jest, że w takim wnętrzu i karnisz musi lśnić. Tu najlepiej sprawdzają się metalowe i gładkie karnisze, raczej o szerokim przekroju. Ich wykończenia mają prawo być duże, fantazyjne, szklane lub metalowe, lśniące. Metalowy karnisz jest lepszym wyborem także dlatego, że zasłony do wnętrz w stylu glamour szyje się z grubych i ciężkich tkanin. Najczęściej wybór pada na welur lub welwet, gdyż te materiały ładnie odbijają światło. Metalowe karnisze są bardziej wytrzymałe i nie odkształcają się pod wpływem ciężaru tkaniny.
Możliwości na modne karnisze do wnętrza urządzonego w stylu glamour jest zatem całkiem sporo. W zależności od dodatków dominujących w pomieszczeniu naturalnym wyborem będą karnisze złote, miedziane lub srebrne – wzbogacone o finezyjne zakończenia. Z drugiej strony, znakomicie mogą sprawdzić się również czarne karnisze do firan, zwłaszcza wtedy, gdy wykończone będą przykuwającymi wzrok kryształami. Takie karnisze pięknie będą się prezentowały w salonie czy jadalni, w której dominuje szkoło – zarówno w meblach (na przykład szklane blaty w stołach), jak również w dekoracjach i ozdobach (szklane talerze, wazony czy figury).
Zakończenia karniszy
Niemniej ważną rzeczą niż sam karnisz na zasłony jest jego zakończenie. W dużej mierze to właśnie od tych niewielkich elementów zależy, czy karnisz jest spójny z wystrojem wnętrza, a także, czy sam prezentuje się korzystnie. Zakończenia karniszy mogą być przeróżne. We wnętrzach współczesnych, bardziej minimalistycznych najczęściej stosuje się nieprzykuwające uwagi zakończenia, pełniące przede wszystkim funkcję praktyczną. Zupełnie inaczej sprawa ta wygląda w przypadku karniszy w salonach klasycznych czy urządzonych w stylu glamour, w których można pozwolić sobie na nieco więcej fantazji. W takich pomieszczeniach pożądane są zakończenia przykuwające wzrok, duże, o formach okrągłych lub bardziej kanciastych, a także jeszcze bardziej finezyjnych. Z kolei modne karnisze w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour to te, które są wzbogacone o wspomniane wcześniej lśniące zakończenia kryształowe.
O ile sam karnisz wyglądem nie może nawiązywać do pory roku, to jego zakończenie jak najbardziej tak. To właśnie ono decyduje o ostatecznym wyglądzie samego karnisza i jego dopasowaniu do wnętrza. Zaletą zakończeń karniszy jest też możliwość ich zmiany, jeśli zajdzie taka potrzeba. Liczba wzorów i kolorów zakończeń karniszy, a także materiałów, z jakich są produkowane, daje gwarancję doboru tego idealnego, który można połączyć z aranżacją wnętrza i porą roku. Przykładowo, jeśli w sezonie wiosennym na stole goszczą kwiaty, to karnisz może być wykończony dekoracyjnym liściem. Przy tym warto zauważyć, że zakończenia karniszy są bardzo tanie. Trudno tu mówić o dużej inwestycji. To raczej gadżet – niby niepozorny i nieduży, ale mający niebagatelny wpływ na odbiór wnętrza jako całości.
Karnisze - największy wybór w sieci - Ponad 3000 wzorów karniszy
Jak widzisz, idealnie dobrane pod kątem estetyki i funkcjonalności, a przy tym tanie karnisze, nie są czymś, co łatwo znaleźć. To właśnie dlatego, szukając tych elementów wykończenia wnętrz, warto korzystać z ofert sklepów internetowych, które dysponują szerokim asortymentem – takich jak nasz sklep internetowy Karnix. Nasza propozycja obejmuje ponad trzy tysiące wzorów karniszy – zarówno klasycznych ze zdobionymi zakończeniami, jak również minimalistycznych czy w stylu glamour. Niezależnie od tego, do jakiego wnętrza szukasz karniszy, z pewnością znajdziesz je w naszym sklepie online!
Dlaczego jeszcze warto skorzystać z naszej propozycji? Ponieważ karnisze marki Karnix pokrywane są specjalną powłoką galwaniczną i warstwą lakieru, która zwiększa odporność na ścieranie. W ofercie posiadamy również karnisze szynowe, karnisze aluminiowe, karnisze wykuszowe, karnisze ścienne, karnisze sufitowe oraz niezwykle elegancke karnisze apartamentowe podzielone na kilkanaście linii - od karnisza klasycznego stylowego, aż po ultra nowoczesny karnisz drążkowy z serii NEO. Szeroka oferta pozwoli państwu dobrać odpowiedni karnisz do każdego wnętrza i stylu. Każdy karnisz wytwarzany jest w naszym zakładzie produkcyjnym dlatego możemy zapewnić najwyższą jakość produktu z ekspresową realizacją zamówienia oraz błyskawiczną wysyłkę zamówionych karniszy do klienta za pomocą firmy kurierskiej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą karniszy okiennych marki Karnix.
Wybór typu karnisza
Dużo moglibyśmy pisać o oferowanych przez nas karniszach tradycyjnych i nowoczesnych – o szerokiej gamie znajdujących się w naszym asortymencie modeli i ich zaletach. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że klienci wchodzący na stronę internetową naszego sklepu Karnix przede wszystkim chcą się zapoznać z konkretnymi propozycjami. W poniższym zestawieniu znajdziesz różne linie produktowe marki Karnix. Wybierz typ karnisza, który najbardziej pasuje do Twojego domu lub mieszkania, a następnie dokonaj zamówienia!