PLN
 

Jak dobrać karnisz do okna? Poradnik jak prawidłowo zmierzyć karnisz


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Karnisze - porady

Jak dobrać karnisz do okna? Poradnik jak prawidłowo zmierzyć karnisz

Wybierając karnisz do salonu, jadalni czy sypialni, najczęściej zwracamy uwagę przede wszystkim na to, czy będzie on pasował do wystroju wnętrza. Musimy jednak pamiętać o tym, że nawet najlepiej dopasowany do aranżacji pomieszczenia karnisz nie będzie dobry, jeśli nie będzie w stu procentach funkcjonalny. To właśnie dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na odpowiednią długość karnisza. Jak dobrać karnisz do okna i jak wymierzyć odległości, by produkt należycie spełniał swoją funkcję, a jednocześnie prezentował się estetycznie? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Spis treści

 

Odpowiednia długość karnisza – dlaczego jest to tak ważne?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wymierzyć karnisz, wyjaśnijmy, dlaczego w ogóle odpowiednia długość tej szyny jest tak istotna. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób szuka karniszy o długości odpowiadającej szerokości wnęki okiennej – zdarza się, że do naszego sklepu Karnix trafiają zapytania osób, które dokładnie zmierzyły szerokość okna i szukają szyny idealnie o tej samej długości. Powiedzmy zatem jasno: karnisz zawsze powinien być dłuższy niż szerokość okna i wnęki okiennej.Dlaczego? Chodzi tu zarówno o względy praktyczne, jak i estetyczne. Przede wszystkim domownicy powinni mieć możliwość całkowitego schowania zasłony poza światło okna – ma to umożliwić maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia, gdy zachodzi taka potrzeba.

Jeśli chodzi o aspekt estetyczny, musimy zwrócić uwagę na to, by potencjalny parapet nie wystawał poza zasłonę – a właśnie to będzie miało miejsce w zdecydowanej większości sytuacji, w których karnisz będzie miał długość równą szerokości wnęki okiennej. Choć może się wydawać, że jest to nieistotny szczegół, w rzeczywistości wystający parapet w znacznym stopniu zaburza estetykę okna.

 

Jakie są długości karniszy?

Wbrew temu, czego z pewnością oczekiwałoby wielu czytelników, nie da się krótko określić, jakie są długości karniszy. Ich wymiary są bowiem podyktowane wymiarami okien, a te – nawet gdy mówimy tylko o standardowych wymiarach okien – mogą być bardzo różne. Dość powiedzieć, że norma budowlana BN-85/7153-02 określa aż 40 podstawowych typów okien standardowych, a także 12 typów drzwi balkonowych. Ponadto pod uwagę należy wziąć także wszelkiego rodzaju okna niestandardowe.

To prowadzi nas do jednej konkluzji, jeśli chodzi o karnisze – wymiary szyn mogą być dowolne w zależności od wymiarów wnęki okiennej. Oczywiście producenci – w tym również nasza firma Karnix – produkują również karnisze w standardowych wymiarach, odpowiadających wymiarom najczęściej stosowanych okien. Są to szyny np. o długości 120, 160, 200 czy 240 cm.

 

Jak dobrać długość karnisza, czyli ile powinien wystawać karnisz poza okno?

Skoro mamy już omówione podstawy, przejdźmy do konkretów i wyjaśnijmy, ile karnisz powinien wystawać za okno, by spełniał on wymagania praktyczne i estetyczne, o których wspominaliśmy wcześniej. W niektórych poradnikach internetowych można przeczytać, że karnisz powinien być dłuższy od okna z obu stron o około 15-20 cm. W praktyce jednak rozwiązanie to będzie odpowiednie wyłącznie wtedy, gdy na szynie zamierzamy zawiesić lekkie firanki, wykonane z cienkiego materiału, które po rozsunięciu będą zajmowały mniej miejsca.

Ile powinien wystawać karnisz poza okno, by dobrze wyglądały na nim nie tylko firany, ale też cięższe zasłony, wykonane z grubszego materiału? Z praktycznego punktu widzenia zdecydowanie lepiej postąpimy, jeśli z każdej strony okna dodamy około 30 cm zapasu. Biorąc to pod uwagę, długość karnisza obliczamy z następującego wzoru:

długość karnisza = szerokość wnęki okiennej + 2x30 cm

Wybierając karnisz na podstawie powyższego wzoru, mamy praktycznie pewność, że należycie będzie on spełniał swoje zadania – zarówno wtedy, gdy ma być zamontowany nad standardowym oknem, jak i wtedy, gdy pod nim mają się znajdować drzwi balkonowe.Zwróćmy tu uwagę na jeszcze jedną rzecz – według wskazanego wzoru określamy tylko długość samej szyny. Do wspomnianych 30 cm nie wlicza się ewentualnych zwieńczeń karnisza.


Montaż karniszy – odległości

Odpowiednie dopasowanie długości szyny do wymiarów okna to nie jedyne, co należy wziąć pod uwagę, rozpoczynając montaż karniszy. Odległości karnisza od górnej ramy okna oraz sufitu również mają niebagatelne znaczenie – choć tutaj już jedynie w kontekście funkcjonalności okna. To, ile karnisz nad oknem będzie wisiał, ma znaczenie dla komfortu otwierania okna czy drzwi balkonowych – jeżeli karnisz zostanie zamontowany zbyt nisko, skrzydła okienne czy drzwiowe podczas otwierania będą haczyły o firany.


Karnisze nowoczesne NEO 19mm Bella INOX

Karnisze nowoczesne NEO 19mm Bella INOX


106.47 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Karnisze nowoczesne NEO 19/19mm Fresno biały

Karnisze nowoczesne NEO 19/19mm Fresno biały


182.43 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Karnisz nowoczesny NEO 25/19mm Loca INOX

Karnisz nowoczesny NEO 25/19mm Loca INOX


189.62 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Karnisz nowoczesny NEO 25/19mm Piano Crystal INOX

Karnisz nowoczesny NEO 25/19mm Piano Crystal INOX


202.19 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Standardowo przyjmuje się, że karnisz powinien wisieć w odległości około 5-7 cm od górnej ramy okna lub górnej krawędzi wnęki – w praktyce, stosując się do tej zasady, zazwyczaj wychodzi, że szyna jest powieszone mniej-więcej w połowie długości między górną krawędzią wnęki a sufitem. Jeżeli jednak odległość między sufitem a wnęką okienną jest wyraźnie większa, możemy umieścić karnisz w połowie tej długości. Pozwoli to zachować odpowiednie proporcje.

 

Wnęka na karnisz – ile cm karnisz powinien odstawać od ściany?

Wyjaśniliśmy już, jak dobrać karnisz do okna – jaka długość karnisza do okna powinna być dobrana oraz na jakiej wysokości zawiesić szynę. To jednak nadal nie wyczerpuje tematu. Przygotowując się do montażu karnisza, musimy też przeanalizować, w jakiej odległości od ściany powinien on się znajdować. Na tę wartość wpływają następujące czynniki:

  • typ parapetu – zasłona lub firana powinna luźno i prosto zwisać do samej ziemi, bez zahaczania czy opierania się o parapet. Oznacza to, że przy bardziej odstających parapetach, szyna powinna znajdować się w większej odległości od ściany;
  • obecność grzejnika – jeśli na ścianie, na której znajduje się okno, założony jest grzejnik, karnisz powinien być zamontowany tak, by między zasłoną a grzejnikiem było kilka centymetrów odległości;
  • grubość fali tworzonej przez materiał – jeżeli na karniszu mają wisieć lekkie zasłony z cienkiego materiału, może on być zamontowany nieco bliżej ściany. Jeżeli jednak chcemy zawiesić ciężkie i grube zasłony, musimy zachować większą odległość karnisza od ściany – zapobiegnie to spłaszczaniu się materiału na ścianie;
  • dostęp do karnisza – karnisz, czy też listwa sufitowa, nie mogą wisieć zbyt blisko ściany, ponieważ wówczas dostęp do nich będzie mocno utrudniony.

Jak zatem powinien wyglądać montaż karniszy? Odległości między ścianą karniszem w praktyce powinny wynosić 10-15 cm.


Jak dobrać karnisze do okna – podsumowanie 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł udzielił Ci wyczerpujących informacji na temat tego, jak dobrać karnisze do okna i jak zmierzyć karnisz. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące wnęki na karnisz, ile cm należy zachować w niestandardowych sytuacjach czy jak zamontować karnisz, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Zachęcamy też do zapoznania się z innymi artykułami na blogu Karnix!

Więcej podobnych artykułów