PLN
 

Wybieramy firany do salonu - co należy wziąć pod uwagę?


Firany i zasłony to nie tylko zwieńczenie aranżacji wnętrza i swoista kropka nad „i”, ale także ważny element praktyczny – to one bowiem zapewniają domownikom prywatność w ciągu dnia i uniemożliwiają osobom z zewnątrz dostrzeżenie tego, co dzieje się w środku. Wciąż jednak to efekt estetyczny jest głównym kryterium doboru firan – dobrze dopasowane sprawiają, że wnętrze jest przytulne i spójne, a całość aranżacji – kompletna. I choć sporo w tym przypadku zależy od gustu i indywidualnych preferencji, to jednak jest kilka ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze firan w salonie. I właśnie dziś przyjrzymy się im bliżej, tak by maksymalnie ułatwić Wam podjęcie decyzji.

 

Firany do salonu – kryteria wyboru

Salon to miejsce, w którym nie tylko toczy się życie całej rodziny, ale także spotkamy się z przyjaciółmi i przyjmujemy gości. Z tego względu powinien być najbardziej reprezentacyjnym miejscem w całym domu, a w jego aranżacji nie powinno być miejsca na przypadek. Także w doborze firan – odpowiednio dopasowane podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza, zaś niedopasowane – mogą zepsuć całą misterną kompozycję. Oto aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze:

 


kolor firan - w zdecydowanej większości polskich domów firany mają kolor biały i nie bez powodu. Tradycja wieszania białych firan trwa już dziesiątki lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Obecnie jesteśmy po prostu przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy, choć dawniej białe firany miały podkreślać status społeczny domu i umiłowanie do porządku gospodyni. Dziś wciąż najchętniej wybieranymi firankami są te w kolorze bieli, to jednak coraz częściej spotyka się modele inne, niż te o barwie śnieżnobiałej bieli. Popularne stają się firany w odcieniach beżu, złamanej bieli, ecru oraz bardzo delikatnych pasteli.

długość firan – krótkie czy długie? Tu kwestia nie rozbija się wyłącznie o kwestię estetyki, choć bez wątpienia jest ona ważna. Firanki bowiem są istotnym elementem wpływającym na uciekanie i rozchodzenie się ciepłą po pomieszczeniu. Umiejętnie zawieszone i dopasowane poprawią wydajność energetyczną, analogicznie złe dobrane sprawią, że grzanie będzie mało efektywne. W przypadku okien z grzejnikami umieszczonymi bezpośrednio pod nimi warto postawić na krótkie firanki, które nie będą zaburzać cyrkulacji ciepłego powietrza z grzejników. Jednocześnie nie należy rezygnować z nich całkowicie, bowiem krótkie firany skutecznie ograniczają cyrkulację powietrza w obrębie samego okna i obniżają uciekanie ciepła.

rodzaj materiału -  ostatnie lata pokazują, że w dekoracji okien stawiamy na coraz lżejsze i subtelniejsze rozwiązania. Stąd tak duża popularność firanek wykonanych z tiulu lub innych delikatnych tkanin. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy aranżacja Twojego wnętrza nawiązuje do stylu skandynawskiego, minimalistycznego i nowoczesnego. Wciąż jednak doskonale mają się tradycyjne modele firan z koronki, które w nieco nowocześniejszej wersji prezentują się dużo lżej, niż ich pierwowzory. Na rynku pojawiły się także firany, które łączą w sobie nowoczesność z tradycją i są świetną opcją dla osób, które cenią niebanalne połączenia: gładka góra i umieszczone na dole falbany to strzał w dziesiątkę dla miłośniczek klimatów rustykalnych i boho.

wielkość wnętrza – także metraż Twojego salonu ma duże znaczenie w dobrze odpowiednich firan. Bo choć niewiele osób o tym wie, nieodpowiednio dopasowane potrafią skutecznie zmniejszyć wnętrze, sprawiając, że stanie się klaustrofobiczne i przytłaczające. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami sporej wielkości salonu, macie w zasadzie pełną dowolność w wyborze. Uważać muszą z kolei osoby, których salony mają mały metraż lub pełnią jednocześnie funkcji pokoju dziennego i jadalni. W takim wypadku zdecydowanie warto postawić na proste dekoracje okienne z subtelnych i delikatnych tkanin, najlepiej w odcieniu bieli. Dzięki temu optycznie powiększycie przestrzeń i sprawicie, że będzie wyglądała na przestronniejszą i bardziej uporządkowaną.