Jak dobrać długość firan i zasłon?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Wystrój wnętrz - porady
Niby wszystko jest tak, jak chciałaś ? zasłony wykonano z odpowiedniego materiału, firanki są dokładnie takie, jakie miały być, a jednak całość wygląda tak, jakby czegoś jej brakowało. Coś tu jest nie tak, ale nie do końca wiesz, co to może być. Brzmi znajomo? Niestety dekoracja okna, choć banalna w praktyce, wiąże się często ze szczegółowymi pomiarami, i precyzyjnym dopasowywaniem do siebie poszczególnych elementów, tak by całość dobrze się ze sobą komponowała.
Spis treści
- Wysokość montażu karnisza
- Długość firan
- Długość zasłon – na co uważać?
- Odpowiednia długość zasłon – czyli jaka?
W tym przypadku tych kilka centymetrów za dużo lub za mało (zdecydowanie lepiej za dużo), może zepsuć cały misterny efekt,. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, by uniknąć podobnych błędów w przyszłości lub stoisz właśnie przed stworzeniem aranżacji i chcesz, by była doskonała za pierwszym razem, ten tekst jest właśnie dla Ciebie – przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, dzięki którym wszystkie elementy wystroju okna będą idealnie ze sobą współgrać.
Wysokość montażu karnisza
Zanim przystąpisz do mierzenia długości firan i zasłon, czeka Cię jeszcze jedna istotna decyzja, bez której nie ruszysz dalej – to wysokość, na jakiej zawiśnie karnisz. Wbrew pozorom w tej kwestii nie powinno być przypadku – zbyt nisko zawieszony karnisz skutecznie bowiem zepsuje całą aranżację i dodatkowo pomniejszy wnętrze. Zasadniczo przyjęło się, że karnisz powinno się umieszczać w połowie odległości pomiędzy górną krawędzią wnęki okiennej a sufitem.
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Terracotta
40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
To estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się jednak wyłącznie wtedy, gdy pomiędzy wnęką a sufitem jest przestrzeń wynosząca więcej, niż 20 centymetrów. Nie zda jednak egzaminu w przypadku bardzo wysokich, sięgających niemal sufitu okien – w takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż karnisza sufitowego, który pozwoli na efektowne wyeksponowanie okna i zachowanie jego pełnej funkcjonalności. W przypadku standardowych okien i odpowiednio wysokiego glifu, umieszczenie karnisza w połowie odległości pomiędzy wnęką a sufitem jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Warto także pamiętać, że w kontekście aranżacji okiennej nie tylko wysokość powieszenia karnisza ma znaczenie – istotny jest także jego wzornictwo, zakończenie i ogólny charakter, który podkreśli i dopełni całą aranżację.
Długość firan
Skoro już kwestię karnisza mamy za sobą, czas przejść do firan – to one bowiem najczęściej sprawiają problemy aranżacyjne. Większość osób decydujących się na zamontowanie firan chce, by sięgały one okolic parapetu – jaką jednak powinny mieć długość, by całość prezentowała się estetycznie? Możliwości są dwie: pierwsza z nich zakłada, że firany powinny kończyć się mniej więcej 1,5 centymetra nad parapetem lub 10 centymetrów poniżej. Dzięki temu w żadnej z powyższych opcji firanki nie opierają się o parapet, a jednocześnie kończą się przed grzejnikami, pozwalając na swobodny przepływ ciepła w sezonie grzewczym.
Innym, zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem są firanki sięgające podłogi – warto jednak pamiętać o tym, że firany nie powinny kończyć się na wysokości podłogi. Tu także specjaliści są zgodni co do tego, że taka długość firan najlepiej prezentuje się w dwóch wariantach: w pierwszym kończy się 2 centymetry nad podłogą, w drugiej – opada swobodnie na podłogę. Długość jest zatem szczególnie istotna w drugim przypadku – jeśli zdecydujesz się na tę opcję, dodaj do długości firan około 5 centymetrów. Warto także pamiętać o jednej istotnej kwestii – wyliczając odpowiednią długość firany należy także wziąć pod uwagę długość żabek – kilka dodatkowych, nieplanowanych centymetrów może bowiem zniweczyć cały efekt i dotychczasowe pomiary. Z powyższych przykładów wynika jasno jedna rzecz – niezależnie od tego, na jaką długość firanki się zdecydujecie naczelna zasada jest jedna – firanka nie powinna opierać się ani o podłogę, ani o parapet. Dopuszczalne są z kolei nieco dłuższe lub nieco krótsze firany – w obydwu przypadkach tak wymierzone firany będą prezentować się wyjątkowo elegancko. Warto także pamiętać o tym, że krótkie firany świetnie komponują się także w zestawieniu z długimi firanami.
Długość zasłon – na co uważać?
Chociaż zarówno firany, jak i zasłony powinny mieć odpowiednią długość, by w pełni wydobyć potencjał okiennej aranżacji, to nie da się ukryć, że błędy w zakresie tych drugich niosą za sobą znacznie większe konsekwencje. Zbyt krótka firanka nie będzie rzucać się w oczy tak bardzo, jak zbyt krótka zasłona, a koszt ewentualnej wymiany również będzie znacznie niższy, niż w przypadku konieczności zakupu nowej zasłony. Dlatego do tematu długości zasłon warto podejść poważnie i z głową, by uniknąć błędów, które niechybnie skończą się katastrofą. Jak zatem zabrać się do pomiarów? Poniżej kilka faktów.
Niezależnie od tego, na jaką długość zasłon się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że odpowiednia długość to ta mierzona od poziomu karnisza, nie zaś sufitu. Brzmi jak oczywistość? Z pewnością nią jest dla osób, które kupują zasłony do zamocowanego już karnisza. Spora część osób robi jednak inaczej – najpierw kupuje zasłony, a dopiero potem zastanawia się jaki karnisz i na jakiej wysokości zawiesić. I o ile w przypadku karniszy sufitowych nie ma to większego znaczenia, to jeśli zamierzamy umieścić karnisz niżej – już tak. Wynika z tego jasno, że nie warto odwracać kolejności – pierwszym wyborem zawsze powinien być karnisz i jego umiejscowienie, ostateczna długość zasłony powinna zaś bezpośrednio wynikać z wysokości na jakiej został zawieszony.
Kolejną kwestią jest także to, na jakich elementach planujemy zawiesić materiał. Obecnie do wyboru jest kilka możliwości, a każda z nich, czyli haczyki, żabki czy agrafki dodaje do długości zasłony kilka nieco długości. I to właśnie może być tych kilka centymetrów, które zaważą na ostatecznym efekcie lub sprawią, że przez kilka miesięcy będziesz ślizgać się na materiale. Warto także zachować ostrożność podczas wyboru zasłon na przelotkach, które w zależności od średnicy przelotki, mogą wydłużyć materiał nawet o 4 centymetry.
Odpowiednia długość zasłon – czyli jaka?
Skoro już wiemy, jaka na co uważać przy określaniu odpowiedniej długości zasłon, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest odpowiednia długość. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, obecnie panującej mody czy wysokości okna, jednak co do zasady istnieją trzy podstawowe długości, które sprawdzają się w większości przypadków. Pierwsza z nich zakłada, że zasłony będą krótkie i sięgały w okolice parapetu. W takim wariancie długość zasłony należy odmierzyć od karnisza do wysokości parapetu – tu podobnie jak w przypadku firan krawędź zasłony powinna kończyć się około 1,5 centymetra nad parapetem lub 10 centymetrów poniżej. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zasłony sięgające podłogi nie mają racji bytu, czyli w pokojach dziecięcych czy w kuchni. Drugą opcją są zasłony typu „kiss the floor”, które z założenia mają delikatnie muskać podłogę. W takim wariancie idealnie jest, gdy zasłony kończą się około 1 centymetr nad podłogą. Jest to wyjątkowo efektowne, a przy tym praktyczne rozwiązanie, które świetnie wygląda w połączeniu z niemal każdym rodzajem tkaniny.
Pozostaje jeszcze trzecia propozycja, czyli zapasy, które opierają się na podłodze tworząc efektowną kaskadę. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto zostawić zapas tkaniny – optymalnie wynosi on od 5 do 8 centymetrów. Oznacza to, że do długości zasłony mierzonej od karnisza do podłogi należy dodać zakładany zapas, uwzględniając jednocześnie rodzaj i grubość tkaniny.