PLN
 

Idealna osłona okienna w pięciu krokach - poznaj je wszystkie!


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Osłona okien - porady

Idealna osłona okienna w pięciu krokach - poznaj je wszystkie!

Chociaż mogłoby się wydawać, że dopasowanie idealnej osłony okiennej to ? w porównaniu w urządzaniem wnętrza ? bułka z masłem, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to właśnie odpowiednia dekoracja okien stanowi dopełnienie aranżacji, znacząco wpływa na funkcjonalność pomieszczenia i nadaje mu ton. Stąd entuzjazm najczęściej utrzymuje się do momentu dotarcia do sklepu lub przejrzenia oferty sklepów internetowych ? opcji do wyboru jest tak wiele, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dlatego przedstawiamy poradnik, w którym w pięciu krokach podpowiemy jak dopasować osłonę okienną, by spełniała wszystkie Wasze oczekiwania.

Spis treści

 

Krok 1: przeznaczenie pokoju a rodzaj rolety

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest określenie przeznaczenia pokoju, w której zostanie umieszczona. Innych bowiem cech użytkowych będziemy wymagać od rolety kuchennej, innych od tej w salonie, a jeszcze innych od osłony przeznaczonej do sypialni. W przypadku pomieszczeń o specyficznych warunkach, np. podwyższonej wilgotności, znacznie lepiej sprawdzą się osłony okienne łatwe w czyszczeniu i o prostej budowie.


Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Wenge

Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Wenge


88.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie blackout 100% zaciemniająca Green

Roleta w kasecie blackout 100% zaciemniająca Green


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Mandarynka

Roleta w kasecie pearl Mandarynka


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Pelle

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Pelle


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


W pokojach przeznaczonych do relaksu, wypoczynku i snu, najlepiej sprawdzą się dedykowane osłony, które pozwolą odciąć się od świata zewnętrznego i zapewnią intymność, zaś we wnętrzach pełniących wiele funkcji jednocześnie warto zamontować osłony o wszechstronnych możliwościach.

 

Krok 2: funkcjonalność rolety

Ten podpunkt bezpośrednio łączy się z poprzednim – kluczem do dopasowania idealnej osłony okiennej jest dopasowanie jej funkcjonalności do aktywności wykonywanej w pomieszczeniu. We wnętrzach, w których istotne jest dobre nasłonecznienie, takich jak kuchnia czy pokój dzienny, najlepiej sprawdzą się rolety, które nie będą blokować promieni słonecznych. W tego typu pomieszczeniach warto zatem postawić na osłonę, która pozwoli zachować pełnię prywatności i jednocześnie optymalnie je doświetli. Co jednak w sytuacji, gdy oba pomieszczenia znajdują się od mocno nasłonecznionej strony lub zależy nam na tym, by po zapadnięciu zmroku ograniczyć możliwość zajrzenia do domu z ulicy? Rozwiązań jest kilka – grube, zaciemniające zasłony na stylowym karniszu lub multifunkcyjne rolety typu Dzień/Noc, pozwalające precyzyjnie regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, z łatwością rozwiążą ten problem. Inną opcją są rolety plisowane, które dzięki innowacyjnej budowie pozwalają zasłonić lub odsłonić dowolny fragment okna, a cześć modeli posiada także właściwości 100% zaciemniające oraz takie, które pozwalają odbijać światło. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku okien usytuowanych od południa oraz południowego zachodu, które latem nadmiernie się nagrzewają.

Sypialnia oraz pokój dziecięcy to z kolei pomieszczenia, które wymagają osłon zapewniających pełne zaciemnienie oraz poczucie intymności. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w miesiącach, w których słońce wstaje bardzo wcześnie, mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w mocno oświetlonej okolicy. Z tego względu, jako najlepszy wybór do tego typu pomieszczeń wskazuje się rolety oferujące pełne zaciemnienie. Ich innowacyjna budowa pozwala zatrzymać 100% naturalnego światła słonecznego oraz światła pochodzącego z latarń i neonów.Co ciekawe, osłonami okiennymi, które spełniają wszystkie te kryteria są także coraz popularniejsze w ostatnim czasie żaluzje – zarówno drewniane, jak i aluminiowe. Dzięki specjalnie zaprojektowanym lamelom pozwalają wpuścić do pomieszczenia optymalną ilość światła, umożliwiają stworzenie w nim przyjemnego półmroku, zapobiegają wścibskim spojrzeniom z zewnątrz oraz blokują promienie słoneczne niwelując nagrzewanie się pomieszczenia. Doskonale także wpasowują się w najnowsze trendy wnętrzarskie i z powodzeniem sprawdzą się w każdym z wymienionych wyżej pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są wyjątkowo trwałe i łatwe w pielęgnacji, a szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować ich kolor do odcienia stolarki okiennej.

 

Krok 3: dopasowanie typu rolety do okna

Niby proste, a jednak gdy przychodzi co do czego, okazuje się, że odpowiednie dopasowanie rolety do okna wcale takie nie jest. Pół biedy, jeśli okno posiada standardową szerokość i wysokość, znajduje się w optymalnej odległości od sufitu i nie ma wokół siebie żadnych konstrukcyjnych ograniczeń. W takim przypadku jedyne co trzeba zrobić, to zmierzyć dokładnie szerokość okna i szyby, wybrać preferowany model oraz sposób montażu i gotowe! Jeśli macie wątpliwości, co do sposobu mierzenia, wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tu: https://www.karnix.pl/jak-dobrac-rozmiar-rolety-pomiar-rolet.html.

Cały poważy akapit dotyczy jednak okien w popularnych rozmiarach – tymczasem nierzadko zdarza się, że okna są niewymiarowe, mają niskie nadproże, głęboką wnękę, znajdują się w wykuszu lub stanowią przeszklenie całej ściany. W sytuacji, gdy wszystkie standardowe możliwości zawodzą, warto postawić na personalizowane rozwiązania. I tak się składa, że w Karnix ,mamy patent na niemal każde „trudne” okno – w naszej ofercie znajdziesz wiele różnych systemów mocowań tego samego modelu, zaś na blogu – wskazówki, jakie osłony zastosować w konkretnych przypadkach. Okna panoramiczne, narożne czy dachowe nie stanowią problemu – nasze innowacyjne systemy montażowe pozwolą osłonić praktycznie każdy typ okna.

 

Krok 4: wybór sposobu montażu

Ten podpunkt bezpośrednio wiąże się z poprzednim, bowiem jak wspomnieliśmy, większość nowoczesnych okien wymaga innowacyjnych rozwiązań. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak osłonić duże przeszklenia mamy na to odpowiedź – w tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzą się rolety plisowane o budowie umożliwiającej osłonięcie dowolnego fragmentu okna. Dzięki montażowi bezpośrednio przy tafli szyby z łatwością osłonisz duże powierzchnie bez konieczności rezygnowania z funkcjonalności okna. Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się przede wszystkim w przypadku okien panoramicznych jest zamontowanie karnisza sufitowego lub karnisza apartamentowego i umieszczenie na nim firany lub zasłony. Ich konstrukcja umożliwia nie tylko przytwierdzenie ich bezpośrednio do sufitu, ale także pozwala n płynne przesuwanie tkaniny na całej długości karnisza – bez zacinania i powstawania nieestetycznych przerw.


Roleta w kasecie żakardowa aqua Cherry

Roleta w kasecie żakardowa aqua Cherry


70.84 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Cytryna

Roleta w kasecie pearl Cytryna


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Texas

Roleta w kasecie pearl Texas


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Burgund

Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Burgund


88.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Okna umieszczone w głębokiej wnęce uniemożliwiającej trakcyjny montaż? Rolety wolnowiszące lub plisowane. Okna dachowe usytuowane od południowego zachodu? Rolety plisowane Thermo lub Blackout, mocowane bezpośrednio przy tafli szyby i o właściwościach zapobiegających nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. Brak możliwości wiercenia w ramie okiennej lub ścianie? Rolety mini, rolety w kasecie lub dowolny model wyposażony w montaż bezinwazyjny.

 

Krok 5: Kolor rolety

To zdecydowanie najprzyjemniejsza część z całego procesu wybierania idealnej osłony okiennej. Wybór odpowiedniego koloru rolety oznacza przecież, że całość jest już na finiszu i za chwilę będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym efektem i maksymalną funkcjonalnością. Jednak kolor rolety również warto porządnie przemyśleć – będzie bowiem stanowił dopełnienie całej aranżacji. Nie bez powodu najchętniej wybieranymi kolorami rolet są białe, szare, grafitowe czy beżowe – to ponadczasowe odcienie, które odporne są na stale zmieniające się trendy i pasują do większości wystrojów. Klasyczne kolory osłon okiennych to baza, w ogół której z powodzeniem można budować resztę aranżacji – warto o tym pamiętać, jeśli przyjdzie Ci ochota zmienić styl skandynawski na maksymalistyczny. Jeśli jednak lubisz szczęsne zmiany – w Karnix znajdziesz osłony okienne w wielu wyjątkowych wzorach i fakturach i niezależnie od tego, które z nich wybierzesz, z pewnością będą stanowiły idealny dodatek do Twojego wnętrza.  

 

Więcej podobnych artykułów