Jak ograniczyć straty ciepła w domu i realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Efektywność energetyczna
Sezon grzewczy za pasem, a wraz z nim spore wydatki. Sytuacji nie poprawia także fakt, że tegoroczny wrzesień już teraz uznany został za najzimniejszy od dekady, a szanse na poprawę pogody i wyższe temperatury są nikłe. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak ograniczyć straty ciepła i zaoszczędzić na ogrzewaniu, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z termomodernizacją budynków. Jeśli jesteś jedną z nich ? dobrze się składa! Mamy kilka pomysłów, które pozwolą zatrzymać uciekające ciepło i realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Spis treści
- Którędy ucieka ciepło?
- Wyreguluj okna
- Zatrzymaj ciepło za pomocą ekranu grzejnikowego
- Rolety zewnętrzne
- Rolety wewnętrzne
Którędy ucieka ciepło?
Szacuje się, że 80% energii pobieranej przez budynki jednorodzinne zużywane jest na ogrzanie domu. Tak wysoki wskaźnik wynika przede wszystkim ze stratami ciepła, uciekającymi przez elementy konstrukcyjne oraz tzw. mostki termiczne, czyli nieszczelności w izolacji cieplnej.
W zależności od rodzajów okien, grubości izolacji czy rodzaju dachu szacuje się, że ciepło ucieka z wnętrza domu w następujący sposób:
- 20-25% przez ściany oraz narożniki
- 25-30% przez dach
- 20-30% przez okna
- 10-15% przez piwnice i fundamenty
- Ok. 15% przez kominy i wentylację
Z powyższego zestawienia wynika, że straty ciepła uciekającego przez okna są porównywalne z tymi przez dach. Jednak w przeciwieństwie do dachu, ograniczenie strat przez okna jest znacznie prostsze i nie wymaga kosztownych remontów. Jak zrobić to w praktyce?
Wyreguluj okna
Każde okna, zarówno zwykłe, jak i balkonowe wyposażone są w rolki umożliwiające ustawienie odpowiedniej siły docisku w zależności od pory roku. Z tego względu najczęściej ustawienia te określa się jako tryb letni i tryb zimowy – i pod takimi nazwami znaleźć można w Internecie instrukcję postępowania dedykowaną poszczególnym typom okna. Odpowiednie ustawienie rolek ryglujących pozwala dopasować siłę docisku uszczelki i tym samym regulację przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. W praktyce oznacza to, że w sezonie jesienno – zimowym zwiększamy siłę docisku i szczelność okien, minimalizując uciekanie ciepłego powietrza przez szczeliny. W trybie letnim, poprzez poluzowanie siły docisku uszczelki, pomiędzy skrzydłem a ramą powstają mikroszczeliny, które zwiększają przepływ i umożliwiają wymianę powietrza. Wart także wiedzieć, że regulacja okien i ustawianie ich w odpowiedniej pozycji w zależności od pory roku pozwala regulować nie tylko przepływ powietrza, ale także wilgotność i poziom hałasu w pomieszczeniu. Najważniejszym argumentem przemawiającym za regulacją jest jednak fakt, że pozwala na realne ograniczenie strat ciepła, niweluje przeciągi i uczucie „zawiewania” od strony okna.
Zatrzymaj ciepło za pomocą ekranu grzejnikowego
Jednym z najpopularniejszych, najtańszych i najmniej inwazyjnych metod pozwalających na ograniczenie strat ciepła jest montaż ekranu zagrzejnikowego. To typ maty wykonanej ze styropianu lub spienionego polietylenu, pokrytego laminatem z folii aluminiowej. Tego typu ekran umieszcza się za grzejnikiem, a jego zadaniem jest zabezpieczenie pomieszczenia przed ucieczką ciepła do ściany i odbicie go w kierunku pomieszczenia. Konstrukcja i umiejscowienie grzejników sprawia, że ich tylna cześć ogrzewa przede wszystkim ścianę, a cześć emitowanego ciepła jest tym samym marnotrawiona. odbijając ciepło niweluje jego straty i pozwala przekserować je do wnętrza pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że tego typu ekrany charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjną ceną i jest łatwy w montażu.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje ekranów zagrzejnikowych: refleksyjne oraz absorpcyjne. Pierwszy rodzaj najczęściej wykonany jest ze styropianu i pokryty od zewnętrznej strony folią aluminiową. Taka konstrukcja pozwala izolować ścianę od ciepła grzejnika, zaś warstwa aluminiowa – oddawać je do pomieszczenia. Drugi typ ekranów zagrzejnikowych wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego, zaś warstwa folii aluminiowej znajduje się od strony wewnętrznej – od strony ściany, co pozwala zablokować ucieczkę ciepła. Od strony grzejnika ekran pokryty jest farbą, której zadaniem jest absorpcja ciepła i jego zmagazynowanie. W efekcie, ten typ ekranów pozwala zwiększyć moc grzejnika o kilka procent.
Najbardziej newralgicznymi punktami budynku pod względem strat energetycznych są dach, ściany i okna. I o ile ocieplenie dwóch pierwszych elementów generuje spore koszty, wymaga pomocy specjalistów i jest pracochłonne, o tyle zabezpieczenie okien już nie – pozwala jednak ograniczyć straty nawet o 30%.
Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne są największym sprzymierzeńcem w ograniczeniu strat ciepła pisaliśmy już wiele razy. I nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady – zarówno rolety zewnętrzne natynkowe, jak i podtynkowe stanowią doskonałą izolację termiczną i w efekcie – pozwalają uzyskać spore oszczędności na ogrzewaniu. Zasada działania w przypadku obydwu typów rolet jest taka sama – pomiędzy opuszczonym pancerzem rolety zewnętrznej a szybą tworzy się bowiem poduszka powietrzna pełniąca rolę izolatora – dokładnie tak samo, jak w przypadku termosów. W przypadku nowego budownictwa, w którym najczęściej montuje się nowoczesne okna energooszczędne, zamontowanie rolet zewnętrznych może zredukować straty ciepła na poziomie 15%. W przypadku stolarki okiennej starszej generacji oszczędności są jeszcze większe – dlatego, jeśli wymiana okien nie wchodzi w grę, montaż rolet zewnętrznych wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Warto także pamiętać, że rolety zewnętrzne to szereg wszechstronnych korzyści, nie tylko w kwestii oszczędzania energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. To także maksymalne bezpieczeństwo przed potencjalnymi włamywaczami, znacznie lepsza izolacja akustyczna, możliwość pełnego zarządzania ilością wpadającego do pomieszczenia światła oraz regulacji temperatury o każdej porze roku. Koszt rolet zewnętrznych jest dość wysoki, jednak w kontekście ocieplania dachu lub ścian wypada najkorzystniej.
Rolety wewnętrzne
Nie tylko rolety zewnętrzne potrafią znacznie ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem i zniwelować straty ciepła przez okna. Podobną funkcję pełnią także znacznie mniej kosztowne i mniej inwazyjne rolety wewnętrzne, które największą popularnością cieszą się przede wszystkim w miesiącach letnich. Istnieją dwa podstawowe typu rolet wewnętrznych, które pomogą efektywnie poradzić sobie ze stratami ciepła w okresie grzewczym. Pierwszym z nich są rolety Thermo, które od wewnętrznej strony (czyli tej od strony okna) pokryte zostały specjalna warstwą z folii, której zadaniem jest odbijanie światła i zapobieganie nagrzewania się pomieszczenia. Drugim typem są rolety Blackout 100% zaciemniające, charakteryzujące się tym, że ich wewnętrzna strona została pokryta gumą, zapewniając tym samym maksymalne zaciemnienie. O tym, czym jeszcze różnią się od siebie oba typu rolet pisaliśmy szerzej TU. I chociaż rolety Blackout i Thermo różnią się od siebie pod względem budowy i funkcjonalności, to jednak łączy je jedno – odpowiednio zamontowane pozwalają stworzyć poduszkę powietrzną, która podobnie, jak w przypadku rolet zewnętrznych – stanowi doskonały izolator i zapobiega uciekaniu ciepła. Pozwala to stworzyć swoisty bufor pomiędzy zimną szybą i ciepłym powietrzem oraz niweluje jego ochładzanie
Rozwiązaniem, które także może pomóc znacznie ograniczyć straty ciepła są także rolety rzymskie oraz rolety wolnowiszące. W obu przypadkach zasada działania jest podobna – dzięki montażowi zakrywającemu całą wnękę okienną, pomiędzy roletą a szybą powstaje poduszka nieruchomego powietrza, które dokładnie tak samo, jak w opisywanych wcześniej przykładach, zapobiega uciekaniu ciepła i ochładzaniu zimnego powietrza.