Osłona okienna na narożne okna kuchenne - jakie rozwiązanie wybrać?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Osłona okien - porady
Wasze entuzjastyczne reakcje na poprzedni wpis dotyczący osłon okien narożnych pokazał jak duże wyzwanie może stanowić ich należyte osłonięcie. Takie, które z jednej strony pozwoli podziwiać widoki za oknem i wpuścić maksymalną ilość naturalnego światła słonecznego (po coś te okna w końcu są), z drugiej ? zapewnić sobie pełnię prywatności także wieczorową porą. Jednak okna narożne na całą ścianę w salonie czy sypialni to nie jedyny rodzaj okien panoramicznych, wykorzystywany jest w nowoczesnym budownictwie.
Spis treści
- Osłona na okno narożne w kuchni – jakie mamy opcje?
- Osłona narożnego okna w kuchni – o czym jeszcze należy pamiętać?
Nie mniej popularne są bowiem okna narożne w kuchni – umieszczone najczęściej w sąsiedztwie blatu roboczego i pełniące podobne funkcje co okno narożne w salonie. Na tym jednak podobieństwa się kończą, bowiem ten typ okien różni się od okna w salonie funkcjonalnością i wielkością.
Podczas, gdy okna salonowe najczęściej są przesuwne, te w kuchni mogą być otwierane, uchylne, obrotowe ze słupkiem czy uchylno – rozwierane. Jednocześnie istotna jest także wielkość – okna narożne w kuchni nie zastępują całej ściany, jak w przypadku okien narożnych w salonie, a jedynie jej część. Niezależnie od tego wciąż pozostają jednak oknami, a to oznacza, że potrzebują odpowiedniej i funkcjonalnej osłony.
Osłona na okno narożne w kuchni – jakie mamy opcje?
Podczas wybierania osłony na kuchenne okno narożne należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy i w jaki sposób okna się otwierają. W przypadku okien nieotwieranych można zaszaleć – w tym przypadku ogranicza Was bowiem wyłącznie wyobraźnia. Na tego typu oknie możesz zastosować w zasadzie każdy typ osłony okiennej – od tradycyjnych rolet, po plisy a nawet żaluzje drewniane. W zależności od tego, czy okno sięga do samego sufitu, jest zlicowane z górnymi szafkami czy ma nad sobą pustą przestrzeń, ważne jest by dopasować odpowiedni system montażu. Do wyboru masz montaż do ramy okna, do ściany lub do sufitu a w przypadku plisów – montaż w świetle szyby.
Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż we wnęce okiennej – jeśli konstrukcja okna na to pozwala. Pamiętaj jednak, że osłona wraz kasetą lub mechanizmem w pewnym stopniu będzie nachodziła na okno – choć to zaledwie kilka centymetrów, warto pomyśleć o tym zawczasu.
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver White Silver
99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Seledine
128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku okien uchylnych i rozwieranych – w tym przypadku bowiem priorytetem jest zachowanie ich pełnej funkcjonalności i możliwości całkowitego otwarcia lub uchylenia. Jednak także i tu mamy szereg możliwości pozwalających na osłonięcie okna bez konieczności rezygnacji z jego funkcji.
Najłatwiejszym z nich jest bezinwazyjny montaż polegający na umieszczeniu specjalnych haczyków na ramie okiennej – sposób ten nie wymaga wiercenia oraz nie ingeruje w strukturę ramy, a cały mechanizm wraz z kasetami i rolkami umieszczony jest na wysokości górnej ramy. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak, gdy okno całkowicie się otwiera a w jego bezpośrednim sąsiedztwie jest lodówka lub szafki kuchenne – mechanizm umieszczony na ramie uniemożliwi bowiem całkowite otwarcie okna.
W tym przypadku najlepszą z opcji jest wybór osłony okiennej wyposażonej w system montażowy pozwalający na zamontowanie jej do ściany lub do sufitu – dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie pełne otwarcie okna oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego. Takie systemy montażowe oferują w zasadzie wszystkie najpopularniejsze modele osłon okiennych: od rolet rzymskich, przez wolnowiszące na żaluzjach drewnianych i aluminiowych kończąc.
Osłona narożnego okna w kuchni – o czym jeszcze należy pamiętać?
Wybierając osłonę okienną do kuchni warto w szczególności przyjrzeć się surowcowi, z jakiego została wykonana. Należy pamiętać o tym, że kuchnia to miejsce w którym panują szczególne warunki – wysokie temperatury, podwyższona wilgotność oraz obecność tłustych i barwiących substancji.