PLN
 
Rolety wg koloruJak dobrać kolor rolety do wnętrza?

Jak dobrać kolor rolety do wnętrza to pytanie, które pojawi a się dość często. Jest kilka sposobów, którymi można się sugerować przy doborze koloru rolet do różnych pomieszczeń w domu. Liczy się nie tylko kolor rolety, ale też kolor ścian i aranżacja wnętrza. Nie można zapomnieć o właściwościach poszczególnych kolorów.

Czy kolor rolet powinien się komponować z kolorami ścian?

Dobór koloru rolety do wnętrza nie jest uzależniony od koloru ściany. Można oczywiście wybrać rolety w kolorze ścian, szczególnie jeśli framugi i parapet są białe, bo da to ciekawy efekt, ale nie jest to ścisły wymóg.

Równie dobrze można dopasować kolor rolety do koloru podłogi lub mebli. Innym sposobem jest dobór koloru rolety do tekstyliów dekoracyjnych i dodatków – narzut, poduszek, obić mebli, grafik naściennych, ceramiki, itp. Nie zawsze opcja kolor rolet a identyczny kolor ścian jest jedyną słuszną.

Do czego dobrać kolor rolety? Możliwości doboru koloru rolety do wnętrza jest bardzo dużo. Ważne, by kolor nie był całkowicie odizolowany od aranżacji. W kolorowym wnętrzu raczej nie sprawdzą się białe rolety, w pomieszczeniach urządzonych w chłodnych barwach trzeba zachować konsekwencję przy wyborze koloru rolet. Dotyczy to także ciepłych odcieni.

Jak dobrać kolory rolet do stylu pomieszczenia?

Styl pomieszczenia do pewnego stopnia narzuca gamę kolorystyczną i wystarczy się jej trzymać przy kupowaniu rolet:

 • Styl skandynawski to biel, szarość, żółć i naturalne drewno. We wnętrzach skandynawskich często widuje się żółte rolety lub zasłony.
 • Styl klasyczny opiera się na połączeniu granatu z szarością i takie rolety dobrze się w nim sprawdzą. Można też sięgnąć po brąz, dopasowując rolety do mebli lub podłogi.
 • Styl eko i boho to połączenie bieli z kolorami ziemi.
 • W stylu rustykalnym i angielskim sprawdzą się białe rolety.
 • Styl glamour ma dwie wersje – ciężką, bazującą na ciemnej zieleni, czekoladzie i złocie, oraz lekką z bieli i srebra. W jednej i w drugiej dobrze sprawdzą się rolety z tkanin perłowych.

Jaki kolor rolet najlepiej chroni przed słońcem?

Panuje przekonanie, że im ciemniejsze rolety, tym lepsza ochrona przed słońcem. Jednak pytanie o to, jaki kolor rolet chroni przed słońcem, jest nie do końca słuszne. Rozsądniej byłoby zapytać, jaki rodzaj tkaniny lub samej rolety da najlepszą ochronę przed słońcem.

Nieocenione są tkaniny zaciemniające, które bez względu na kolor dobrze pochłaniają lub odbijają światło słoneczne, nie pozwalając mu przedostać się do wnętrza. Tkaniny zaciemniające wykorzystuje się zarówno przy produkcji rolet w kasecie oraz wolnowiszących, jak i przy szyciu rolet rzymskich.

Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rolety zasłaniają okna. Do ochrony przed słońcem najlepiej nadają się rolety materiałowe oraz rolety dzień noc.

Rolety mają różne kolory, ale nie to decyduje o ich wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. Można je ustawić w dowolnej pozycji na oknie, nawet na środku, odcinając w ten sposób promienie słoneczne, ale nie zaciemniając pomieszczenia. Kolor rolety ma drugorzędne znacznie dla ochrony przeciwsłonecznej.

Podobnie kolor rolet dzień noc nie jest jedynym wyznacznikiem ich przydatności do ochrony przeciwsłonecznej. Decyduje sterowanie roletą i ustawiony stopień zaciemnienia. Rolety dzień noc mogą przesłaniać okno całkowicie lub częściowo, ich kolory (tu warto podkreślić, że wybór jest bardzo bogaty) mają raczej znaczenie estetyczne niż praktyczne.

Jaki kolor rolet najlepiej sprawdzi się w pokoju? – sypialnia, salon, kuchnia, łazienka

Jak dobrać kolor rolety do różnych wnętrz i czy to w ogóle ma znaczenie? Oczywiście kolor rolety musi pasować do wnętrza, ale warto pamiętać, że:

 • czerwony kolor (podobnie pomarańczowy, różowy, żółty) działa pobudzająco i raczej nie sprawdzi się w sypialni,
 • odcienie brązu i beżu działają kojąco – są dobrym wyborem właśnie do sypialni, ale też do tych pomieszczeń, w których się odpoczywa lub pracuje,
 • niebieski hamuje apetyt, raczej nie sprawdzi się w kuchni lub jadalni, za to warto wybrać niebieskie rolety do pokoju dziecięcego, ten kolor bowiem pobudza kreatywność,
 • odwrotnie czerwony – zwiększa łaknienie,
 • zieleń przynosi ulgę oczom, warto wybrać zielone rolety do gabinetu,
 • żółty kolor pozytywnie wpływa na pracę mózgu i logiczne myślenie, pomarańczowy jest pobudzający, oba dobrze sprawdzą się jako kolor rolety do salonu,
 • biel postrzegana jest jako synonim czystości – to dobra propozycja na kolor rolet do kuchni i łazienki.

Czy kolor rolet wpływa na samopoczucie?

Sam kolor rolet bezpośrednio nie wpłynie na samopoczucie, aczkolwiek źle dobrany może wprawiać w dysonans, dlatego warto poświęcić chwilę na jego staranne dobranie.

Kluczem do sukcesu jest urządzenie całego wnętrza w określonej gamie kolorystycznej, tak by rolety były jego integralną częścią.

 Jak dobrać kolor rolety do wnętrza - Sklep Karnix - Wysyłka w 24h!

Jesteśmy czołowym, polskim producentem rolet w różnych kolorach przeznaczonych między innymi do kuchni, sypialni, do hoteli, pensjonatów, domów wczasowych ośrodków wypoczynkowych. W naszej ofercie posiadamy między innymi: rolety do kuchnirolety do jadalnirolety balkonowerolety dzień nocmini rolety bezinwazyjnerolety w kasecierolety wolnowiszącerolety rzymskierolety dachoweplisy bezinwazyjnerolety plisowane premiumplisy dachoweżaluzje drewnianemoskitiery ramkowerolety do hotelurolety do biurarolety do łazienkirolety do mieszkaniarolety do gabineturolety do sypialnirolety do salonurolety do domurolety do pokojurolety do szkołyrolety na wymiarrolety na okno, rolety żółte, rolety białe, rolety kremowe, rolety zielone, rolety beżowe, rolety różowe, rolety fioletowe, rolety szare, rolety brązowe, rolety czarne, rolety czerwone, rolety niebieskie, rolety pomarańczowe. Wszystkie rolety okienne wytwarzane są w naszej firmie co zapewnia najwyższą jakość produktów oraz ekspresową dostawę do klienta za pomocą firmy kurierskiej. Zapraszamy do zakupówWysyłka w 24h! - Sprawdź.

Porady