Osłona okienna do małego wnętrza ? sprawdź nasze propozycje!
08/2/2024 | Autor: Karnix | Osłona okien - porady
Podczas wyboru idealnej osłony okiennej należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników ? jej funkcje, sposób montażu, rodzaj, poziom nasłonecznienia czy styl. Zdarza się jednak, że wnętrze w którym zamontowana zostanie osłona jest specyficzne i wymaga dedykowanych rozwiązań ? posiada okna o niskim nadprożu, sięgające od podłogi do sufitu lub znajdujące się w wykuszu ? na każde z powyższych mamy rozwiązania i opisaliśmy je w poprzednich tekstach, które znajdziesz na blogu.
Spis treści
- Małe wnętrze – duże potrzeby
- Jakie rolety do niewielkiego wnętrza?
- Rolety plisowane – model do zadań specjalnych
Co jednak w przypadku pomieszczeń o wyjątkowo niewielkim metrażu, w których zmieści się niewiele ponad podstawowe wyposażenie? Jakie osłony okienne sprawdzą się w małych pomieszczeniach i czy firanki i zasłony to na pewno najlepszy pomysł? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście!
Małe wnętrze – duże potrzeby
Jedno jest pewne – każde pomieszczenie, niezależnie od jego wielkości wymaga odpowiedniej osłony okiennej, która pozwoli czuć się w pomieszczeniu w pełni swobodnie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że jedną z najważniejszych funkcji firan, zasłon czy rolet okiennych jest zapewnienie prywatności i uniemożliwienie osobom postronnym dostrzeżenie tego, co dzieje się we wnętrzu pomieszczenia. Stąd tak trudno zrezygnować z aranżacji okna i, niczym w krajach skandynawskich, pozostawić je bez jakiejkolwiek osłony. W kwestii zapewnienia prywatności sprawdzi się w zasadzie każdy typ osłony okiennej – od tradycyjnych firanek i zasłon, przez rolety mini, rolety typu Dzień/Noc czy rolety plisowane. Jeśli jednak w grę wchodzi także niewielki metraż pomieszczenia w grę wchodzą wyłącznie rolety – jak żadne inne pozwalają bowiem kompleksowo wykorzystać dostępną przestrzeń i nie zajmować więcej miejsca, niż to potrzebne. Dlatego szukając optymalnej osłony do niewielkiego wnętrza zrezygnuj z klasycznych zasłon i firan – ze względu na swoją specyfikę zabierają cenną przestrzeń w około okna i na parapecie.
Jakie rolety do niewielkiego wnętrza?
Ograniczenia związane z niewielkimi wnętrzami dotyczą także rolet – nie wszystkie modele sprawdzą się w takim pomieszczeniu. Już na wstępie warto odrzucić rolety wolnowiszące oraz rolety rzymskie – mimo ich niekwestionowanych zalet i efektownego wyglądu, mogą wydawać się zbyt ciężkie nie nazbyt przytłaczające wnętrze, dodatkowo konstrukcja rolet wolnowiszących zakłada ich montaż do sufitu, do ściany lub wnęki okiennej, co ogranicza możliwość wykorzystania parapetu. W przypadku rolet rzymskich jest nieco inaczej – ich konstrukcja pozwala na montaż do ramy okna, jednak podobnie jak w przypadku wcześniejszego modelu – problemem może okazać się zbyt „ciężka” forma. Dlatego w przypadku wnętrz o naprawdę niewielkim metrażu rekomendujemy przede wszystkim zastosowanie rolet plisowanych, które dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji montowane są bezpośrednio w świetle szyby. Pozwala to znacznie zaoszczędzić miejsce, oraz w pełni wykorzystać przestrzeń parapetu oraz umożliwia udekorowanie go kwiatami, książkami czy drobnymi ozdobami.
Rolety plisowane – model do zadań specjalnych
Tym, co wyróżnia rolety plisowane spośród innym modeli osłon okiennych jest przede wszystkim ich wyjątkowa budowa – całość montowana jest bowiem bezpośrednio przy tafli szyby. Dodatkowo, rolety plisowane wyposażone są dodatkowo w specjalistyczny dystans zapewniający z jednej strony – ścisłe przyleganie, z drugiej zaś – płynną i bezawaryjną pracę. Sama roleta charakteryzuje się także innowacyjną formą, przypominającą harmonikę, która w połączeniu z przemyślanym systemem aluminiowych profili i mechanizmem pozwala umieścić tkaninę na dowolnym fragmencie okna.
Oznacza to, że możesz zasłonić całe okno, jego górną lub dolną cześć lub tylko środek – dopasowując stopnień nasłonecznienia do swoich potrzeb. Szczególnie istotnym elementem rolet plisowanych jest wspomniany już system aluminiowych profili, bowiem to właśnie on odpowiada za sztywność całej konstrukcji i jej stabilność. Zastosowane rozwiązania pozwalają skutecznie zabezpieczyć tkaninę przed powiewaniem przy uchylonym oknie i strącenie stojących na parapecie przedmiotów.