PLN
 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Efektywność energetyczna

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Temat oszczędności w sezonie grzewczym zawsze był ważny, jednak chyba nigdy aż tak jak obecnie. Stale rosnące rachunki za ogrzewanie zmuszają do szukania skutecznych rozwiązań i my takie mamy ? choć wymagają one zainwestowania nieco pieniędzy, to potrafią skutecznie zwiększyć efektywność energetyczną budynku i co za tym idzie ? znacznie obniżyć rachunki oraz zmniejszyć ilość potrzebnego do ogrzania domu surowca.

Spis treści

 

Którędy ucieka ciepło?

Ustalenia ekspertów, co do tego którymi ścieżkami ucieka nagromadzone w domu ciepło, są ogólnodostępne i w większości znane. I mimo, że prym w tej dziedzinie zdecydowanie wiedzie dach, to niewiele mniejsze parametry wykazują okna i przeszklenia. A tych, jak widać bo najnowszych trendach budowlanych jest coraz więcej – coraz chętniej sięgamy po duże okna i nietypowe konstrukcje, zapewniające piękne widoki i dużą ilość naturalnego światła słonecznego. Szacuje się, że przez okna ucieka od 10 do 20% ciepła, co jest sporym wynikiem, nawet biorąc pod uwagę nowoczesne technologie termoizolacyjne zastosowane w oknach.



Wracając jednak do tematu – szybkim i relatywnie niedrogim sposobem na ograniczenie ilości uciekającego przez te części budynku ciepła, są dobrze dobrane osłony okienne – zewnętrzne lub wewnętrzne.

 

Rolety wewnętrzne – które sprawdzą się najlepiej?

Odpowiednio dobrane rolety wewnętrzne potrafią skutecznie zatrzymać ciepło w pomieszczeniu i zniwelować konieczność stałego dogrzewania. Dzięki nim raz nagrzane wnętrze zatrzyma ciepło dłużej, niż takie wyposażone w tradycyjne osłony okienne jak firany czy zasłony. Należy jednak pamiętać, że roleta rolecie nie równa, a wysokie właściwości termoizolacyjne wykazuje tylko kilka modeli. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że roleta powinna ściśle przylegać do ramy okiennej lub tafli szyby, tak by zniwelować powstawanie szczelin. W tej roli najlepiej sprawdzą się plisy oraz modele montowane bezpośrednio na do ramy. Warto także pamiętać o dodatkowej warstwie termoizolacyjnej, najczęściej wykonanej z aluminium lub gumy – chociaż zaprojektowane zostały z myślą o zabezpieczeniu wnętrza przed nagrzewaniem się, równie skutecznie sprawdzają się w kwestii zatrzymywania ciepła.

Nieco droższym i bardziej inwazyjnym rozwiązaniem są żaluzje aluminiowe i żaluzje drewniane – oba te rodzaje wykazują jednak wysoki współczynnik zatrzymywania ciepła z domu. Drewno, ze względu na swoją grubość i właściwości oraz aluminium o cechach pozwalających odbijać ciepło i światło, podobnie jak wymienione wyżej rolety z jednej działają dwutorowo. Z jednej strony zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza latem, z drugiej zaś – uciekaniu ciepła z pomieszczenia zimą. Efekt? Niższe zapotrzebowanie na ogrzewanie.

 

 

Rolety zewnętrzne – niekwestionowany zwycięzca

Chociaż wszystkie wymienione wyżej osłony okienne potrafią skutecznie zwiększyć efektywność energetyczną budynku i realnie wpłynąć na wysokość rachunków, to prawdziwym mistrzem w tej kategorii bez wątpienia są rolety zewnętrzne. Ich skuteczność sięga 25-40%, co przy obecnych cenach za ogrzewanie może naprawdę poprawić sytuację. Skuteczność rolet zewnętrznych polega w głównej mierze na ich konstrukcji – płaszcz rolety ściśle przylega bowiem do wnęki okiennej tworząc swoistą poduszkę powietrzną.



Ona z kolei stanowi doskonałą izolację i uniemożliwia ciepłu wydostanie się na zewnątrz. Same rolety zewnętrzne również stanowią swoistą izolację- dobrej jakości modele posiadają profile wypełnione dodatkowo pianką uszczelniającą, która zabezpiecza wszelkie szczeliny, którymi mogłoby się wydostawać powietrze. Warto przy tym wspomnieć, że rodzaj zastosowanej rolety nie ma większego znaczenia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na roletę podtynkową czy natynkową ich wkład w poprawienie efektywności energetycznej budynku plasuje się na podobnym poziomie.