ikony
 

Rolety, zasłony i firany - jak je łączyć?


Stworzenie funkcjonalnej i estetycznej dekoracji okna to wyzwanie, które nierzadko kończy się zyskaniem kilku dodatkowych siwych włosów. Jest bowiem całkiem sporo kwestii, które należy wziąć pod uwagę i mnóstwo konfiguracji do wyboru. Z jednej strony całe spektrum rolet – od wolowiszących, przez rolety mini i w kasecie, na roletach plisowanych i rzymskich kończąc, z drugiej – tradycyjne firany i zasłony, do których jesteśmy przyzwyczajeni i bez których większość z nas nie wyobraża sobie okna. A gdyby tak połączyć je razem i stworzyć stylową, wielofunkcyjną i zaskakującą aranżację? Jesteśmy na tak! I dziś pokażemy Wam jak się do tego zabrać!

 

Rolety + firany – duet idealny

Jeśli obawialiście się, że spróbujemy namówić Was na udekorowanie okna wszystkimi trzema typami osłon to spokojnie – to zbyt wiele nawet jak dla nas. ;) Niemniej połączenie rolet i firan to rozwiązanie, które się sprawdza, co potwierdzają choćby inspirujące aranżacje umieszczone na portalach wnętrzarskich, ale nie tylko. Trend łączenia rolet i firan nie wziął się zresztą znikąd – rolety stanowią bowiem świetną alternatywę dla tradycyjnych zasłon, jednocześnie zabierając znacznie mniej miejsca i nie wymagając montowania specjalistycznych, podwójnych karniszy. W praktyce takie połączenie funkcjonuje dokładnie tak, jak w przypadku dekoracji okiennych wykorzystujących zasłony i firany – za dnia firany rozpraszają naturalne światło słoneczne i zapewniają prywatność, nocą do akcji wkraczają zaś zasłony, skutecznie uniemożliwiając osobom postronnym dostrzeżenie tego, co dzieje się wewnątrz. Odpowiednio dopasowane, specjalistyczne rolety zapewniają w tym przypadku także to, czego nie da się uzyskać w przypadku zwykłych, materiałowych zasłon – możliwość 100% zaciemnienia, izolację termiczną lub obie te funkcje jednocześnie.

Przy łączeniu rolet i firan warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Kolorystyka każdej z tych osłon powinna być odpowiednio dopasowana zarówno do siebie samych, jak i stylu panującego we wnętrzu. Nie warto także przesadzać z nadmiarem ozdób, faktur czy ozdobników – w tym przypadku najlepiej sprawdza się zasada, że mniej znaczy więcej. Projektanci wnętrz są zgodni co do tego, że warto zestawiać ze sobą osłony w podobnym stylu i nawiązujących do siebie odcieniach.


 

Rolety + zasłony – zaskakujące połączenie o wielu możliwościach

Chociaż zestawienie rolet i zasłon może się wydawać nieco zaskakujące, wbrew pozorom to ciekawe i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. W tym zestawieniu istotnym elementem jest przede wszystkim określenie funkcji każdej z nich. Być może zależy Ci na tym, by to właśnie rolety pełniły funkcję firan, rozpraszając światło i zapewniając prywatność w ciągu dnia, zaś zasłony osłaniały wnętrze przed wścibskimi spojrzeniami po zapadnięciu zmroku. A może na odwrót? W tej kwestii wybór należy wyłącznie do Ciebie, zaś możliwości są naprawdę ogromne. W zestawieniu z zasłonami doskonale sprawdzają się zwłaszcza rolety o sporej przepuszczalności światła, takie jak rolety w kasecie i rolety mini z tkaniną typu Pearl. Jeśli jednak potrzebujesz osłony do zadań specjalnych, pamiętaj, że w ofercie Karnix znajdziesz także specjalistyczne modele rolet  – w takim zestawieniu to zasłony mogą pełnić rolę  osłony okiennej w ciągu dnia. Nasze rolety zabezpieczają wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się lub są w stanie zaciemnić je w 100% niezależnie od pory dnia. Wybór tego typu rolet jest także korzystniejszy pod kątem ekonomicznym – zasłony o takich właściwościach kosztują bowiem nieporównywalnie więcej.

 

 

W tym przypadku łączenie tkanin obu osłon powinno odbywać się na podobnej zasadzie, co w przypadku zestawiania firan i rolet. Podobny styl tkanin, gładkie faktury, pasująca do siebie gama kolorystyczna sprawią, że obie osłony będą pięknie się ze sobą komponować. Należy jednak pamiętać, że ta aranżacja sprawia wrażenie nieco „cięższej” niż dekoracja złożona z firan i rolet, dlatego najlepiej sprawdzą się w niej jasne i rozbielone materiały.