PLN
 

Rolety, zasłony i firany - jak je łączyć?


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Osłona okien - porady

Rolety, zasłony i firany - jak je łączyć?

Udekorowanie okna w salonie, jadalni czy sypialni jest zadaniem trudniejszym, niż pozornie może się wydawać. W końcu cała aranżacja powinna być zaprojektowana tak, by nie tylko dobrze chroniła przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, ale też stanowiła piękną ozdobę wnętrza w domu czy mieszkaniu. A zatem jak łączyć rolety i zasłony, by stworzyć funkcjonalną i estetyczną ozdobę okna? I co zrobić, by uniknąć wrażenia przesytu? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku od naszych ekspertów Karnix.

Spis treści

 

Rolety i zasłony – czy to połączenie ma sens?

Podstawowym pytaniem, na jakie należy odpowiedzieć, nie jest to, jak łączyć rolety i zasłony, ale czy w ogóle takie połączenie ma sens. Pytanie jest jak najbardziej zasadne – w końcu zarówno jedne, jak i drugie z praktycznego punktu widzenia służą temu samemu: zaciemnieniu wnętrza, zapobieganiu przedostawania się do środka promieni słonecznych i ochronie przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Czy zatem rolety i zasłony razem mają w ogóle prawo bytu?


Roleta w Kasecie BASMATI (żakardowa) Orzech

Roleta w Kasecie BASMATI (żakardowa) Orzech


70.84 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Hebano

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Hebano


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Cytryna

Roleta w kasecie pearl Cytryna


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Słomkowy

Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Słomkowy


88.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj

 

Jak to często bywa w takich przypadkach, wszystko zależy od konkretnego przykładu. W niektórych wnętrzach dobrze będą wyglądały nawet zasłony, rolety i firany razem. W innych niepożądane wrażenie przesytu można natomiast uzyskać, wieszając już tylko rolety i zasłony.

Najprostszą, podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować w kontekście aranżacji okna w domu czy mieszkaniu, jest: im większe jest pomieszczenie, tym większa jest liczba dekoracji, na które możemy sobie pozwolić. Co więcej, tę samą zasadę możemy odnieść do samego okna – mając małe okna, należy zachować większy umiar, niż przy dekoracji dużych przeszkleń.

 

Jak połączyć zasłony i rolety?

Rolety i zasłony w salonie można połączyć w różnych konfiguracjach. Poniżej opisujemy trzy konkretne przypadki, w których występuje roleta rzymska i zasłony, rolety zewnętrzne z zasłonami oraz rolety bezinwazyjne.

 

Rolety rzymskie i zasłony razem

Rolety rzymskie i zasłony razem to połączenie, które dobrze sprawdzi się praktycznie wyłącznie w dużych salonach, jadalniach i sypialniach. W takiej konfiguracji bardzo łatwo można uzyskać wrażenie przesytu i „ciężkości”. Choć rolety rzymskie na ogół zachwycają swoją lekkością i finezyjnością, w połączeniu z zasłonami mogą dawać efekt odwrotny. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w takich okolicznościach okno będzie zdominowane przez poziome i pionowe marszczenia – może to przyczynić się do „koncepcyjnego chaosu” oraz wizualnego „obciążenia” okna.

 

 

Roleta rzymska z zasłonami nie zawsze będzie jednak złym pomysłem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy oknach wysokich, sięgających od podłogi do sufitu, oraz tych o standardowych wymiarach, ale umieszczonych na długich, prostych ścianach. Wówczas łatwiej zachować odpowiednie proporcje między tworzonymi przez rolety i zasłony liniami poziomymi i pionowymi.

 

Zewnętrzne rolety i zasłony razem

Znacznie większą dowolność zapewniają rolety zewnętrzne – przede wszystkim z uwagi na fakt, że w ich przypadku funkcja dekoracyjna wnętrza jest znikoma. Znajdują się one po zewnętrznej stronie okna, a co za tym idzie, nawet mimo ich masywności i mało oryginalnego wyglądu, nie wpływają one w znacznym stopniu na aranżację salonu, sypialni czy jadalni.

Ze względu na to, że rolety zewnętrzna zazwyczaj zapewniają niemal 100-procentowe zaciemnienie, wybierając zasłony, można skupić się przede wszystkim na kwestiach estetycznych i ich dopasowaniu do wystroju wnętrza. Zasłony w takiej konfiguracji mogą zapewniać jedynie rozproszenie światła, a nie zaciemnienie. Zwróćmy też uwagę na to, że wybierając zewnętrzne rolety lub żaluzje i zasłony, aranżację można uzupełnić firanami.

 

Bezinwazyjne rolety i zasłony w salonie

Mniejsze pole do popisu mamy wtedy, gdy wybieramy zasłony i rolety bezinwazyjne. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że system bezinwazyjny jest montowany bezpośrednio na ramie okiennej. Oznacza to, że jest on widoczny. W niektórych przypadkach połączenie takich rolet z zasłonami może sprawiać wrażenie bałaganu.


Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Seledine

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Seledine


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Ecri

Roleta w kasecie pearl Ecri


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Rolety w kasecie dzień noc wave Silvery

Rolety w kasecie dzień noc wave Silvery


126.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Błękit

Roleta w kasecie pearl Błękit


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Jeżeli chcemy powiesić bezinwazyjne rolety i zasłony razem, powinniśmy przede wszystkim skupiać się na jasnych, stonowanych odcieniach – szarościach czy beżach. Lepiej zrezygnować w tym celu z zasłon i rolet wzorzystych.

 

Roleta rzymska z zasłonami – jak je połączyć?

Jak łączyć rolety i zasłony? Niezależnie od tego, czy wybieramy rolety, czy żaluzje i zasłony, musimy zwracać uwagę na odpowiednie połączenie kolorystyczne. W tym kontekście warto kierować się jedną z dwóch zasad: podobieństwa lub kontrastu:

  • Zasada podobieństwa – polega ona na wybraniu rolet i zasłon utrzymanych w podobnych odcieniach. Z reguły są to beże, szarości czy jasne brązy. W zasadzie podobieństwa raczej rezygnuje się z ciemniejszych barw. Ich kumulacja może bowiem wizualnie „obciążyć” okno i pomniejszyć wnętrze;
  • Zasada kontrastu – opiera się na barwach kontrastujących ze sobą, np.: jasna roleta rzymska i zasłony ciemniejsze. Zazwyczaj zasłony są ciemniejsze, a rolety – oraz, potencjalnie firany – jasne.
 

Zasłony, rolety i firany razem – czy warto?

Stosując wszystkie trzy dekoracje okienne, bardzo łatwo przesadzić. Zazwyczaj przyjmuje się zatem, że połączenie zasłon i firan z roletami jest zarezerwowane tylko do przestrzennych pomieszczeń i dużych przeszkleń – wówczas stosuje się jednak rolety zewnętrzne, a nie bezinwazyjne lub rzymskie. Jakie firanki do rolet pasują? Ze względu na to, że – jak wspomnieliśmy – rolety zewnętrzne nie wpływają na aranżację wnętrza, firany można wybrać według własnych preferencji i potrzeb.


Więcej podobnych artykułów