Rolety, zasłony i firany - jak je łączyć?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Osłona okien - porady
Udekorowanie okna w salonie, jadalni czy sypialni jest zadaniem trudniejszym, niż pozornie może się wydawać. W końcu cała aranżacja powinna być zaprojektowana tak, by nie tylko dobrze chroniła przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, ale też stanowiła piękną ozdobę wnętrza w domu czy mieszkaniu. A zatem jak łączyć rolety i zasłony, by stworzyć funkcjonalną i estetyczną ozdobę okna? I co zrobić, by uniknąć wrażenia przesytu? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku od naszych ekspertów Karnix.
Spis treści
- Rolety i zasłony – czy to połączenie ma sens?
- Jak połączyć zasłony i rolety?
- Rolety rzymskie i zasłony razem
- Zewnętrzne rolety i zasłony razem
- Bezinwazyjne rolety i zasłony w salonie
- Roleta rzymska z zasłonami – jak je połączyć?
- Zasłony, rolety i firany razem – czy warto?
Rolety i zasłony – czy to połączenie ma sens?
Podstawowym pytaniem, na jakie należy odpowiedzieć, nie jest to, jak łączyć rolety i zasłony, ale czy w ogóle takie połączenie ma sens. Pytanie jest jak najbardziej zasadne – w końcu zarówno jedne, jak i drugie z praktycznego punktu widzenia służą temu samemu: zaciemnieniu wnętrza, zapobieganiu przedostawania się do środka promieni słonecznych i ochronie przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Czy zatem rolety i zasłony razem mają w ogóle prawo bytu?
Roleta w Kasecie Zaciemniająca Dzień Noc BLACKNESS Escuro
151.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Jak to często bywa w takich przypadkach, wszystko zależy od konkretnego przykładu. W niektórych wnętrzach dobrze będą wyglądały nawet zasłony, rolety i firany razem. W innych niepożądane wrażenie przesytu można natomiast uzyskać, wieszając już tylko rolety i zasłony.
Najprostszą, podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować w kontekście aranżacji okna w domu czy mieszkaniu, jest: im większe jest pomieszczenie, tym większa jest liczba dekoracji, na które możemy sobie pozwolić. Co więcej, tę samą zasadę możemy odnieść do samego okna – mając małe okna, należy zachować większy umiar, niż przy dekoracji dużych przeszkleń.
Jak połączyć zasłony i rolety?
Rolety i zasłony w salonie można połączyć w różnych konfiguracjach. Poniżej opisujemy trzy konkretne przypadki, w których występuje roleta rzymska i zasłony, rolety zewnętrzne z zasłonami oraz rolety bezinwazyjne.
Rolety rzymskie i zasłony razem
Rolety rzymskie i zasłony razem to połączenie, które dobrze sprawdzi się praktycznie wyłącznie w dużych salonach, jadalniach i sypialniach. W takiej konfiguracji bardzo łatwo można uzyskać wrażenie przesytu i „ciężkości”. Choć rolety rzymskie na ogół zachwycają swoją lekkością i finezyjnością, w połączeniu z zasłonami mogą dawać efekt odwrotny. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w takich okolicznościach okno będzie zdominowane przez poziome i pionowe marszczenia – może to przyczynić się do „koncepcyjnego chaosu” oraz wizualnego „obciążenia” okna.
Roleta rzymska z zasłonami nie zawsze będzie jednak złym pomysłem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy oknach wysokich, sięgających od podłogi do sufitu, oraz tych o standardowych wymiarach, ale umieszczonych na długich, prostych ścianach. Wówczas łatwiej zachować odpowiednie proporcje między tworzonymi przez rolety i zasłony liniami poziomymi i pionowymi.
Zewnętrzne rolety i zasłony razem
Znacznie większą dowolność zapewniają rolety zewnętrzne – przede wszystkim z uwagi na fakt, że w ich przypadku funkcja dekoracyjna wnętrza jest znikoma. Znajdują się one po zewnętrznej stronie okna, a co za tym idzie, nawet mimo ich masywności i mało oryginalnego wyglądu, nie wpływają one w znacznym stopniu na aranżację salonu, sypialni czy jadalni.
Ze względu na to, że rolety zewnętrzna zazwyczaj zapewniają niemal 100-procentowe zaciemnienie, wybierając zasłony, można skupić się przede wszystkim na kwestiach estetycznych i ich dopasowaniu do wystroju wnętrza. Zasłony w takiej konfiguracji mogą zapewniać jedynie rozproszenie światła, a nie zaciemnienie. Zwróćmy też uwagę na to, że wybierając zewnętrzne rolety lub żaluzje i zasłony, aranżację można uzupełnić firanami.
Bezinwazyjne rolety i zasłony w salonie
Mniejsze pole do popisu mamy wtedy, gdy wybieramy zasłony i rolety bezinwazyjne. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że system bezinwazyjny jest montowany bezpośrednio na ramie okiennej. Oznacza to, że jest on widoczny. W niektórych przypadkach połączenie takich rolet z zasłonami może sprawiać wrażenie bałaganu.
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Ginger Silver
99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Jeżeli chcemy powiesić bezinwazyjne rolety i zasłony razem, powinniśmy przede wszystkim skupiać się na jasnych, stonowanych odcieniach – szarościach czy beżach. Lepiej zrezygnować w tym celu z zasłon i rolet wzorzystych.
Roleta rzymska z zasłonami – jak je połączyć?
Jak łączyć rolety i zasłony? Niezależnie od tego, czy wybieramy rolety, czy żaluzje i zasłony, musimy zwracać uwagę na odpowiednie połączenie kolorystyczne. W tym kontekście warto kierować się jedną z dwóch zasad: podobieństwa lub kontrastu:
- Zasada podobieństwa – polega ona na wybraniu rolet i zasłon utrzymanych w podobnych odcieniach. Z reguły są to beże, szarości czy jasne brązy. W zasadzie podobieństwa raczej rezygnuje się z ciemniejszych barw. Ich kumulacja może bowiem wizualnie „obciążyć” okno i pomniejszyć wnętrze;
- Zasada kontrastu – opiera się na barwach kontrastujących ze sobą, np.: jasna roleta rzymska i zasłony ciemniejsze. Zazwyczaj zasłony są ciemniejsze, a rolety – oraz, potencjalnie firany – jasne.
Zasłony, rolety i firany razem – czy warto?
Stosując wszystkie trzy dekoracje okienne, bardzo łatwo przesadzić. Zazwyczaj przyjmuje się zatem, że połączenie zasłon i firan z roletami jest zarezerwowane tylko do przestrzennych pomieszczeń i dużych przeszkleń – wówczas stosuje się jednak rolety zewnętrzne, a nie bezinwazyjne lub rzymskie. Jakie firanki do rolet pasują? Ze względu na to, że – jak wspomnieliśmy – rolety zewnętrzne nie wpływają na aranżację wnętrza, firany można wybrać według własnych preferencji i potrzeb.