PLN
 

Okna typu portfenetr - jak je osłonić?


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Osłona okien - porady

Okna typu portfenetr -  jak je osłonić?

Portfenetr to szczególny rodzaj okna ? chociaż wszyscy wiedzą, jak wygląda, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że jak naprawdę się nazywają. Balkony francuskie, rzygowniki ? pod tą nazwą są powszechnie znane i chętnie wykorzystywane także w nowoczesnym budownictwie. Warto jednak wiedzieć, że tego typu okna nie są współczesnym wynalazkiem i wbrew pozorom ? nie stanowią także ponurego żartu architektów ani namiastką tradycyjnego balkonu. Czym zatem są okna typu portfenetr i co najważniejsze ? jak je osłonić?

Spis treści

 

Historia portfenetrów sięga XVII wieku i ciągnie się przez XVII wiek, aż do końca XIX, kiedy to okna tego typu budowano w niemal wszystkich ówczesnych pałacach i kamienicach. Ich pozostałości do dziś zresztą można podziwiać w budynkach typowych dla dawnej miejskiej zabudowy. Charakterystyczną cechą tego typu okien jest fakt, że sięgają one od podłogi do sufitu, zwykle są także węższe od tradycyjnych, pełnowymiarowych okien. Jaki w tym sens?


Rolety w kasecie dzień noc wave Silvery

Rolety w kasecie dzień noc wave Silvery


126.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Tan Silver

Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Tan Silver


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Grey Silver

Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Grey Silver


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w Kasecie Zaciemniająca Dzień Noc BLACKNESS Preto

Roleta w Kasecie Zaciemniająca Dzień Noc BLACKNESS Preto


151.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Okna tego typu pozwalały równomiernie doświetlić wnętrze, zwłaszcza takie o ponadprzeciętnej wysokości i długości – portfenetry umożliwiały ich optymalne doświetlenie. Istotną cechą tego typu okien jest także fakt, że muszą być wyposażone w balustrady poprawiające bezpieczeństwo i niwelujące ryzyko wypadnięcia – stąd nierzadko porównywane są do balkonów. I choć pod względem funkcjonalność w żadnym razie nie mogą się równać z tradycyjnymi balkonami, bowiem za oknem jest tylko niewielkich rozmiarów parapet, to odpowiednio dopasowana balustrada pozwala zamontować na nich np. skrzynki z kwiatami czy donice.

Współcześnie portfenetry wykorzystuje się także w nowoczesnej zabudowie, w której pełnią dokładnie tę samą funkcję co kilkaset lat wcześniej – znakomicie doświetlają wnętrze i pozwalają przywrócić właściwe proporcje długim, wąskim i wysokim pomieszczeniom. Sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie wymogi budowlane nakazują pozostawienie płaskiej i nienaruszonej elewacji.Osłona na okna typu portfenetr

Ze względu na specyficzna budowę tego typu okna, wiele osób zastanawia się jak je właściwie osłonić. Bo, że wymagają osłony – to nie ulega wątpliwości – poza doświetlaniem wnętrza, pozwalają bowiem także zajrzeć do pomieszczenia osobom postronnym. Dlatego niezależnie od tego, czy Twój dom wyposażony jest w portfenetry starego typu (dwudzielne) czy utrzymane w stylu nowoczesnym, warto je osłonic i zapewnić sobie pełnię prywatności. Jakie są możliwości?

Decydując się na osłonięcie okna typu portfenetr warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest fakt, że tego typu okno w zdecydowanej większości przypadków otwiera się na oścież, co oznacza że osłona okienna powinna być tak dopasowana, by nie ograniczać funkcjonalności okna. Drugą kwestią jest fakt, że tego typu okna najczęściej mają niestandardowe wymiary, zwłaszcza w przypadku okien starego typu. Trzecią kwestią jest sposób otwierania portfenetru – nowoczesne modele otwierają się bowiem tak samo, jak  tradycyjne okna balkonowe, jednak ich starsze odpowiedniki najczęściej podzielone są na dwie części – i dwoje drzwi. To również może okazać się problematyczne w podczas dopasowywania odpowiedniej osłony okiennej. Specyfika tego typu okna sprawia, że wybór nie jest porosty, zaś do każdego modelu trzeba podejść indywidualnie. Wiele zależy także od głębokości wnęki okiennej oraz odległości od ramy okna – może się bowiem zdarzyć, że zamontowanie tradycyjnej minirolety lub rolety w kasecie będzie niemożliwe.


Rolety wolnowiszące – stylowe i praktyczne

Jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań w przypadku portfenetrów jest wybór rolety wolnowiszącej, pozwalającej na montaż na ścianie lub suficie nad wnęką okienną. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie montaż do ramy okiennej lub w świetle wnęki jest niemożliwy i będzie utrudniał otwieranie okna. Tego typu rolety są szczególnie polecane do zasłaniania dużych przeszkleń i powierzchni okiennych – portfenetry wpisują się w ten opis idealnie. Warto pamiętać jednak o tym, by przy wyborze rolet wolnowiszących do portfenetru szczególną wagę przyłożyć do odpowiedniego zmierzenia samego okna i wnęki – w Karnix znajdziesz rolety wolnowiszące o długości nawet do 230 cm!


 

Plisy na portfenetr – maksymalna funkcjonalność

Rolety plisowane to jedne z najchętniej wybieranych osłon okiennych na okna typu portfenetr – i nic dziwnego, bowiem jak żadne inne sprawdzą się w przypadku dużych przeszkleń oraz wszędzie tam gdzie nie da się zamontować tradycyjnych rolet na ramie okiennej. Ze względu na swoją unikatowy system montażowy plisy okienne z łatwością zamontujesz w świetle szyby, bezpośrednio do wewnętrznych części ramy, dzięki czemu zachowana zostanie pełna funkcjonalność okna. Poza innowacyjnym systemem montażowym rolety plisowane charakteryzują się także wyjątkowymi właściwościami, dzięki którym możliwe jest osłonięcie dowolnego fragmentu okna oraz zatrzymanie rolety na dowolnej wysokości. To szczególnie ważne w przypadku okien o tak dużej powierzchni – rolety plisowane zapewniają bowiem pełnię prywatności i stylowy wygląd okna. Istotną zaletą rolet plisowanych jest także fakt, że wśród rolet plisowanych znaleźć można modele zaciemniające 1oo% zaciemniające (Blackout) oraz plisy termoizolacyjne (Thermo), z których pierwsze potrafią całkowicie zaciemnić pomieszczenie, drugie zaś znacznie ograniczyć nagrzewanie się wnętrza związane z dużym przeszkleniem. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim rolety plisowane typu honeycom, które łączą w sobie wszystkie cechy klasycznych rolet plisowanych a dodatkowo pozwalają w jeszcze większym stopniu zaciemnić pomieszczenie i zapewnić mu ochronę przed nagrzewaniem. Więcej na temat rolet plisowanych typu plaster miodu znajdziesz tutaj.

Rolety plisowane doskonale sprawdzą się w większości okien typu portfenetr, przeszkodą w ich montażu mogą być jedynie okna starego typu, dwudzielne i z mocno zabudowanym dołem.

 

 

Inne rozwiązania dla portfenetrów

Chociaż tego typu okna bez wątpienia mają mnóstwo zalet – wpuszczają do pomieszczenia mnóstwo światła, optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że wnętrze wydaje się znacznie bardziej eleganckie. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że takie okna zabierają kawałek ściany, które w przypadku zamontowania tradycyjnego okna moglibyśmy wykorzystać w inny sposób np., stawiając komodę czy niewielką szafkę. Z tego względu warto wybrać osłonę okienną, która zajmuje jak najmniej miejsca i nie zabiera cennej przestrzeni.


Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE La Crema

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE La Crema


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Mięta

Roleta w kasecie pearl Mięta


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie blackout 100% zaciemniająca Blue

Roleta w kasecie blackout 100% zaciemniająca Blue


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Mięta

Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Mięta


88.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Rozwiązaniem, które pozwoli podkreślić stylowy charakter tego typu okien i spełnia powyższe założenia są rolety rzymskie – dzięki charakterystycznej, kaskadowej budowie doskonale komponują się z dużymi przeszkleniami. Jednocześnie rolety rzymskie dostępne w Karnix wyposażone zostały w innowacyjny system montażowy, pozwalający zamocować je do ściany lub sufitu – podobnie jak rolety wolnowiszące. Dzięki temu nie ograniczają ruchomości okna umieszczonego w wąskiej wnęce i pozwalają całkowicie odsłonić okno, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

 

Portfenetry w kamienicach i starszym budownictwie to zupełnie inna historia, wymagająca innowacyjnego podejścia do sprawy. Nierzadko wykonane są z drewna, zaś ich konstrukcja znacząco różni się od współczesnej. Są wyższe, węższe i często posiadają także zabudowany dół – stąd osłonięcie takiego okna może nastręczać trochę problemów. W przypadku balkonów francuskich starszego typu doskonale sprawdzą się tradycyjne i ponadczasowe połączenie zasłon i firan. Tym, co doskonale zepnie całą aranżacją jest dobrze dopasowany karnisz – najlepiej w stylu nawiązującym do charakteru wnętrza. W Karnix znajdziesz bogatą ofertę karniszy ściennych i sufitowych z różnorodnymi zakończeniami, które z łatwością dopasujesz do wyrafinowanego stylu portfenetrów starszego typu.

 

Więcej podobnych artykułów