Rolety - rodzaje, zastosowanie i podział
Rolety wewnętrzne to obecnie jedne z najchętniej wykorzystywanych osłon okiennych i trudno się dziwić – to wszechstronne i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala w pełni kontrolować poziom nasłonecznienia w pomieszczeniu i precyzyjnie dopasowywać go do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet wewnętrznych, różniących się między sobą budową, właściwościami i przeznaczeniem, co sprawia, że wybór idealnego modelu nie zawsze jest prosty. Tymczasem odpowiednio dopasowana roleta pozwoli Ci precyzyjnie sterować nasłonecznieniem pomieszczenia, zapewni optymalny poziom prywatności lub zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza, słowem – sprosta Twoim oczekiwaniom.
Rodzaje rolet okiennych: konstrukcja
Podstawowym kryterium podziału rolet okiennych jest ich konstrukcję i sposób zwijania tkaniny. Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym typem są rolety zwijane klasycznie, czyli składające się z rury nawojowej, mechanizmu (oraz ewentualnej kasety) i samej tkaniny. Ich konstrukcja oraz obsługa są proste i niezawodne – roletę tego rodzaju rozwija się i zwija za pomocą połączonego z mechanizmem łańcuszka. W tej kategorii znajdują się wszystkie znane i lubiane rolety ekranowe, takie jak rolety mini, rolety w kasecie oraz rolety wolnowiszące.
Kolejnym typem rolet wewnętrznych są rolety rzymskie, w których tkanina nie zwija się, a unosi do góry układając się w efektowne zakładki. Istotnym elementem rolet rzymskich jest wbudowany kasetowy mechanizm koralikowy, który pozwala na płynne podnoszenie i opuszczanie rolety oraz utrzymanie jej na odpowiedniej wysokości.
Ostatnim rodzajem rolet wewnętrznych są rolety plisowane, wśród których można wyróżnić klasyczne rolety plisowane oraz plisy dachowe. Ich charakterystyczna harmonijkowa budowa oraz system mocowania w świetle szyby sprawiają, że to jedna z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych osłon okiennych. Sterowanie roletą odbywa się za pomocą specjalnego uchwytu umieszczonego pośrodku tkaniny – ten typ rolety nie posiada dodatkowych sznurków sterujących. Co ważne, konstrukcja rolety pozwala na zatrzymanie tkaniny w dowolnym miejscu i osłonięcie całego okna lub wyłącznie jego fragmentu. Zastosowanie rolet plisowanych ma szczególne uzasadnienie zwłaszcza w przypadku okien dachowych i dużych przeszkleń – pozwala bowiem na ich pełne zasłonięcie bez ograniczenia funkcjonalności okna.
Rodzaje rolet okiennych: stopień zaciemnienia
Podział rolet okiennych obejmuje także poziom przepuszczalności światła i tym samym – oferowany przez osłonę stopień zaciemnienia. W tej kwestii główną rolę odgrywa rodzaj tkaniny, dlatego w zależności od wykorzystanego materiału rolety wewnętrzne dzieli się na zaciemniające, półtransparentne i termoizolacyjne. W pierwszym typie rolet zastosowano specjalistyczną tkaninę 100% zaciemniającą Blackout, która od wewnętrznej strony została pokryta gumą, dzięki czemu całkowicie blokuje dostęp światła z zewnątrz. Technologię 100% zaciemniającą Blackout znajdziesz w każdym typie rolet okiennych dostępnych w Karnix – od mini rolet, przez rolety w kasecie i rolety wolnowiszące, po rolety plisowane.
Rolety wewnętrzne półtransparentne to model, w którym zastosowano tkaninę o częściowych właściwościach zaciemniających – jej charakterystyczną cechą jest rozproszenie i zmiękczenie światła, nie zaś jego mocne ograniczenie. W zależności od grubości i koloru tkaniny ten typ rolet w różnym stopniu ogranicza dostęp światła słonecznego do wnętrza, dlatego stanowi ciekawą alternatywę dla firan i zasłon. Materiał półtransparentny znaleźć możesz we wszystkich rodzajach rolet dostępnych w Karnix.
Rolety termoizolacyjne to z kolei rolety, które od wewnętrznej strony pokryte są folią aluminiową, dzięki czemu odbijają światło słoneczne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Jednocześnie nie są roletami zaciemniającymi, dzięki czemu ich zastosowanie wciąż pozwala na optymalne doświetlenie wnętrza. Technologię Thermo zastosowaliśmy w roletach pilsowanych i plisach dachowych.
Zastosowanie rolet okiennych
Różnice w konstrukcji i stopniu zaciemnienia bezpośrednio wpływają na funkcjonalność i tym samym - zastosowanie rolet okiennych. Rolety półtransparentne doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w domu, także w łazience czy kuchni. Wzmocniona tkanina z jakiej zostały wykonane doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Rolety 100% zaciemniające Blackout oraz rolety Thermo to rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza w przypadku poddaszy, sypialni oraz okien wychodzących na wschód i południe. Zastosowana technologie skutecznie zabezpieczą wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się, a w przypadku rolet 100 % zaciemniających – pozwolą w pełni odciąć dopływ światła także w środku dnia.
Dopasowując rolety okienne warto także wziąć pod uwagę konstrukcję okien i samego pomieszczenia – część z nich wymaga bowiem specjalistycznych rozwiązań. Dlatego większość rolet wewnętrznych dostępnych w Karnix wyposażonych zostało w kilka rodzajów montażu do wyboru, tak by umożliwić Ci dopasowanie najbardziej optymalnej opcji.