PLN
 

Trendy w osłonach okiennych 2021 - sprawdź, co będzie na topie w nadchodzącym sezonie! Cz.II


Wracamy z tematem trendów w osłonach okiennych, które będą na topie w nadchodzącym sezonie. W poprzednim wpisie, który możecie znaleźć TUTAJ przyjrzeliśmy się bliżej motywom, które bez wątpienia będą biły rekordy popularności – roślinnym printom w nowej odsłonie oraz osłonom okiennym inspirowanym naturą. Jednak trendy trendami, a życie życiem, dlatego w dzisiejszych inspiracjach nie zabraknie także funkcjonalnych rozwiązań na co dzień. Na szczęście trendsetterzy uwzględnili w swoich zestawieniach także kombinacje, które są nie tylko stylowe i modne, ale także praktyczne.

 

Pełne zaciemnienie

Chociaż lekkie firany i zasłony niewątpliwie mają swój urok, to jednak nie pozwalają w pełni odgrodzić się od świata zewnętrznego. Problem pojawia się zwłaszcza wieczorami, kiedy przy zapalonym świetle widać wnętrze pomieszczenia jak na dłoni. Dlatego w najbliższych miesiącach równie modne, co zwiewne i półprzezroczyste osłony, modne będą także zaciemniające zasłony. Różnica w stosunku do poprzednich sezonów polega przede wszystkim na materiale – do lamusa odchodzą ciężkie i masywne kurtyny rodem z teatrów, a w ich miejsce wskakują grubsze zasłony z tkanin zapewniających pełne zaciemnienie. Ten trend szczególnie widoczny jest w inspiracjach dotyczących urządzania sypialni i domowego biura, a także wszędzie tam, gdzie konieczne jest pełne zaciemnienie niezależnie od pory dnia. Wśród zasłon również widać dużą inspirację naturą – te zaciemniające powinny kolorystyką nawiązywać do  właśnie do niej. Decydując się na zaciemniające zasłony warto także postawić na jednolite materiały, pozbawione wzorów i tłoczonej np. w kwiaty lub liście faktury. Im prościej, tym lepiej, dlatego warto zachować umiar także w doborze odpowiedniego karnisza. Jaki zatem sprawdzi się najlepiej w przypadku grubszych, zaciemniających zasłon? Z pewnością taki, który będzie subtelny i delikatny, tak by cała aranżacja nie była zbyt strojna. Warto także postawić na karnisz montowany do sufitu lub ze wspornikami umożliwiającymi przesuwanie tkaniny po całej długości karnisza. Zwróć także uwagę na sposób zawieszenia zasłon – jednym z najpopularniejszych w ostatnich czasach rozwiązaniem jest umieszczanie karnisza w specjalnych, ukrytych przelotkach. Taki sposób wieszania sprawia, że tkanina układa się w delikatne fale i swobodnie układa się wzdłuż okna.

 

Jeśli nie zasłony, to co?

Chociaż tradycyjne zasłony i firany wciąż są jedynymi z najchętniej wybieranych osłon okienny, to trzeba przyznać, że miłośnicy rolet i żaluzji stanowią dla nich sporą konkurencję. Dlatego wśród najnowszych trendów wnętrzarskich znajdzie się także coś dla nich – sprawdź, które osłony będą teraz szczególnie modne!

 

Rolety rzymskie

Niebanalny urok rolet rzymskich sprawia, że z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. I nic dziwnego, bowiem to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim nadające wnętrzu niepowtarzalnego stylu. Rolety rzymskie, które przy unoszeniu układają się w charakterystyczne fale, pozwalają płynnie regulować ilość spadającego do pomieszczenia światła, a dzięki grubszemu materiałowi, z który zostały wykonane – także zaciemniać pomieszczenie i zapewniać prywatność. Materiały wykorzystywane do tworzenia rolet rzymskich zwykle odznaczają się delikatnie porowatą fakturą, która do złudzenia przypomina wspomniany już we wcześniejszym artykule len. Jasne, naturalne odcienie i nonszalancki styl rolet rzymskich to gotowy przepis na modną i funkcjonalną osłonę okienną.

 

 

Żaluzje drewniane

To model, który w zasadzie nigdy nie wyszedł z mody, jednak w najbliższych sezonach będzie bił rekordy popularności. O właściwościach żaluzji drewnianych pisaliśmy już wcześniej TUTAJ, dość stwierdzić, że to ponadczasowe, uniwersalne i niezwykle stylowe rozwiązanie. Plusem żaluzji drewnianych jest także bez wątpienia fakt, że pozwalają na pełną regulację stopnia nasłonecznienia/zaciemnienia wnętrza, są wyjątkowo trwałe i świetnie sprawdzą się w przypadku alergików.