Jaka osłona okienna na okno narożne?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Osłona okien - porady
Okna narożne to stosunkowo nowy trend, który jednak coraz częściej pojawia się w nowoczesnym budownictwie. W zasadzie trudno się temu dziwić ? to niezwykle stylowe rozwiązanie, które z jednej strony podkreśla wyjątkowy charakter elewacji, nowoczesną bryłę budynku a także nadaje jej lekkości, z drugiej zaś zapewnia mnóstwo naturalnego światła słonecznego i piękne widoki.
Jednocześnie, dzięki oknom narożnym wnętrze zyskuje na przestronności, a widoczne za nim taras czy ogród stają zdają się być naturalnym przedłużeniem pomieszczenia. Okna narożne niezaprzeczalnie mają wiele zalet – zarówno estetycznych, jak i praktycznych.
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Yellow Silver
99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Trudności może natomiast przysporzyć ich odpowiednia aranżacja, która pozwoli zachować wszystkie walory tego typu przeszkleń i jednocześnie zapewni pełnię prywatności. Zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, kiedy przy zapalonych światłach jesteśmy widoczni jak na dłoni. Dlatego, jeśli zastanawiacie się jak zaaranżować okna narożne, by było praktycznie i estetycznie – ten tekst jest właśnie dla Was. Mamy kilka sprawdzonych pomysłów, wśród których z pewnością znajdziecie cos dla siebie.
Zasłony na okna narożne – połączenie, które zawsze się sprawdza
Istnieje kilka możliwości zaaranżowania okna narożnego - wśród nich prym zdecydowanie wiodą tradycyjne zasłony umieszczone na karniszach sufitowych. Sprawdzi się w ciągu dnia, gdy zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego, podziwianiu widoków za oknem czy możliwości obserwacji dzieci bawiących się na dworze – zsunięte zasłony w niczym nie ograniczają widoczności. Jednocześnie po zapadnięciu zmierzchu pozwalają skutecznie osłonić wnętrze domu przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz i zapewniają pełne poczucie prywatności.
Kluczową kwestią w tym rozwiązaniu jest jednak dobór odpowiedniego karnisza sufitowego, który w główniej mierze odpowiada za funkcjonalność całej aranżacji. Przede wszystkim w przypadku okien narożnych to właśnie karnisz sufitowy może okazać się jedyną możliwą opcją – ze względu na specyfikę tego typu okien, montaż tradycyjnego modelu może okazać się niemożliwy. Kolejną kwestią jest to, że dzięki bezpośredniemu montowaniu do sufitu, w tego typu karniszach nie ma konieczności montowania dodatkowych wsporników. Dzięki umieszczeniu szyny na całej długości karnisza tkaninę zasłony można po niej płynnie przesuwać, tworząc jednolitą osłonę – bez nieestetycznych prześwitów i szpar.
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Green Silver
99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Plusem takiego rozwiązania jest także fakt, że karnisze sufitowe ze względu na sposób mocowania, są w stanie znieść znacznie większe obciążenie, niż tradycyjne karnisze na wspornikach. To szczególnie istotne w przypadku okien narożnych, sięgających od podłogi do sufitu oraz okien narożnych z funkcją drzwi balkonowych. Duże okna to więcej materiału – a to z kolei przekłada się na ostateczny ciężar zasłon.
Osłona na okna narożne – szyny samodzielne czy łączone?
Zasadniczo podczas tworzenia osłon okiennych dla okien narożnych wykorzystuje się dwie metody: pierwsza z nich zakłada montaż dwóch niezależnych karniszy sufitowych, spotykających się u styku okna, druga zaś – połączenie dwóch karniszy za pomocą łuku przejściowego. Wybór uwarunkowany powinien być przede wszystkim funkcjonalnością i indywidualnymi preferencjami. Karnisze sufitowe łączone łukiem to opcja, która pozwoli na płynne przesuwanie tkaniny zasłony po całej długości karnisza i umieszczenie jej w dowolnym miejscu okna. Jednocześnie całość, dzięki łącznikowi będzie miała nieco bardziej zaokrąglony charakter. W przypadku dwóch samodzielnych karniszy sufitowych przesuwanie tkaniny może odbywać się wyłącznie w obrębie każdego z nich. Takie rozwiązanie pozwala jednak zachować pewną symetrię i cechuje się dużą estetyką, zwłaszcza w obrębie styku obu karniszy.
Warto pamiętać, że choć sam karnisz sufitowy jest elementem wyłącznie praktycznym, to znacznie wpływa na ostateczny wygląd całej aranżacji. Dotychczas najczęściej wybieranym rozwiązaniem było obudowywanie karniszy sufitowych za pomocą maskownic z płyt kartonowo-gipsowych. Obecnie, coraz chętniej wykorzystuje się modele, w których maskownica jest fabrycznie wbudowana. Taka opcja pozwala stworzyć estetyczną i dopracowane w każdym calu dekorację okienną.