PLN
 

Trendy w osłonach okiennych 2021 - sprawdź, co będzie na topie w nadchodzącym sezonie! Cz.I


Chociaż osłony okienne już od dłuższego czasu przestały być traktowane wyłącznie jako praktyczny element wnętrza i zaczęły stanowić jego dekorację, to dopiero od niedawna traktowane są jako pełnoprawne dodatki do wystroju. Nic zatem dziwnego, że podlegają takim samym prawom, jak inne elementy dekoracyjne i podlegają stale zmieniającym się trendom. Nie inaczej jest także w tym roku – od początku jednak widać wyraźna inspirację ekologią, naturą i roślinnymi motywami. Do lamusa odchodzą ciężkie materiały, pstrokate wzory i krzykliwe odcienie – w nadchodzącym sezonie dekoracje okienne powinny być integralną częścią wnętrza oraz sprawiać, że stanie się przytulniejsze i jaśniejsze. Przed Wami przegląd trendów dekoracyjnych 2021 roku – sprawdźcie które z nich będą w tym roku na topie!

 

 1.   Roślinne motywy inaczej

Jeśli uważnie przeczytaliście wstęp tego tekstu z pewnością zauważyliście w nim pewną sprzeczność. No bo w jaki sposób porzucić wzorzyste osłony okienne i jednocześnie zastosować roślinne motywy? Po poprzednich sezonach, w których królowały monstery, liście bananowca i nadruki roślin rodem z dżungli, przyszedł czas na swojskie i stonowane klimaty. Wbrew pozorom kwiatowe i roślinne motywy wcale nie muszą być krzykliwe – klucz do sukcesu tkwi w kolorystyce i tle. Dlatego jeśli nie wyobrażasz sobie wnętrza bez kolorowych akcentów, postaw na roślinne motywy w wersji stonowanej. Uproszczona grafika i ograniczona paleta kolorów sprawią, że osłony okienne podkreślą charakter wnętrza i jednocześnie go nie przytłoczą. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na jasne i półprzezroczyste osłony w towarzystwie jasnych ścian, optycznie powiększysz wnętrze. Do stonowanych, inspirowanych roślinnością osłon okiennych koniecznie jest dopasowanie odpowiednich karniszy. Tu przydadzą się superpraktyczne i uniwersalne karnisze sufitowe lub karnisze ozdobione drewnianym dekorem np. karnisze Prestige lub karnisze Errano. W przypadku tego typu osłon okiennych szczególnie często polecane są karnisze, które dzięki swojej konstrukcji łatwo można obudować płytą kartonowo – gipsową, tworząc swoistą osłonę. Taki zabieg sprawia, że karnisz staje się zupełnie niewidoczny, a całość osłony okiennej znacznie zyskuje na atrakcyjności.

 

 2.   Naturalne tkaniny

Powrót do natury przejawia się także w kwestii doboru tkanin. W nadchodzącym sezonie szczególnie pożądane są zatem osłony okienne wykonane w całkowicie naturalnych materiałów. Zasłony stracą także nieco ze swojej grubości i objętości – w tym roku zasłony powinny przepuszczać więcej światła i być wykonane ze zwiewnych i lekkich materiałów. Najlepiej sprawdzi się tu len – wyjątkowo wytrzymały, ekologiczny surowiec, zachwycający nieregularną strukturą i dobrze wyczuwalną pod palcami fakturą. Doskonale sprawdzi się także jako element ocieplający wnętrze i nadający mu niepowtarzalnego charakteru. To, w jakim stopniu zasłony przepuszczają światło i zaciemniają wnętrze zależy przede wszystkim od gęstości splotu – im gęściej tkany materiał, tym mniej światła przepuści. Jeśli jednak zależy Ci na przejrzystym efekcie rodem z najnowszych trendów wnętrzarskich, a jednocześnie potrzebujesz pełni prywatności w swoim wnętrzu – zestaw naturalne zasłony z klasycznymi roletami w takim samym odcieniu. Dzięki temu zarówno rolety, jak i zasłony będą stanowiły integralną całość a ich właściwości będą wzajemnie się uzupełniały.

 

 

Również zasłony wykonane z naturalnych tkanin potrzebują odpowiedniej oprawy – najlepiej będą prezentować się w towarzystwie prostych, minimalistycznych karniszy w nieoczywistym kolorze. Jeśli lubisz bawić się trendami i eksperymentować z wystrojem wnętrz, postaw na karnisz w którymś z nieoczywistych i niesztampowych kolorów – w odcieniu głębokiej czerni lub… bieli! Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko podkreślić naturalny charakter osłony okiennej ale sprawi także, że całość nabierze oryginalnego i niepowtarzalnego stylu.