ikony
 

Najczęstsze błędy przy wyborze osłon okiennych - sprawdź, jak ich uniknąć! Cz.II


Przedstawiamy drugą część wpisu dotyczącego najczęstszych błędów przy wyborze osłon okiennych – błędów, które najczęściej uwidaczniają się już po fakcie uniemożliwiając zwrot zakupionych rolet. Poprzednią część tego tekstu znajdziecie TUTAJ i dowiecie się z niej, co wziąć pod uwagę przy wyborze rolet, uwzględniając styl wnętrza, rodzaj okien i indywidualne potrzeby. Teraz czas na kolejne wskazówki, które pozwolą Wam uniknąć pomyłek i zaoszczędzić sobie sporo czasu i pieniędzy.

 

Zły wymiar osłony okiennej i nieodpowiedni sposób montażu

Większość renomowanych producentów rolet i osłon okiennych zamieszcza na swoich stronach internetowych wskazówki pozwalające maksymalnie uprościć proces dopasowywania osłon okiennych do konkretnych okien. Postępując zgodnie z nimi jesteśmy w stanie krok po kroku przejść przez całą procedurę i zminimalizować ryzyko ewentualnej pomyłki – a to szczególnie istotne, gdy kupujemy osłonę okienną na zamówienie, ze względu na niestandardowe wymiary przeszkleń. Zazwyczaj najwięcej trudności pojawia się w przypadku rolet plisowanych z montażem w świetle szyby – warto w tym przypadku być szczególnie precyzyjnym i dokładnym, by uzyskać pełne dopasowanie rolety do okna i tym samym - maksymalnie zadowalający efekt.

 

 

Najmniej wymagające pod tym względem bez wątpienia są rolety wolnowiszące oraz minirolety z kasetą lub bez – dopuszczają bowiem pewien margines błędu. Wiele zależy także od wybranego sposobu montażu – większość rolet oferuje bowiem kilka rodzajów montażu. Jego wybór jednak powinien być uzależniony od miejsca, w którym znajduje się okno, rodzaj wnęki okiennej oraz samego okna – w niektórych przypadkach montaż na ramę okna może okazać się niemożliwy. Podobnie w przypadku okien osadzonych blisko tuż przy ścianie wnęki – wybierając roletę okienną z montażem bezinwazyjnym istnieje spora szansa, że jej mechanizm ograniczy nam możliwość pełnego otwarcia okna. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć komplikacji w każdym z powyższych przypadków są rolety plisowane montowane w świetle szyby, a także rolety rzymskie i wolnowiszące z opcją montowania bezpośrednio do sufitu.

 

 

Nieodpowiedni materiał rolety

To, z jakiego materiału wykonana została nasza osłona okienna jest równie ważne co jej funkcjonalność. Dobrze dopasowany materiał pozwoli w pełni kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, zaś nieodpowiednio dobrana nie będzie należycie spełniała swojego zadania. Wybór materiału należy uzależnić od kilku czynników, takich jak poziom nasłonecznienia, kierunek usytuowania okna, obecność lamp lub świateł ulicznych oraz poziom prywatności, jaki chcemy osiągnąć.

W przypadku mocno nasłonecznionych wnętrz, w które wiosną i latem nieustająco świeci słońce, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać rolety Thermo, wykonane z metalizowanej, odbijającej światło tkaniny. Skutecznie odbijają one promienie słoneczne i zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza, utrzymując w środku przyjemny chłód. W przypadku okien, zwłaszcza sypialnianych, usytuowanych od wschodu lub zachodu, doskonale sprawdzą się rolety w 100% zaciemniające, które w pełni zaciemniają pomieszczenie i umożliwiają zdrowy i regenerujący sen, bez budzących o świcie i uniemożliwiających zaśnięcie promieni. Ten typ rolet sprawdzi się także wtedy, gdy okno sypialni wychodzi na ruchliwą ulicę lub tuż przy nim znajduje się latarnia – gęsto tkany materiał nie przepuści żadnego promienia światła.

Pozostaje jeszcze kwestia prywatności – części osób zależy na zachowaniu pełni prywatności w zaciszu własnego domu i jednocześnie – pełnemu wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego. Doskonałym rozwiązaniem takiej sytuacji są plisy, które pozwalają na zasłonięcie dowolnej części okna, uniemożliwiając osobom postronnym dostrzeżenie tego, co dzieje się w środku i jednoczesne pozostawienie jego części bez osłony – tak by odpowiednio doświetlić pomieszczenie. W razie potrzeby plisy umożliwiają także całkowite osłonięcie okna lub całkowite odsłonięcie – ich wszechstronność z pewnością docenią wszyscy miłośnicy funkcjonalnych rozwiązań.