PLN
 

Jak dobrać rolety do okna - podpowiedzi i wskazówki


Rolety to jedne z najbardziej funkcjonalnych osłon okiennych – to nie ulega wątpliwości. Spektrum ich możliwości jest naprawdę szerokie i pozwala precyzyjnie dopasować ich właściwości do potrzeb i oczekiwań właściciela. Dość powiedzieć, że rolety mogą nie tylko osłaniać wnętrze przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, ale także całkowicie je zaciemniać nawet w środku dnia lub zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się. Żeby jednak roleta dobrze spełniała swoje zadanie, jej rozmiar musi być odpowiednio dopasowany do wymiarów okna lub wnęki okiennej. Zdejmując wymiary trzeba zatem wziąć pod uwagę nie tylko samo okno lub wnękę, ale także typ i sposób montażu konkretnego modelu. Brzmi skomplikowanie? Wcale takie nie jest! Poniżej przedstawiamy, jak zabrać się za mierzenie okien przygotowanych pod konkretny typ rolet wewnętrznych.

 

Minirolety, rolety w kasecie i rolety Dzień Noc


Wymienione wyżej typy rolet to modele, należące do tych najchętniej wybieranych przez klientów,m dlatego to właśnie od nich zaczniemy to zestawienie. Dużym plusem jest to, że zdejmowanie wymiarów dla każdego z tych typów rolet jest podobny, przede wszystkim ze względu na ich zbliżoną budowę oraz sposób montażu. Decydując się na któryś z tych modeli rolet warto pamiętać o dokładnym zmierzeniu szyby okna oraz dodaniu do tej wartości od 3 do 6 cm. Zapas materiału pozwoli całkowicie zasłonić szybę, a przy tym uniknąć nieestetycznych bocznych prześwitów. Tu jednak warto zwrócić uwagę na to, by materiał rolety nie zachodził na klamkę – stąd właśnie widełki wynoszące od 3 do 6 cm. Szukając odpowiedniego rozmiaru tego typu rolet należy także zmierzyć wysokość skrzydła okna, czyli odległość pomiędzy dolną a górną listwą przyszybową. Zdecydowana większość minirolet, rolet w kasecie i rolet typu Dzień/Noc ma uniwersalną długość pozwalającą na zasłonięcie każdego okna w standardowym rozmiarze. Ten wymiar jest jednak istotny w przypadku, gdy Twoje okno jest wyjątkowo długie lub potrzebujesz rolety do zasłonięcia okna balkonowego/tarasowego.

 

Rolety wolnowiszące i rolety rzymskie


Ten typ rolet charakteryzuje się podobną budową i podobnym sposobem montażu. Zarówno rolety rzymskie, jak i wolnowiszące można zamontować na kilka sposobów, w tym do sufitu czy do ściany. W większości przypadków rolety te wykorzystywane są do zasłonięcia całej wnęki okiennej i to właśnie jej wymiary należy zmierzyć by dobrać właściwą wielkość rolety.

Jeśli decydujesz się na zawieszenie rolety wolnowiszącej lub rzymskiej do wnęki, należy zmierzyć jej wysokość i szerokość oraz dodać do uzyskanych wymiarów od 10 do 20 centymetrów. Rozbieżność wynika przede wszystkim z indywidualnych potrzeb każdego użytkownika oraz, umeblowania mieszkania oraz zagospodarowania pomieszczenia. Przy wyborze tego typu rolet należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, istotną kwestię – warto sprawdzić, czy parapet nie wystaje za bardzo poza wnękę okienną.

 

 

Rolety wolnowiszące i rolety rzymskie można także montować bezpośrednio do sufitu, tak by zasłaniały nie tylko wnękę okienną, ale także ścianę bezpośrednio nad nią. W tym przypadku poza zmierzeniem szerokości wnęki okiennej i dodaniem do wymiaru od 10 do 20 cm, należy także zmierzyć wysokość od sufitu do dolnej krawędzi wnęki okiennej.

 

Rolety plisowane

 

Ten typ rolet można zamontować na trzy sposoby i to właśnie do wybranego sposobu należy dopasować sposób zdejmowania wymiarów. Pierwsze dwie metody zakładają inwazyjny lub bezinwazyjny montaż rolety w świetle szyby – tu potrzebny będzie przede wszystkim precyzyjny pomiar szerokości. Jest to o tyle istotne, że ten typ rolety przesuwa się bezpośrednio przy szybie, zatem brak dokładności podczas pomiaru sprawi, że roleta nie będzie się płynnie rozwijała.

Alternatywą dla tego sposobu montażu jest montaż plisów bezinwazyjnie na ramie okiennej, a sama roleta przesuwa się po ramie okna. W przypadku wybrania takiego sposobu montażu należy doliczyć do szerokości materiałów dodatkowe 2 centymetry z każdej strony, z uwzględnieniem klamki.