ikony
 

Najczęstsze błędy przy wyborze osłon okiennych - sprawdź, jak ich uniknąć! Cz.I


Trudno nie zauważyć, że w nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej stawiamy na wielofunkcyjne rozwiązania – stąd właśnie stale rosnąca popularność rolet i żaluzji, które powoli wypierają tradycyjne firany i zasłony. O ich zaletach pisaliśmy już wielokrotnie: żaluzje i rolety są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale przede wszystkim stanowią stylowe dopełnienie całości i podkreślają wyjątkowy charakter wnętrza. Jednak roleta rolecie nierówna, a wybierając odpowiedni model powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także kilkoma innymi czynnikami. Niestety często pomyłkę odkrywamy już po zakupie i otwarciu lub co gorsza - po zamontowaniu rolet – wówczas, gdy zwrócenie użytkowanej rolety nie wchodzi w grę. Warto także pamiętać, że zlecając stworzenie rolety na zamówienie, według naszej specyfikacji, nie możemy zwrócić towaru jeśli okaże się, że coś nam w niej nie pasuje (kolor, poziom zaciemnienia itp.). Dlatego w dzisiejszym tekście przeczytacie o najczęstszych błędach podczas wyboru rolet okiennych i dowiecie się, jak ich uniknąć.

 

 

Rodzaj rolet precyzyjnie dopasowany do potrzeb

Pierwszą i podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, jakiego rodzaju rolet potrzebujemy i jakie mamy wobec nich oczekiwania. Potrzebujecie modelu, który łączy w sobie funkcjonalność firan i zasłon, jest wyjątkowo estetyczny, uniemożliwia zajrzenie do środka wścibskim sąsiadom oraz zapewnia płynną regulację wpadającego do pomieszczenia światła? Rolety typu Dzień/Noc są właśnie dla Was. A może zależy Wam na tym, by ograniczyć nieco intensywność promieni słonecznych, sprawiając, że światło będzie rozproszone i mniej ostre? Minirolety oraz tradycyjne rolety ekranowe w jasnych kolorach sprawdzą się tutaj najlepiej. Jeśli zaś chcecie ograniczyć nagrzewanie się wnętrza, obniżyć straty ciepła w zimie i maksymalnie zaciemnić pomieszczenie, rolety typu Blackout lub Thermo to zdecydowany strzał w 10! Pewnie już wiecie o co chodzi – każdy typ rolet posiada inne zastosowanie i cechy, które warto dopasować do panujących w pomieszczeniu warunków i indywidualnych potrzeb. Opisy i charakterystykę najpopularniejszych modeli rolet znajdziecie także w naszych poprzednich wpisach.

 

 

Rodzaj rolet precyzyjnie dopasowany do stylu wnętrza

Większość rolet dostępnych w Karnix charakteryzuje się ponadczasowym wzornictwem i klasycznym charakterem, dlatego ich estetyka będzie współgrała z praktycznie każdym wystrojem wnętrza. Na rynku dostępne są jednak także rolety o bardzo wymyślnych kształtach i fasonach, wyposażone w falbany, ażurowe wstawki lub jak w przypadku rolet austriackich – bogato marszczone. Tak zdobne rolety, mimo że bez wątpienia rzucają się w oczy, nie będą pasowały do stylu minimalistycznego, skandynawskiego czy loftowego. Dlatego warto dopasować wygląd rolet do ogólnego wystroju wnętrza lub zdecydować się na ponadczasowe rozwiązanie stanowiące dobrą bazę – zwłaszcza wtedy, kiedy lubicie częste zmiany w aranżacjach.

 

Rodzaj rolet precyzyjnie dopasowany do stylu okna

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami tradycyjnych okien o regularnych wymiarach w zasadzie wybór jest prosty. Problem może pojawić się wówczas, gdy Waszym oknom daleko do standardowych, są osadzone bardzo blisko sufitu, znajdują się w wykuszu lub są dużymi przeszkleniami zastępującymi ścianę. W tym momencie nie można także nie wspomnieć o klasyce gatunku, czyli oknach dachowych przy których wybór odpowiedniej osłony okiennej potrafi naprawdę napsuć krwi. Każde z nich wymaga specjalistycznych osłon z dedykowanymi rozwiązaniami, które pozwolą na podkreślenie wyjątkowego charakteru tych okien i pełne wykorzystanie ich możliwości. Jeśli brakuje Wam pomysłów na to jak i czym osłonić duże przeszklenia, które rolety sprawdzą się najlepiej w przypadku okien dachowych oraz jakie osłony wybrać w przypadku okien w wykuszu, w archiwum tego bloga znajdziecie praktyczne wskazówki, które znacznie Wam to ułatwią.