Najczęstsze błędy popełniane przy doborze osłon okiennych - sprawdź jak ich uniknąć! Cz.II
Powracamy z tematem błędów najczęściej popełnianych podczas tworzenia dekoracji okiennych ? temat o tyle aktualny, że to właśnie wiosną chętniej, niż kiedy indziej decydujemy się na zmiany w aranżacji wnętrz. Modyfikacje w obrębie okien są szczególnie popularnie, bowiem nawet niewielka zmiana potrafi całkowicie odmienić wnętrze. Dlatego dziś kolejne błędy, które zdarzają się najczęściej ? sprawdź, jak skutecznie ich uniknąć!
Pomieszanie stylów
To jeden z tych błędów, które wynikają ze zmieniających się wizji i trendów. Nierzadko bowiem bywa tak, że poszczególne elementy wyposażenia kupowane są w różnych odstępach czasu, co skutkuje tym, że łatwo pogubić się w stylach i koncepcjach. W efekcie zostajemy z osłonami, które nie tylko kompletnie nie pasują do siebie nawzajem, ale także średnio współgrają z resztą wystroju. Jak temu zaradzić? Przy planowaniu dekoracji okiennej warto już na początku znaleźć punkt wspólny z resztą aranżacji. Mogą to być karnisze w kolorze podobnym do okuć mebli lub z drewnianymi dekorami nawiązującymi do ich kolorystyki. Innym rozwiązaniem jest wyeksponowanie karnisza poprzez dopasowanie jego odcienia do podłóg lub przeciwnie ? zastosowanie karnisza sufitowego lub apartamentowego i całkowite zintegrowanie go z wnętrzem. Rozwiązań jest sporo, jednak spójna i konsekwentna aranżacja okienna to nie tylko dobrze dobrane karnisze. Równie ważne są same osłony, dlatego warto by były utrzymane w podobnym klimacie. Z racji tego, że aranżacja okna stanowi swoiste dopełnienie całego wystroju, warto, by nawiązywała do pasującego we wnętrzu stylu ? w przypadku wnętrz skandynawskich i nowoczesnych doskonale sprawdzą się białe lub szare rolety w kasecie,
Jeśli lubicie bawić się stylami i często zmieniać aranżację pomieszczenia, warto postawić na ponadczasowe i sprawdzone dekoracje okienne, które doskonale będą współgrać z każdym wystrojem. Osłonami, które najlepiej sprawdzą się w tej roli są zdecydowanie rolety plisowane w stonowanych odcieniach oraz tradycyjne rolety ekranowe. W tym przypadku doskonale sprawdza się zasada ?im mniej, tym lepiej?, dlatego dobrze jest postawić na modele, które pozbawione są ozdób i wzorów, a dzięki temu ? doskonale prezentują się w każdym towarzystwie.
Takie same osłony okienne w każdym pomieszczeniu
Umieszczanie takich samych rolet w każdym pokoju częściowo ma swoje praktyczne uzasadnienie i pozwala, przynajmniej w teorii, uzyskać spójny i konsekwentny wystrój. W rzeczywistości jednak to błąd, który szybko zacznie dawać o sobie znać. Przy wybieraniu osłon okiennych należy bowiem pamiętać, że to nie tylko istotny element wystroju, ale przede wszystkim dodatek, który ma do spełnienia szereg istotnych funkcji. I tak rolety, które doskonale sprawdzą się w sypialni, zaciemniając pomieszczenie i dając pełnię prywatności, niekoniecznie będą pasowały do salonu i na odwrót. Każde pomieszczenie w domu rządzi się własnymi prawami i pełni określone funkcje i to właśnie pod tym kątem warto wybierać osłony okienne do poszczególnych z nich. W salonie, w którym z założenia powinno kręcić się domowe życie warto zamontować osłony, które z jednej strony pozwolą zapewnić prywatność, z drugiej zaś ? cieszyć się naturalnym światłem słonecznym. Doskonale w tej roli sprawdzą się rolety Dzień/Noc, których innowacyjna budowa pozwala na precyzyjne dopasowanie ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Dobrym wyborem do sypialni będą wspomniane już, zaciemniające rolety, które dzięki swoim właściwościom pozwolą na dłuższy i bardziej komfortowy sen. Kuchnia, łazienka oraz pomieszczenia, w których panują szczególne warunki wymagają dopasowanych rozwiązań ? np. rolet odpornych na wilgoć lub łatwych w czyszczeniu. Przede wszystkim rolety przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powinny być wykonane z materiału odpornego na wilgoć. Warto także, by materiał był dodatkowo zaimpregnowany, charakteryzował się gęstym splotem lub był wykonany z tkaniny, która nie chłonie wody. Pozwoli to uniknąć nasiąkania materiału nagromadzoną w pomieszczeniu wodą i w efekcie rozwoju pleśni.