Zaparowane okna - jak sobie z nimi poradzić? Cz.II
Powracamy do Was z tematem zaparowanych w jesienno – wiosennym okresie okien, tematem który jak się okazało, dotyczy naprawdę sporej liczby z Was. Jak wspomnieliśmy w poprzednim wpisie, najczęściej parujące szyby nie są wynikiem błędów w obrębie samego okna, a niewłaściwym postępowaniem właścicieli, kiepską wentylacją lub brakiem należytej izolacji przeciwwilgociowej. Dlatego dziś przedstawiamy Wam kolejne skuteczne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z pomieszczenia, które pozwolą Wam raz na zawsze pozbyć się problemu. Oto i one!
Po trzecie: rolety zewnętrzne
Choć niewiele osób o tym wie, żaluzje i rolety zewnętrze pozwalają skutecznie zniwelować okna zaparowane w wyniku skraplania się wilgoci w pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ pomiędzy szybą a płaszczem rolety gromadzi się poduszka powietrzna, stanowiąca doskonałą izolację. Dzięki temu szyba nie ochładza się, a woda przestaje skraplać w wyniku zetknięcia ciepłego, wilgotnego powietrza z chłodną powierzchnią. Zastosowanie rolet zewnętrznych oferuje także szereg innych korzyści – ta sama poduszka powietrzna odpowiada bowiem za mniejsze uciekanie ciepła z domu i poprawienie efektywności cieplnej budynku i pozwala wyciszyć docierające z zewnątrz hałasy. Jednocześnie same rolety pozwalają doskonale kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, zabezpieczają dom przed próbą włamania i zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń latem. Wracając jednak do mokrych okien – zniwelowanie skraplania się wody na szybach i oknach dotyczy każdego typu rolety – zarówno natynkowego, jak i podtynkowego. Zasada ich działania jest bowiem taka sama i wykorzystuje wspomnianą już poduszkę powietrzną. Rzeczą, która różni oba te typy rolet jest zaś sposób montażu.
Po czwarte: rozszczelnienie i nawiewniki
Jeśli mimo regularnego wietrzenia, wykluczenia zalania lub mokrych fundamentów problem z mokrymi szybami nawraca, warto zainwestować w rozwiązanie pozwalające na ułatwienie cyrkulacji powietrza, bez konieczności całkowitej wymiany okien. Jednym z nich jest montaż nawiewników – niewielkich otworów montowanych w ramie okna lub ścianie. Dzięki nim możliwa jest stała wymiana powietrza także wtedy, gdy okna pozostają zamknięte. Wśród dostępnych na rynku opcji wyróżnić można przede wszystkim trzy podstawowe modele: nawiewniki ręczne, higrosterowane i ciśnieniowe. Każdy z nich różni się przede wszystkim rodzajem sterowania, jednak co do zasady skuteczność każdego z nich jest na podobnym poziomie.
Jeśli montowanie nawiewników w ścianie lub oknie z różnych względów nie wchodzi w grę, warto rozważyć rozszczelnienie okien. To rozwiązanie, które działa na podobnej zasadzie co nawiewniki, jednak nie wymaga niszczenia ścian i okien. Jednocześnie rozszczelnienie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu, bez dużych strat ciepła oraz wspomaga działanie grawitacji. Rozszczelnienie okien można przeprowadzić za pomocą zmiany docisku umieszczonych w skrzydle okuć co pozwoli na zapewnienie stałej cyrkulacji powietrza. Jeśli nie chcesz kombinować, postaw na stary i sprawdzony sposób – ustaw klamkę w pozycji pionowej, jednak nie uchylaj samego okna. Powstała w ten sposób niewielka szczelina zadziała podobnie, jak wspomniany wcześniej sposób – stały dopływem świeżego powietrza i znacznie lepszą wentylacją.
Po piąte: osuszacze powietrza
Czasem problem z wilgotnymi oknami pojawia się w nocy i nad ranem i dotyczy przede wszystkim tych domów, w których przebywa wiele osób jednocześnie. Para wydychana podczas snu, brak wietrzenia w nocy i niskie temperatury na zewnątrz to prosty przepis na mokre okna o poranku. Rozwiązaniem takiej sytuacji mogą okazać się osuszacze powietrza, których zadaniem jest usunięcie wilgoci z powietrza. Co ważne, tego typu urządzenia, dzięki wbudowanemu czujnikowi pozwalają zachować poziom wilgotności na pożądanym poziomie – optymalna wartość wynosi tu od 40 do 60%. Nie istnieje zatem ryzyko, że po zastosowaniu urządzenia powietrze okaże się zbyt suche i konieczne będzie wprowadzenie specjalnego nawilżacza.