PLN
 

Rolety, firany czy zasłony - na jaką osłonę okienną się zdecydować? Cz.II


Przed Wami kolejna część tekstu o osłonach okiennych, które choć zwykle wybierane są na końcu, to stanowią doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Dlatego tak ważne jest, by wybierając dekorację okienną skupić się nie tylko na jej funkcjonalności, ale także wyglądzie, który będzie nawiązywał do stylistyki całego pomieszczenia. W poprzednim wpisie, który znajdziecie TUTAJ na tapetę wzięliśmy firanki, które są jednymi z najchętniej wybieranych osłon okiennych. Dziś pora na kolejne pozycje z czołówki – zasłony i rolety. Które z nich sprawdzą się lepiej?

 

Zasłony


Jeszcze do niedawna zasłony cieszyły się znacznie większą popularnością, niż rolety. Wynikało to z jednego, prostego faktu – zasłony dużo łatwiej było dopasować do klimatu wnętrza, mebli oraz stylu aranżacji. Zasłony można bowiem uszyć z praktycznie każdego materiału, co sprawia, że możliwości dekorowania są niemal nieograniczone. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do stworzenia zasłon z powodzeniem można wykorzystać także tkaniny, których zdecydowanie nie dałoby się wykorzystać w przypadku rolet np. welur czy atłas. Taki wybór pozwala nawet o pójście o krok dalej np. uszycie z tej samej tkaniny narzuty, poduszek a nawet obicie nią kanapy. W zależności od rodzaju wybranego materiału zasłony mogą spełniać wyłącznie dekoracyjną funkcję lub np. zaciemniać pomieszczenie. Grube i ciężkie zasłony, wykonane z gęsto tkanych materiałów, poza wyjątkowym stylem, jakie nadają wnętrzu doskonale sprawdzą się także wtedy, gdy chcesz osłonić pomieszczenie przed zbyt intensywnym światłem lub zapewnić sobie wieczorem prywatność. Cienkie i delikatne zasłonki pozwolą nieco osłonić wnętrze przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, spełniają jednak przede wszystkim funkcję dekoracyjną – ich delikatna struktura nie będzie w stanie zaciemnić pomieszczenia i tylko w niewielkim stopniu uniemożliwi zajrzenie do środka osobom postronnym. Ważnym aspektem w przypadku zasłon jest także odpowiednio dobrany karnisz – w tym przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko charakter wnętrza i samych zasłon, ale także ich ciężar. Jeśli zależy Ci na wielowarstwowych dekoracjach okiennych, wykorzystujących zarówno firany, jak i zasłony, zdecyduj się na któryś z funkcjonalnych i stylowych karniszy podwójnych lub szyn sufitowych. Warto także pamiętać o tym, że w przypadku wielowarstwowych i ciężkich dekoracji okiennych warto pokusić się o karnisze montowane bezpośrednio do sufitu – nie tylko umożliwiają płynne przesuwanie materiału po całej długości karnisza, ale także są w stanie utrzymać ciężkie zasłony bez wyginania się i wypadania wsporników.

 

Rolety

Rolety uważane są za najbardziej funkcjonalnie z dostępnych na rynku rozwiązań. Szeroka oferta modeli umożliwia dopasowanie ich do każdego typu wnętrza i każdej stylistyki. Wśród rolet znaleźć można zarówno modele pełniące rolę osłon przez zbyt ostrym światłem słonecznym, jak i całkowicie zaciemniające, pozwalające w stu procentach zaciemnić pomieszczenie nawet w środku dnia. Największą popularnością cieszą się jednak rolety typu Dzień/Noc, które łączą w sobie funkcję firan i zasłon. Dzięki ułożonym naprzemiennie pasom z przezroczystego i zaciemniającego materiału, ten typ rolet z jednej strony pozwala cieszyć się naturalnym światłem, z drugiej zaś – zaciemnić pomieszczenie jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie rolety Dzień Noc zapewniają także pełną prywatność, uniemożliwiając zajrzenie do środka osobom postronnym.

 

 

Rolety typu Dzień Noc, to nie jedyne dostępne na rynku rozwiązanie, choć zdecydowanie najchętniej wykorzystywane. Dostępne na rynku modele poza różnorodnymi kształtami nierzadko wyposażone są także w dodatkowe funkcje, jak np. podgumowanie od spodniej strony lub pokrycie warstwą aluminium, co sprawia, że są jeszcze bardziej funkcjonalne. Wspomniane rozwiązania pozwalają np. całkowicie zaciemnić wnętrze lub odbijają promienie słoneczne zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Rolety sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie zamontowanie zwykłych karniszy i zasłon/firan nie byłoby możliwe, np. w oknach dachowych lub oknach panoramicznych.