PLN
 

Okna typu portfenetr - jak je osłonić? Cz.II


Powracamy do Was z tematem okien typu portfenetr – okien, które choć mają sporo zalet są także dosyć wymagające w aranżacji. O tym czym dokładnie jest tego typu okno, jakie są jego cechy charakterystyczne oraz zalety, pisaliśmy już w poprzedniej części tego tekstu – dziś przyjrzymy się bliżej kolejnym pomysłom na osłonę okienną wysokich i wąskich okien. Jeśli chcielibyście wrócić do pierwszej części wpisu – znajdziecie ją tutaj, tymczasem startujemy z kolejną.

 

Plisy na portfenetr – maksymalna funkcjonalność

Rolety plisowane to jedne z najchętniej wybieranych osłon okiennych na okna typu portfenetr – i nic dziwnego, bowiem jak żadne inne sprawdzą się w przypadku dużych przeszkleń oraz wszędzie tam gdzie nie da się zamontować tradycyjnych rolet na ramie okiennej. Ze względu na swoją unikatowy system montażowy plisy okienne z łatwością zamontujesz w świetle szyby, bezpośrednio do wewnętrznych części ramy, dzięki czemu zachowana zostanie pełna funkcjonalność okna. Poza innowacyjnym systemem montażowym rolety plisowane charakteryzują się także wyjątkowymi właściwościami, dzięki którym możliwe jest osłonięcie dowolnego fragmentu okna oraz zatrzymanie rolety na dowolnej wysokości. To szczególnie ważne w przypadku okien o tak dużej powierzchni – rolety plisowane zapewniają bowiem pełnię prywatności i stylowy wygląd okna. Istotną zaletą rolet plisowanych jest także fakt, że wśród rolet plisowanych znaleźć można modele zaciemniające 1oo% zaciemniające (Blackout) oraz plisy termoizolacyjne (Thermo), z których pierwsze potrafią całkowicie zaciemnić pomieszczenie, drugie zaś znacznie ograniczyć nagrzewanie się wnętrza związane z dużym przeszkleniem. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim rolety plisowane typu honeycom, które łączą w sobie wszystkie cechy klasycznych rolet plisowanych a dodatkowo pozwalają w jeszcze większym stopniu zaciemnić pomieszczenie i zapewnić mu ochronę przed nagrzewaniem. Więcej na temat rolet plisowanych typu plaster miodu znajdziesz tutaj.

Rolety plisowane doskonale sprawdzą się w większości okien typu portfenetr, przeszkodą w ich montażu mogą być jedynie okna starego typu, dwudzielne i z mocno zabudowanym dołem.

 

 

Inne rozwiązania dla portfenetrów

Chociaż tego typu okna bez wątpienia mają mnóstwo zalet – wpuszczają do pomieszczenia mnóstwo światła, optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że wnętrze wydaje się znacznie bardziej eleganckie. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że takie okna zabierają kawałek ściany, które w przypadku zamontowania tradycyjnego okna moglibyśmy wykorzystać w inny sposób np., stawiając komodę czy niewielką szafkę. Z tego względu warto wybrać osłonę okienną, która zajmuje jak najmniej miejsca i nie zabiera cennej przestrzeni. Rozwiązaniem, które pozwoli podkreślić stylowy charakter tego typu okien i spełnia powyższe założenia są rolety rzymskie – dzięki charakterystycznej, kaskadowej budowie doskonale komponują się z dużymi przeszkleniami. Jednocześnie rolety rzymskie dostępne w Karnix wyposażone zostały w innowacyjny system montażowy, pozwalający zamocować je do ściany lub sufitu – podobnie jak rolety wolnowiszące. Dzięki temu nie ograniczają ruchomości okna umieszczonego w wąskiej wnęce i pozwalają całkowicie odsłonić okno, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

 

Portfenetry w kamienicach i starszym budownictwie to zupełnie inna historia, wymagająca innowacyjnego podejścia do sprawy. Nierzadko wykonane są z drewna, zaś ich konstrukcja znacząco różni się od współczesnej. Są wyższe, węższe i często posiadają także zabudowany dół – stąd osłonięcie takiego okna może nastręczać trochę problemów. W przypadku balkonów francuskich starszego typu doskonale sprawdzą się tradycyjne i ponadczasowe połączenie zasłon i firan. Tym, co doskonale zepnie całą aranżacją jest dobrze dopasowany karnisz – najlepiej w stylu nawiązującym do charakteru wnętrza. W Karnix znajdziesz bogatą ofertę karniszy ściennych i sufitowych z różnorodnymi zakończeniami, które z łatwością dopasujesz do wyrafinowanego stylu portfenetrów starszego typu.