ikony
 

Plisy plaster miodu - wszystko, co warto o nich wiedzieć cz.I


Chociaż rolety plisowane typu plaster miodu to stosunkowo nowe rozwiązanie, już zdążyło zyskać grono miłośników. I nic dziwnego, bowiem to model, który łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy tradycyjnych rolet plisowanych z nowoczesną, innowacyjną konstrukcją. Dzięki temu, plisy typu plaster miody oferują więcej funkcji, niż ich tradycyjne odpowiedniki i są jeszcze bardziej praktyczne. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Z dzisiejszego tekstu dowiecie się czym właściwie są plisy typu plaster miodu i na czym polega ich fenomen!


Plisy tradycyjne a pilsy plaster miodu – na czym polega różnica?

Na pierwszy rzut oka jeden i drugi model wyglądają tak samo – charakterystyczna, harmonijkowa forma, montaż bezpośrednio w świetle szyby oraz innowacyjny system sterujący, który pozwala umieścić tkaninę na dowolnej części okna. To najważniejsze i najbardziej cenione cechy plisów, wspólne dla obu modeli – i to właśnie one w głównej mierze odpowiadają za popularność tego typu osłony okiennej. Różnicę pomiędzy tradycyjnymi roletami plisowanymi a roletami typu plaster miodu widać jednak, gdy spojrzy się na nie z boku – pierwsza z nich posiada charakterystyczny zygzakowaty kształt, podczas gdy druga posiada trójwymiarowy, heksagonalny przekrój. I to właśnie ten niewielki szczegół odpowiada za wszystkie dodatkowe funkcje rolety typu Honeycomb – przekrój o kształcie plastra miodu powstał dzięki zastosowaniu dwóch (a nie jednej - jak w przypadku tradycyjnej plisy) warstw materiału. Co z tego wynika?Plisy Honeycomb w praktyce

Jak wspomnieliśmy za charakterystyczny wygląd rolet plisowanych typu Honeycomb odpowiada dwuwarstwowa konstrukcja, której przekrój tworzy kształt przypominający plaster miodu. W praktyce oznacza to przede wszystkim znacznie większą zdolność materiału do zatrzymywania światła – w zależności od modelu współczynnik ten wynosi od 50 do 70% promieni słonecznych. Pozwala to uzyskać pełną kontrolę nad ilością wpadającego światła i osłonięcie dokładnie tej części okna, której akurat potrzebujesz – bez kombinowania i bez kompromisów. Tak wysoki współczynnik blokowania promieni słonecznych możliwy jest do osiągnięcia dzięki zastosowaniu podwójnej tkaniny, bez dodatkowego wsparcia w postaci np. warstwy zaciemniającej. Dzięki temu możesz uzyskać we wnętrzu przyjemny półmrok, bez konieczności rezygnacji z dobrodziejstwa naturalnego światła słonecznego. Jeśli jednak zależy Ci na pełnym zaciemnieniu niezależnie od pory dnia, w Karnix znajdziesz także rolety plisowane typu Honeycom wyposażone w dodatkową warstwę aluminium, która pozwoli Ci zapewnić 100 % zaciemnienia.

Skoro jesteśmy już przy zaciemnieniu – jedną z najważniejszych cech rolet plisowanych typu Honeycomb jest fakt, że sznurki odpowiedzialne za sterowanie roletą przeplecione są pomiędzy dwiema warstwami tkaniny. Dzięki temu są całkowicie niewidoczne z zewnątrz, zaś do ich poprowadzenia niepotrzebne było tworzenie w tkaninie dziurek. Wszystko to sprawia, że ten typ rolet tworzą dwa, jednolite arkusze materiału, pozbawione jakichkolwiek szczelin, typowych dla tradycyjnych rolet plisowanych – i pozwalają uzyskać przyciemnienie lub zaciemnienie pozbawione prześwitów.Plisy typu plaster miodu – zaciemniające czy przyciemniające?

Ta kwestia wciąż wzbudza wiele wątpliwości, bowiem plisy plaster miodu określane są jako model oferujący znacznie lepsze zaciemnienie, niż tradycyjne rolety plisowane. Jest w tym sporo prawdy – podwójny materiał wykorzystany do stworzenia tego typu plisów pozwala zatrzymać więcej promieni słonecznych, o czym wspomnieliśmy już we wcześniejszych akapitach tego tekstu. Pomimo tego, rolety typu Honeycomb w swojej podstawowej wersji nie są roletami zaciemniającymi, a jedynie przyciemniającymi – sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zablokowanie części promieni słonecznych, rozproszenie zbyt mocnego światła czy obniżenie stopnia nagrzewania się wnętrza, bez rezygnacji z naturalnego światła słonecznego.

W kategorii rolety plisowanych typu plaster miodu znajdziecie jednak także modele oferujące 100% zaciemnienia, które wyposażone zostały w dodatkową warstwę aluminium. Jej zadaniem jest nie tylko pełne zablokowanie promieni słonecznych, ale przede wszystkim odbicie światła, dlatego ten model poza doskonałymi parametrami zaciemniającymi oferuje także świetnie właściwości termoizolacyjne.