Okna typu portfenetr - jak je osłonić? Cz.I
Portfenetr to szczególny rodzaj okna – chociaż wszyscy wiedzą, jak wygląda, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że jak naprawdę się nazywają. Balkony francuskie, rzygowniki – pod tą nazwą są powszechnie znane i chętnie wykorzystywane także w nowoczesnym budownictwie. Warto jednak wiedzieć, że tego typu okna nie są współczesnym wynalazkiem i wbrew pozorom – nie stanowią także ponurego żartu architektów ani namiastką tradycyjnego balkonu. Czym zatem są okna typu portfenetr i co najważniejsze – jak je osłonić?
Historia portfenetrów sięga XVII wieku i ciągnie się przez XVII wiek, aż do końca XIX, kiedy to okna tego typu budowano w niemal wszystkich ówczesnych pałacach i kamienicach. Ich pozostałości do dziś zresztą można podziwiać w budynkach typowych dla dawnej miejskiej zabudowy. Charakterystyczną cechą tego typu okien jest fakt, że sięgają one od podłogi do sufitu, zwykle są także węższe od tradycyjnych, pełnowymiarowych okien. Jaki w tym sens? Okna tego typu pozwalały równomiernie doświetlić wnętrze, zwłaszcza takie o ponadprzeciętnej wysokości i długości – portfenetry umożliwiały ich optymalne doświetlenie. Istotną cechą tego typu okien jest także fakt, że muszą być wyposażone w balustrady poprawiające bezpieczeństwo i niwelujące ryzyko wypadnięcia – stąd nierzadko porównywane są do balkonów. I choć pod względem funkcjonalność w żadnym razie nie mogą się równać z tradycyjnymi balkonami, bowiem za oknem jest tylko niewielkich rozmiarów parapet, to odpowiednio dopasowana balustrada pozwala zamontować na nich np. skrzynki z kwiatami czy donice.
Współcześnie portfenetry wykorzystuje się także w nowoczesnej zabudowie, w której pełnią dokładnie tę samą funkcję co kilkaset lat wcześniej – znakomicie doświetlają wnętrze i pozwalają przywrócić właściwe proporcje długim, wąskim i wysokim pomieszczeniom. Sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie wymogi budowlane nakazują pozostawienie płaskiej i nienaruszonej elewacji.
Osłona na okna typu portfenetr
Ze względu na specyficzna budowę tego typu okna, wiele osób zastanawia się jak je właściwie osłonić. Bo, że wymagają osłony – to nie ulega wątpliwości – poza doświetlaniem wnętrza, pozwalają bowiem także zajrzeć do pomieszczenia osobom postronnym. Dlatego niezależnie od tego, czy Twój dom wyposażony jest w portfenetry starego typu (dwudzielne) czy utrzymane w stylu nowoczesnym, warto je osłonic i zapewnić sobie pełnię prywatności. Jakie są możliwości?
Decydując się na osłonięcie okna typu portfenetr warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest fakt, że tego typu okno w zdecydowanej większości przypadków otwiera się na oścież, co oznacza że osłona okienna powinna być tak dopasowana, by nie ograniczać funkcjonalności okna. Drugą kwestią jest fakt, że tego typu okna najczęściej mają niestandardowe wymiary, zwłaszcza w przypadku okien starego typu. Trzecią kwestią jest sposób otwierania portfenetru – nowoczesne modele otwierają się bowiem tak samo, jak tradycyjne okna balkonowe, jednak ich starsze odpowiedniki najczęściej podzielone są na dwie części – i dwoje drzwi. To również może okazać się problematyczne w podczas dopasowywania odpowiedniej osłony okiennej. Specyfika tego typu okna sprawia, że wybór nie jest porosty, zaś do każdego modelu trzeba podejść indywidualnie. Wiele zależy także od głębokości wnęki okiennej oraz odległości od ramy okna – może się bowiem zdarzyć, że zamontowanie tradycyjnej minirolety lub rolety w kasecie będzie niemożliwe.
Rolety wolnowiszące – stylowe i praktyczne
Jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań w przypadku portfenetrów jest wybór rolety wolnowiszącej, pozwalającej na montaż na ścianie lub suficie nad wnęką okienną. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie montaż do ramy okiennej lub w świetle wnęki jest niemożliwy i będzie utrudniał otwieranie okna. Tego typu rolety są szczególnie polecane do zasłaniania dużych przeszkleń i powierzchni okiennych – portfenetry wpisują się w ten opis idealnie. Warto pamiętać jednak o tym, by przy wyborze rolet wolnowiszących do portfenetru szczególną wagę przyłożyć do odpowiedniego zmierzenia samego okna i wnęki – w Karnix znajdziesz rolety wolnowiszące o długości nawet do 230 cm!