PLN
 

Najczęstsze błędy popełniane przy doborze osłon okiennych - sprawdź jak ich uniknąć!


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Osłona okien - porady

Najczęstsze błędy popełniane przy doborze osłon okiennych - sprawdź jak ich uniknąć!

Zwykle przychodzimy do Was z praktycznymi wskazówkami i poradami, jak dopasować rolety, karnisze, zasłony, co z czym łączyć i jak zestawiać, by wszystko świetnie się ze sobą komponowało. Dziś postanowiliśmy ugryźć temat z innej strony i przedstawić Wam najczęściej popełniane w tym zakresie błędy. A o pomyłki nietrudno, bowiem odpowiednie dobranie osłon okiennych to nie bułka z masłem (choć może się tak wydawać!). Dlatego zebraliśmy dla Was listę pięciu błędów, które uniemożliwią Wam uzyskanie wymarzonego efektu, ale także zepsują humor na długi czas. Dobra wiadomość jest taka, że podpowiemy Wam także, jak ich uniknąć. To do dzieła!

Spis treści

 

Niewłaściwie dopasowany rozmiar

W tej kategorii mieszczą się zarówno niewłaściwie zamontowane karnisze, jak i źle dobrany rozmiar rolet oraz firan. Zacznijmy od pierwszego – przyjęło się, że dobrze dopasowany karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej i wystawać poza jej ramy około 20-30 centymetrów z każdej strony. Wynika z tego, że dobierając długość karnisza warto do szerokości wnęki okiennej dodać od 40 do 60 cm, wartość ta jest jednak wyłącznie orientacyjna i zależy głównie od tego jak usytuowane jest okno, czy w jego sąsiedztwie znajdują się inne wnęki oraz jakiej długości jest parapet. Jedno jest jednak pewne – długość karnisza nie powinna być równa szerokości wnęki.


Roleta w Kasecie BASMATI (żakardowa) Orzech

Roleta w Kasecie BASMATI (żakardowa) Orzech


70.84 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Hebano

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Hebano


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Cytryna

Roleta w kasecie pearl Cytryna


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Słomkowy

Roleta w KASECIE Dzień Noc PROMO Słomkowy


88.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Powody są dwa: po pierwsze wygląda to wyjątkowo nieetycznie i optycznie zmniejsza okno oraz przestrzeń, po drugie zaś – jest bardzo niepraktyczne. Zbyt krótki karnisz to także zbyt blisko osadzone wsporniki, a te powinny być rozmieszczone w odległości około 10-15 cm od bocznej krawędzi okna. Skoro już jesteśmy przy karniszach – poważnym błędem jest także umieszczanie karnisza bezpośrednio nad oknem, przy założeniu, że okno jest standardowej wielkości, a pomieszczenie standardowej wysokości. Warto umieścić karnisz w odległości ok. pół metra nad wnęką okienną, a najlepiej bezpośrednio pod sufitem – taki zabieg pozwoli optycznie powiększyć wnętrze i nada mu lekkości. Konsekwencją tego błędu są także problemy z otwieraniem okna – zbyt nisko umieszczone wsporniki mogą skutecznie możliwość jego otwarcia.

 

 

Rolety – niewłaściwie dopasowany rozmiar rolet to jeden z tych błędów, które nie tylko psują efekt wizualny, ale także sprawiają, że całość jest niepraktyczna. O tym, jak właściwie dobrać rozmiar konkretnego typu rolet do okna pisaliśmy tutaj (link), warto zajrzeć do tego tekstu, by uniknąć nieestetycznych prześwitów. Jest to szczególnie istotne w przypadku rolet zaciemniających, których zadaniem jest całkowite odcięcie wnętrza od promieni słonecznych. Zbyt mała roleta zupełnie nie spełni swojego zadania. Zły rozmiar rolet to także potencjalne problemy z ich zamontowaniem np. w przypadku rolet montowanych inwazyjnie do ramy okiennej, takich jak plisy lub rolety dachowe.

Zasłony i firany – chociaż zasłony majestatycznie zawijające się na podłodze bez wątpienia wyglądają uroczo i tworzą świetny klimat, to w rzeczywistości są wysoko niepraktyczne. Nie jest to może błąd z gatunku tych wymienionych powyżej, niemniej potrafi napsuć sporo nerwów. Przede wszystkim zasłony nie powinny leżeć na podłodze, dopuszczone jest ich dotykanie, jednak tu długość powinna zostać precyzyjnie określona. Kolejną kwestią jest fakt, że zostawione luźno na podłodze zasłony bardzo szybko się brudzą i niszczą, stwarzając także potencjalne ryzyko potknięcia się lub poślizgnięcia. Pozostają także względy ekonomiczne – tego typu zasłony skutecznie utrudniają przepływ powietrza jeśli są umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika lub kaloryfera, a to oznacza zimne pomieszczenie i większe rachunki za ogrzewanie. I ostatnia kwestia, czyli szerokość zasłon i firan. Często popełnianym błędem jest umieszczanie na oknach zbyt wąskich osłon, co w efekcie sprawia wrażenie, jakby materiału było zbyt mało.


Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Seledine

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Seledine


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Ecri

Roleta w kasecie pearl Ecri


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Rolety w kasecie dzień noc wave Silvery

Rolety w kasecie dzień noc wave Silvery


126.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie pearl Błękit

Roleta w kasecie pearl Błękit


52.04 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Dlatego chcąc uzyskać subtelne marszczenia, warto postawić na większą ilość tkaniny i formować ją według swojego uznania. W tym przypadku przydatny jest wzór, według którego szerokość tkaniny powinna wynosić tyle ile długość karnisza x 1,5 (w przypadku materiału delikatnie marszczonego). Jeśli zależy Wam na większej ilości marszczeń warto pomnożyć długość karnisza razy 2, a nawet 2,5 – w zależności od stopnia marszczenia.

 

Pomieszanie stylów

To jeden z tych błędów, które wynikają ze zmieniających się wizji i trendów. Nierzadko bowiem bywa tak, że poszczególne elementy wyposażenia kupowane są w różnych odstępach czasu, co skutkuje tym, że łatwo pogubić się w stylach i koncepcjach. W efekcie zostajemy z osłonami, które nie tylko kompletnie nie pasują do siebie nawzajem, ale także średnio współgrają z resztą wystroju. Jak temu zaradzić? Przy planowaniu dekoracji okiennej warto już na początku znaleźć punkt wspólny z resztą aranżacji. Mogą to być karnisze w kolorze podobnym do okuć mebli lub z drewnianymi dekorami nawiązującymi do ich kolorystyki. Innym rozwiązaniem jest wyeksponowanie karnisza poprzez dopasowanie jego odcienia do podłóg lub przeciwnie ? zastosowanie karnisza sufitowego lub apartamentowego i całkowite zintegrowanie go z wnętrzem. Rozwiązań jest sporo, jednak spójna i konsekwentna aranżacja okienna to nie tylko dobrze dobrane karnisze. Równie ważne są same osłony, dlatego warto by były utrzymane w podobnym klimacie. Z racji tego, że aranżacja okna stanowi swoiste dopełnienie całego wystroju, warto, by nawiązywała do pasującego we wnętrzu stylu ? w przypadku wnętrz skandynawskich i nowoczesnych doskonale sprawdzą się białe lub szare rolety w kasecie,

Jeśli lubicie bawić się stylami i często zmieniać aranżację pomieszczenia, warto postawić na ponadczasowe i sprawdzone dekoracje okienne, które doskonale będą współgrać z każdym wystrojem. Osłonami, które najlepiej sprawdzą się w tej roli są zdecydowanie rolety plisowane w stonowanych odcieniach oraz tradycyjne rolety ekranowe. W tym przypadku doskonale sprawdza się zasada ?im mniej, tym lepiej?, dlatego dobrze jest postawić na modele, które pozbawione są ozdób i wzorów, a dzięki temu ? doskonale prezentują się w każdym towarzystwie.

 

 

Takie same osłony okienne w każdym pomieszczeniu

Umieszczanie takich samych rolet w każdym pokoju częściowo ma swoje praktyczne uzasadnienie i pozwala, przynajmniej w teorii, uzyskać spójny i konsekwentny wystrój. W rzeczywistości jednak to błąd, który szybko zacznie dawać o sobie znać. Przy wybieraniu osłon okiennych należy bowiem pamiętać, że to nie tylko istotny element wystroju, ale przede wszystkim dodatek, który ma do spełnienia szereg istotnych funkcji. I tak rolety, które doskonale sprawdzą się w sypialni, zaciemniając pomieszczenie i dając pełnię prywatności, niekoniecznie będą pasowały do salonu i na odwrót. Każde pomieszczenie w domu rządzi się własnymi prawami i pełni określone funkcje i to właśnie pod tym kątem warto wybierać osłony okienne do poszczególnych z nich. W salonie, w którym z założenia powinno kręcić się domowe życie warto zamontować osłony, które z jednej strony pozwolą zapewnić prywatność, z drugiej zaś ? cieszyć się naturalnym światłem słonecznym. Doskonale w tej roli sprawdzą się rolety Dzień/Noc, których innowacyjna budowa pozwala na precyzyjne dopasowanie ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Dobrym wyborem do sypialni będą wspomniane już, zaciemniające rolety, które dzięki swoim właściwościom pozwolą na dłuższy i bardziej komfortowy sen. Kuchnia, łazienka oraz pomieszczenia, w których panują szczególne warunki wymagają dopasowanych rozwiązań ? np. rolet odpornych na wilgoć lub łatwych w czyszczeniu. Przede wszystkim rolety przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powinny być wykonane z materiału odpornego na wilgoć. Warto także, by materiał był dodatkowo zaimpregnowany, charakteryzował się gęstym splotem lub był wykonany z tkaniny, która nie chłonie wody. Pozwoli to uniknąć nasiąkania materiału nagromadzoną w pomieszczeniu wodą i w efekcie rozwoju pleśni.

 

 

Nieodpowiedni materiał rolety

To, z jakiego materiału wykonana została nasza osłona okienna jest równie ważne co jej funkcjonalność. Dobrze dopasowany materiał pozwoli w pełni kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, zaś nieodpowiednio dobrana nie będzie należycie spełniała swojego zadania. Wybór materiału należy uzależnić od kilku czynników, takich jak poziom nasłonecznienia, kierunek usytuowania okna, obecność lamp lub świateł ulicznych oraz poziom prywatności, jaki chcemy osiągnąć.

W przypadku mocno nasłonecznionych wnętrz, w które wiosną i latem nieustająco świeci słońce, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać rolety Thermo, wykonane z metalizowanej, odbijającej światło tkaniny. Skutecznie odbijają one promienie słoneczne i zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza, utrzymując w środku przyjemny chłód. W przypadku okien, zwłaszcza sypialnianych, usytuowanych od wschodu lub zachodu, doskonale sprawdzą się rolety w 100% zaciemniające, które w pełni zaciemniają pomieszczenie i umożliwiają zdrowy i regenerujący sen, bez budzących o świcie i uniemożliwiających zaśnięcie promieni. Ten typ rolet sprawdzi się także wtedy, gdy okno sypialni wychodzi na ruchliwą ulicę lub tuż przy nim znajduje się latarnia – gęsto tkany materiał nie przepuści żadnego promienia światła.

Pozostaje jeszcze kwestia prywatności – części osób zależy na zachowaniu pełni prywatności w zaciszu własnego domu i jednocześnie – pełnemu wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego. Doskonałym rozwiązaniem takiej sytuacji są plisy, które pozwalają na zasłonięcie dowolnej części okna, uniemożliwiając osobom postronnym dostrzeżenie tego, co dzieje się w środku i jednoczesne pozostawienie jego części bez osłony – tak by odpowiednio doświetlić pomieszczenie. W razie potrzeby plisy umożliwiają także całkowite osłonięcie okna lub całkowite odsłonięcie – ich wszechstronność z pewnością docenią wszyscy miłośnicy funkcjonalnych rozwiązań.

 

Więcej podobnych artykułów