PLN
 

Jaka osłona okienna do mieszkania na parterze? Sprawdź nasze propozycje! Cz.II


Przed Wami kolejna część wpisu o tym, jak wybrać skuteczną osłonę okienną w mieszkaniach na parterze. Każdy kto mieszka lub kiedykolwiek mieszkał w mieszkaniu na najniższej kondygnacji z pewnością wie w czym tkwi problem – z niewiadomych przyczyn przechodnie i osoby postronne uwielbiają „zapuszczać żurawia” i zaglądać w okna. A przecież Twój dom to Twoja twierdza – nic więc dziwnego, że chcesz czuć się komfortowo i mieć poczucie pełnej prywatności. Z drugiej strony masz również prawo do tego, by w pełni korzystać ze światła koniecznego, bez konieczności odgradzania się od wścibskich spojrzeń. W poprzednim wpisie przedstawiliśmy Wam 3 najpopularniejsze rozwiązania – ich największą zaletą jest przede wszystkim fakt, że są łatwe w obsłudze, stosunkowo niedrogie oraz bez problemu dopasujecie je do większości typów pomieszczeń. Dziś na tapet weźmiemy mniej popularne, choć oferujące znacznie więcej możliwości – poza oczywistą osłoną przed wścibskimi spojrzeniami zapewniają bowiem o wiele, wiele więcej.


1.       Żaluzje drewniane

Ten typ osłon okiennych uważany jest za jeden z najbardziej wszechstronnych, funkcjonalnych i stylowych. Nie bez znaczenia jest ich wyjątkowe wzornictwo, doskonale podkreślające wyjątkowy charakter wnętrza. Pozwalają na płynną regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła oraz chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem od promieni słonecznych. Żaluzje drewniane wykonane są z całkowicie naturalnego surowca poddanego specjalnej obróbce, dzięki czemu są trwałe, odporne na uszkodzenia oraz wyjątkowo piękne. Do niezwykłych właściwości drewna wykorzystywanego do tworzenia żaluzji drewnianych należy także antystatyczność, co sprawia, że nie osadza się na nich kurz. Dzięki temu tego typu żaluzje są doskonałe nie tylko dla alergików, ale także dla właścicieli mieszkań na parterze, które jak powszechnie wiadomo – kurzą się znacznie szybciej, niż mieszkania na wyższych kondygnacjach. Więcej o zaletach i właściwościach żaluzji drewnianych przeczytacie TU.

 

 

2.       Rolety zewnętrzne

Ten typ osłony okiennej to zdecydowanie najbardziej inwazyjne i kosztowne rozwiązanie – choć w dłuższej perspektywie oferujące także najwięcej korzyści. Warto także podkreślić, ze rolety zewnętrzne nie są osłoną okienną w typie tych, które opisaliśmy wcześniej, chociaż w tej roli również doskonale się sprawdzą. Poniżej przedstawimy Wam ich najważniejsze zalety,  które sprawiają, że rolety zewnętrzne są idealnym rozwiązaniem dla okien na parterze – zwłaszcza jeśli szukacie opcji, która jest wielofunkcyjna i multizadaniowa. Po pierwsze – rolety zewnętrzne umożliwiają osłonięcie okna w dowolnej jego części, zawsze wtedy gdy tego potrzebujesz. Ze względu na swoją budowę i formę po zasłonięciu okna pomieszczenie zostanie całkowicie zaciemnione, co sprawdzi się wówczas gdy potrzebujesz idealnego mroku nawet w ciągu dnia. Analogicznie zasłonięcie okna do połowy będzie skutkowało częściowym zaciemnieniem pomieszczenia, stworzeniem w nim półmroku oraz osłonięciem przed wścibskimi spojrzeniami. Zasłonięcie rolet zewnętrznych pozwala także zniwelować hałas dochodzący z zewnątrz, znacznie obniżając poziom hałasu wewnątrz mieszkania. Nie bez znaczenia jest także kwestia bezpieczeństwa – rolety zewnętrzne stanowią także doskonałą barierę antywłamaniową, znacznie utrudniając złodziejowi wtargnięcie do środka.

 

 

Dodatkowymi atutami rolet zewnętrznych jest także fakt, że znacznie poprawiają efektywność energetyczną budynku, realnie obniżając rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym lub prąd w przypadku zainstalowanej klimatyzacji. Wynika to bezpośrednio z konstrukcji rolet zewnętrznych – pomiędzy opuszczonym płaszczem rolety i oknem powstaje poduszka powietrzna, która stanowi swoisty izolator, tym samym zabezpieczając wnętrze domu przed nagrzaniem pośrodku upalnego lata oraz przed uciekaniem ciepła w sezonie grzewczym. W praktyce przekłada się to na obniżenie rachunków za ogrzewanie rzędu kilkuset złotych rocznie. Istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, różniących się między sobą budową oraz rodzajem montażu, więcej o każdym z nich przeczytacie znajdziecie w naszych artykułach TU oraz TU.