PLN
 

Trendy w osłonach okiennych 2023 - poznaj je wszystkie! Cz. I


Początek roku to bez wątpienia czas podsumowań i planów na nowy rok, ale także okres, w którym klarują się najważniejsze trendy nadchodzącego sezonu. Większość z nich to wariacje na temat panujących do tej pory stylów, wszystkie jednak mają w sobie nutę świeżości. Warto także pamiętać, że zdecydowana większość panujących obecnie trendów wynika bezpośrednio z inspiracji naturą i trwa już od dobrych kilku lat – dlatego wybór osłony okienny nawiązujących do naturalnych tkanin, tekstur i kolorów będzie nie tylko modnym, ale także ponadczasowym rozwiązaniem.

 

Firany lekkie jak piórko

Firany i zasłony to dla wielu nieodłączny element aranżacji okien. W wielu przypadkach potrafią jednak skutecznie przytłoczyć wnętrze i znacznie je pomniejszyć. Jednym z najmocniejszych trendów okiennych nadchodzącego sezonu są długie, zwiewne i lekkie firany swobodnie zwisające z karniszy. Istotna jest ich długość – powinny być zawieszone pod samym sufitem i swobodnie opadać na podłogę. W wersji praktycznej – kończyć się tuż nad podłogą, w wersji wiernie odzwierciedlającej trendy – bezpośrednio jej dotykać i lekko się na niej opierać. Należy także pamiętać, że ten trend jasno określa strukturę tkaniny, która powinna być jak najlżejsza, tak by zaledwie delikatnie osłaniać okno. Warto także zrezygnować ze śnieżnej bieli na rzecz jej złamanych odcieni – écru, beżu lub odcienia naturalnego lnu.

Istotnym elementem tego trendu jest także sposób zawieszenia firan – zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest upięcie ich tuz pod sufitem lub bezpośrednio do sufitu. Doskonale w tej roli sprawdza się zatem karnisze apartamentowe oraz karnisze sufitowe, które z jednej strony pozwolą efektownie wyeksponować aranżacje okna, z drugiej zaś – przesuwać tkaninę po całej długości drążka lub szyny.

Słabym punktem tego trendu jest jednak niski poziom prywatności, jaki zapewnia ten typ osłony okiennej. Zwłaszcza po zapadnięciu zmroku i włączeniu lamp wnętrze domu i domownicy będą widoczni z zewnątrz jak na dłoni. Dlatego warto zestawić zwiewne firany z dodatkową roletą, która uniemożliwi przypadkowym osobom z ulicy dostrzeżenie tego, co dzieje się wewnątrz. W tej roli najlepiej sprawdzą się rolety w kasecie oraz rolety mini, które – odpowiednio dopasowane pod względem kolorystycznym – będą praktycznym i efektownym rozwiązaniem.

 

 

Zasłony w roli głównej

W opozycji do tego trendu stoi kolejny, który w roli osłon okiennych wykorzystuje same zasłony. To propozycja przede wszystkim dla osób, które cenią skandynawskie podejście do osłony okien i lubią cieszyć się pełnią naturalnego światła słonecznego bez zbędnych dodatków. W tym trendzie prym wiodą mięsiste zasłony o grubej gramaturze, które pełnią rolę ozdoby za dnia i zapewniają prywatność wieczorami. Decydując się na takie rozwiązanie warto wybrać dobrej jakości zasłony, które dzięki zastosowaniu taśmy marszczącej będą stylowo się układać – w tym przypadku, podobnie jak w akapicie powyżej, zasłony powinny sięgać do podłogi.

W przypadku tekstur bez większego zaskoczenia – najmodniejszymi tkaninami nadchodzącego sezonu są te, inspirowane fakturą naturalnego lnu, o grubym splocie i charakterystycznymi zgrubieniami, które sprawdzą się zarówno we wnętrzach w stylu boho, jak i skandynawskim i eklektycznym. W przypadku stylu glamour i klasycznego dobrym rozwiązaniem będą z kolei zasłony wykonane z weluru i aksamitu, które podkreślą luksusowy charakter wnętrza. Co z kolorami? W przypadku wnętrz urządzonych w stylu boho, skandynawskim czy eklektycznym zdecydowanie najlepiej sprawdzą się zasłony nawiązujące do kolorów ziemi – odcienie beżu, piaskowca, kolor oliwkowy, brazowy, khaki czy grafitowy to zdecydowanie najlepszy wybór. W przypadku wnętrz glamour i klasycznych warto dopasować kolor zasłon do panującej w pomieszczeniu kolorystyki.

 

 

Decydując się na osłonięcie okna za pomocą grubych i mięsistych zasłon, warto pamiętać o solidnym karniszu, który będzie w stanie utrzymać tak duży ciężar. Tutaj także, podobnie jak w przypadku trendu z firanami, najlepiej sprawdzą się karnisze sufitowe. Mocowanie do sufitu zapewnia bowiem znacznie większy udźwig, niż tradycyjne mocowanie do ściany, co zabezpiecza całą aranżację przez zerwaniem się pod wpływem ciężaru.