Ciemne wnętrze i rolety, czyli jak osłonić okno i nie zaciemnić pomieszczenia
08/2/2024 | Autor: Karnix | Rolety - porady
Zazwyczaj w naszych tekstach skupiamy się na tym, jak znaleźć osłonę okienną, która pozwoli regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła i ochronić wnętrze domu przed jego nadmiarem. Równie często piszemy o tym, jak wykorzystać osłony okienne, by zniwelować zbyt mocne nagrzewanie się wnętrza lub którą osłonę wybrać, by w pełni zablokować promienie słoneczne i całkowicie zaciemnić pomieszczenie.
Spis treści
Innymi słowy – piszemy o tym, jak poradzić sobie z nadmiarem światła słonecznego. A przecież jest także druga strona medalu – wnętrza usytuowane tak, że naturalne światło słoneczne dociera do nich w ograniczonej ilości. Takimi wnętrzami są np. pomieszczenia z oknami wychodzącymi na północny wchód – mimo, że podczas wczesnych godzin porannych jest w nich całkiem widno, to już w okolicach południa światła zaczyna brakować.
Innym przykładem są okna usytuowane w oficynach lub w bezpośrednim sąsiedztwie wysokich budynków – wówczas to bariery architektoniczne sprawiają, że światło dociera w ograniczonych ilościach. Wbrew pozorom, słabo doświetlonych pomieszczeń nie jest wcale tak mało, a przecież żądzą się takimi samymi prawami, jak okna we wnętrzach, w których światła jest zbyt wiele. Wymagają odpowiednio dobranej osłony okiennej, która z jednej strony będzie zapewniała prywatność, z drugiej zaś – będzie dopasowana do wymogów pomieszczenia. Dlatego dziś pod lupę weźmiemy rolety, które przepuszczają światło i jednocześnie uniemożliwiają osobom postronnym zajrzenie do środka.
Model i sposób mocowania rolety okiennej
We wnętrzach, w których dostęp do światła naturalnego jest ograniczony, liczy się każdy kawałek szyby. Dlatego wybierając rodzaj rolety okiennej warto szczególną wagę przyłożyć do sposobu jej mocowania. Polecane są zwłaszcza modele, które można zamontować tak, by nie wchodziły w światło okna. W tej roli świetnie sprawdzą się rolety wolnowiszące, które dzięki swojej konstrukcji i specjalnemu systemowi mocowania, można zamontować do ściany lub do sufitu. Dzięki temu powierzchnia okna nie zostanie przesłonięta przez rurę nawojową i mechanizm rolety. Innym rozwiązaniem są rolety, wyposażone w system montażowy pozwalający na zamocowanie ich bezinwazyjnie na ramie okiennej. Również i w tym przypadku konstrukcja rolety nie wchodzi w światło okna i nie wpływa na ilość wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Takie rozwiązanie zastosowano np. w roletach Mini oraz roletach w kasecie – zarówno roleta, jak i cały jej mechanizm umieszczone są w górnej części ramy okiennej. W przypadku wnętrz o zmniejszonym nasłonecznieniu nie sprawdzą się z kolei plisy i rolety rzymskie, które mimo całej swojej funkcjonalności, z założenia przesłaniają przynajmniej część przeszklenia.
Tkanina ma znaczenie
Kolejną kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę w przypadku słabo doświetlonych wnętrz, jest rodzaj tkaniny wykorzystanej do stworzenia rolety. Warto zdecydować się na tkaninę, charakteryzującą się dużą przepuszczalnością światła – o drobnym lub żakardowym splocie. Tego typu tkaniny w niewielkim stopniu ograniczają dopływ promieni słonecznych, jednocześnie skutecznie uniemożliwiając osobom postronnym dostrzeżenie tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Warto także zdecydować się na roletę wykonaną z jasnego materiału, która z jednej strony nie będzie blokowała naturalnego światła, z drugiej zaś – optycznie powiększy ciemne wnętrze.
Roleta termoizolacyjna thermo silver bezinwazyjna Rust Silver
41.76 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Dobrym przykładem tego rodzaju tkaniny jest PEARL, wykorzystana do tworzenia np. rolet mini lub rolet w kasecie. Luźny splot sprawia, że roleta dobrze przepuszcza światło i jednocześnie zapewnia pełnię prywatności. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że cechuje się subtelnym połyskiem, który odbija promienie słoneczne, dodatkowo rozświetlając wnętrze.
W ciemnych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się także białe i kremowe rolety typu Dzień/Noc, wyposażone w ułożone naprzemiennie pasy z transparentnego i zaciemniającego materiału. Poziom doświetlenia regulowany jest za pomocą łańcuszka, który umożliwia optymalne ustawienie względem siebie poszczególnych pasów tkaniny.