PLN
 

Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Wystrój wnętrz - porady

Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?

Firany i zasłony to w wielu domach i mieszkaniach niezbędny element aranżacji okiennej. Trudno się temu dziwić! Takie zestawienie z jednej strony stanowi elegancką ozdobę salonu, jadalni czy sypialni, a z drugiej ? chroni domowników przed spojrzeniami sąsiadów. Jednak o ile powieszenie firanek i zasłon nie jest trudnością przy podwójnym karniszu, o tyle pewne problemy mogą pojawić się wtedy, gdy do dyspozycji jest tylko jedna szyna. Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?

Spis treści

 

Firanki i zasłony na jednym karniszu – czy to dobry pomysł?

Nasza firma Karnix produkuje i sprzedaje karnisze, rolety i żaluzje od około trzydziestu lat. W tym czasie mieliśmy do czynienia z wieloma klientami, którzy do zakupu karniszy do domu podchodzili ze sporą dozą improwizacji, niespecjalnie zastanawiając się, jakiego modelu tak naprawdę potrzebują. Dopiero po konsultacjach z nami okazywało się, że model, który planowali kupić, być może jednak nie będzie najlepszym rozwiązaniem…


Roleta bezinwazyjna mini pearl Śliwka

Roleta bezinwazyjna mini pearl Śliwka


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Violet

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Violet


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta bezinwazyjna mini pearl Biały

Roleta bezinwazyjna mini pearl Biały


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
 


Dlaczego o tym wspominamy? Chcemy po prostu podkreślić, że jeśli planujesz powieszenie nad oknem zarówno zasłon, jak i firanek, zdecydowanie lepszym wyborem będzie karnisz z dwoma szynami. W takich okolicznościach na jednym drążku – tym znajdującym się bliżej ściany – wiesza się firankę, natomiast na drugim zasłonę.

Zasłona i firana na jednym karniszu podwójnym jest rozwiązaniem optymalnym zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Ta konfiguracja pozwala stworzyć aranżację okienną, która jest stylową ozdobą wnętrza, a jednocześnie pozwala całkowicie zasłonić okno lub tylko w pewnym zakresie ograniczyć ilość wpadających do wnętrza promieni słonecznych.


Zasłona i firana na jednym karniszu pojedynczym – czy to możliwe?

A zatem: jeśli chcesz powiesić zasłony i firany na jednym karniszu, po prostu wybierz karnisz podwójny. Oczywiście, trzeba mieć świadomość tego, że modele z dwiema szynami są zazwyczaj droższe i większe. Jednak w zdecydowanej większości przypadków warto wydać trochę więcej: gwarantujemy, że finalny efekt będzie lepszy.

Przyjmijmy jednak, że klamka już zapadła i jesteś w posiadaniu karnisza pojedynczego. Czy w takiej sytuacji firanka i zasłona na jednym karniszu jest rozwiązaniem, które ma prawo bytu?

Zasadniczo tak. Istnieją dwie możliwości powieszenia firanek i zasłon na jednym drążku:

  • Sposób pierwszy: żabki lub haczyki należy podzielić przez dwa i jedną ich część przeznaczyć na powieszenie zasłon, a drugą – firanek. Stosując tę metodę, firankę (lub dwie firany) przypina się od wewnątrz, a zasłony wieszane są na żabkach lub haczykach, które zostały po zewnętrznych stronach. Firany od stron zewnętrznych można w dwóch-trzech pierwszych miejscach podpiąć pod żabki lub haczyki, na których wiszą zasłony. W ten sposób osiągniesz estetyczny efekt zawieszenia firan za zasłonami.
  • Sposób drugi: najpierw należy zawiesić na żabkach firany – w środkowej części karnisza na każdej żabce, a w bocznych częściach na co drugiej, zostawiając kilka żabek wolnych. Następnie na nieużywanych żabkach po obu stronach karnisza wiesza się zasłony.

Powyżej opisane sposoby nie są prawdopodobnie zbyt wyszukane, jednak to jedyne możliwości w sytuacji, gdy chcesz zawiesić firanki i zasłony na jednym karniszu pojedynczym. Zwróćmy też uwagę na to, że przy tym rozwiązaniu materiału na zasłony i firany powinno być nieco mniej. Najlepszym wyborem będą zasłony, które dobrze się marszczą.


Firana i zasłona na jednym drążku – zalety i wady

Wiesz już, jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu. Na koniec w ramach podsumowania powiedzmy, jakie zalety i wady ma firana i zasłona na jednym karniszu. Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że sam efekt wizualny takiego rozwiązania może być naprawdę zadowalający i taka aranżacja jak najbardziej może stać się ozdobą salonu, sypialni czy jadalni. Trzeba jedynie wiedzieć, jak wieszać zasłony w ten sposób. Czasem, przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, takie zestawienie może też dawać mniej „przytłaczający” efekt niż duży, odstający karnisz podwójny.


Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Mandarynka

Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Mandarynka


22.65 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
 


Jednocześnie należy mieć świadomość tego, że firana i zasłona na jednym drążku nigdy nie zagwarantuje stuprocentowej funkcjonalności. Niestety powieszenie zasłon i firan w ten sposób wyklucza możliwość całkowitego zasłonięcia okna – firany i zasłony na jednym karniszu sprawdzą się wyłącznie jako ozdoba i wymagają montażu rolet wewnętrznych lub zewnętrznych.


Więcej podobnych artykułów