PLN
 

Ukryty karnisz - jak zamaskować karnisz?


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Wystrój wnętrz - porady

Ukryty karnisz - jak zamaskować karnisz?

Przez wiele dekad podejście do karniszy w polskich domach i mieszkaniach było niezmienne: karnisze, często zdobione eleganckimi wykończeniami, stanowiły nieodzowny element ozdobny aranżacji okiennej, a tym samym także salonu, jadalni czy sypialni. Ten trend coraz częściej odwraca się jednak w nowym budownictwie. Coraz więcej osób dąży do przyjemnego minimalizmu i zadaje sobie pytanie, jak ukryć karnisz?

Spis treści

 

Czy maskowanie karnisza jest w ogóle konieczne?

Zanim jednak opowiemy o tym, jak zamaskować karnisz ścienny lub sufitowy, odpowiedzmy na pytanie, czy to w ogóle konieczne? Maskowanie karnisza wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale też z pewnymi pracami. Zatem zanim zdecydujesz się na ukryty karnisz, zastanów się, czy na pewno warto się tego podjąć?


Karnisz sufitowy szynowy pcv potrójny bez maskownicy czarny

Karnisz sufitowy szynowy pcv potrójny bez maskownicy czarny


80.52 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Łuk przejściowy podwójny do szyn PCV czarny

Łuk przejściowy podwójny do szyn PCV czarny


17.65 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Łącznik do szyn PCV biały

Łącznik do szyn PCV biały


1.77 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
 


Żeby była jasność, ukrycie karnisza w wielu przypadkach nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Niemniej na rynku dostępne są opcje, które pozwalają stworzyć minimalistyczną, nierzucającą się w oczy aranżację bez konieczności wydawania większej ilości pieniędzy i przeprowadzania dodatkowych prac. Znakomitym rozwiązaniem może być po prostu niewielka listwa sufitowa wykonana z tworzywa sztucznego, takiego jak PCV. Listwy sufitowe mają wysokość zaledwie kilkunastu milimetrów i głębokość (w wariancie dwuszynowym) kilkudziesięciu milimetrów. Dzięki takim wymiarom, a także temu, że listwy najczęściej produkowane są w kolorze białym, produkty te znakomicie sprawdzają się jako praktyczny i nierzucający się w oczy element wyposażenia wnętrza. Wielu osobom w zupełności to wystarcza.


Schowany karnisz – zalety

Choć listwa sufitowa z PCV ma swoje zalety, ma również pewne mankamenty. Przede wszystkim – jest widoczna. Jasne, wchodząc do salonu czy jadalni, mało kto zwróci na nią uwagę, jednak niewątpliwie da się ją zauważyć. A to może generować drugi problem. Mianowicie, listwa sufitowa jest często uważana za rozwiązanie mało wyszukane, wykorzystywane na przykład w obliczu ograniczeń finansowych. Specjalnie nie drażni oka, ale jednocześnie nie daje efektu „wow”. Ot, jest, działa – i to tyle.

Pod względem estetycznym ukryte karnisze sprawdzają się zdecydowanie lepiej. Z jednej strony bowiem maskują one szynę lub listwę, która w niektórych pomieszczeniach mogłaby być uznana za niepożądaną. Z drugiej strony – maskowanie karniszy samo w sobie daje duże pole do popisu, pozwalając uatrakcyjnić wizualnie wnętrze.

Co więcej, na przykład karnisz ukryty w suficie w wielu przypadkach umożliwia wizualnie wydłużyć wysokość pomieszczenia. Dzięki temu salon, jadalnia czy sypialnia może sprawić wrażenie bardziej przestronnej.


Jak ukryć karnisz – sposoby

Jak wspomnieliśmy wcześniej, są różne sposoby na karnisz ukryty. Poniżej pokrótce omawiamy, jak ukryć karnisz w suficie oraz szynę ścienną.

 

Ukryty karnisz w suficie podwieszanym

Skoro już poruszyliśmy temat sufitu podwieszanego, zacznijmy właśnie od niego. Sufitem podwieszanym nazywamy sufit o lekkiej konstrukcji, który produkuje się z płyt gipsowo-włóknowych i gipsowo-kartonowych, ale czasem też z wełny mineralnej. Montuje się go poniżej stropu w celu stworzenia przestrzeni na różnego rodzaju instalacje. Częstym rozwiązaniem jest pozostawianie wnęki między sufitem podwieszanym a oknem – właśnie w celu zamaskowania karnisza.


Łuk zakończeniowy podwójny do szyn PCV czarny

Łuk zakończeniowy podwójny do szyn PCV czarny


30.48 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Karnisz sufitowy szynowy potrójny z maskownicą 90mm czarny

Karnisz sufitowy szynowy potrójny z maskownicą 90mm czarny


108.25 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Łuk zakończeniowy pojedynczy do szyn PCV biały

Łuk zakończeniowy pojedynczy do szyn PCV biały


25.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Zaślepka otworu do szyny PCV kolor czarny

Zaślepka otworu do szyny PCV kolor czarny


0.24 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
 


Ukryty karnisz w suficie podwieszanym to prawdopodobnie najbardziej oryginalne rozwiązanie ze wszystkich tu opisanych. W tym wariancie świetnie prezentuje się nie tyle sama aranżacja okienna, ile cały sufit. Jednak ukrycie górnej części zasłon „w suficie” wygląda efektownie i optycznie powiększa pomieszczenie, które wydaje się wyższe.

Karnisz ukryty w suficie często jest wykorzystywany w nowoczesnych apartamentowcach i nowych mieszkaniach deweloperskich.


Karnisz ukryty w maskownicy z płyt kartonowo-gipsowych

Ukrycie karnisza w maskownicy kartonowo-gipsowej polega na zastosowaniu specjalnej obudowy wykonanej z tych materiałów wokół karnisza na ścianie. Jest ona montowana tak, aby całkowicie zakrywać elementy karnisza, zapewniając estetyczny wygląd i jednolitą powierzchnię obudowy, ściany i sufitu. Schowany karnisz w maskownicy wiąże się z estetycznym, a jednocześnie stosunkowo tanim ukryciem elementów instalacyjnych. Wśród zalet można też wskazać na łatwość malowania lub dekoracji maskownicy oraz możliwość ukrycia ewentualnych nierówności ściany wokół karnisza. Co więcej, karnisz sufitowy z maskownicą sprawdza się też jako element dekoracyjny, dodając elegancji i harmonii do wystroju wnętrza.

ukryty karnisz - zamaskowany karnisz

Alternatywą dla maskownicy z płyty kartonowo-gipsowej może być listwa maskująca wykonana z polistyrenu i poliuretanu. Dzięki wykorzystaniu takich surowców element maskujący jest lekki, wytrzymały i bardzo łatwy w montażu – listwę wystarczy bowiem przykleić bezpośrednio do sufitu. I gotowe!

 

Ukryte karnisze – sztukateria

Karnisze ukryte bez wątpienia najczęściej są stosowane w nowych mieszkaniach i domach urządzonych w minimalistycznym stylu. Jest jednak rozwiązanie, które karnisz schowany w suficie pozwala zastosować także we wnętrzach zdobionych, urządzonych w stylu tradycyjnym lub klasycznym. Chodzi tu o sztukaterię, która z jednej strony maskuje karnisz, a z drugiej – wnosi do wnętrza oryginalną elegancję i element dekoracyjny.

Sztukateria jako maskownica często posiada szlachetne wzory i zdobienia, które nadają salonowi czy jadalni niepowtarzalnego charakteru. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że tak ukryty karnisz najlepiej prezentuje się w wysokich pomieszczeniach – na przykład w kamienicy. W mniejszych wnętrzach może sprawiać nieco przytłaczające wrażenie. Sztukateria jest też droższa niż standardowa maskownica.

sztukateria maskująca karnisz

 

Karnisze ukryte – idealny wybór nie tylko do nowoczesnych wnętrz

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na ukryty karnisz w suficie. Możliwość wyboru różnych rozwiązań powoduje, że schowane karnisze – choć są kojarzone przede wszystkim z nowoczesnymi wnętrzami – znajdą zastosowanie także w pomieszczeniach urządzonych w tradycyjnym stylu.


Więcej podobnych artykułów