PLN
 

Ukryty karnisz - jak zamaskować karnisz?


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Wystrój wnętrz - porady

Ukryty karnisz - jak zamaskować karnisz?

Przez wiele dekad podejście do karniszy w polskich domach i mieszkaniach było niezmienne: karnisze, często zdobione eleganckimi wykończeniami, stanowiły nieodzowny element ozdobny aranżacji okiennej, a tym samym także salonu, jadalni czy sypialni. Ten trend coraz częściej odwraca się jednak w nowym budownictwie. Coraz więcej osób dąży do przyjemnego minimalizmu i zadaje sobie pytanie, jak ukryć karnisz?

Spis treści

 

Czy maskowanie karnisza jest w ogóle konieczne?

Zanim jednak opowiemy o tym, jak zamaskować karnisz ścienny lub sufitowy, odpowiedzmy na pytanie, czy to w ogóle konieczne? Maskowanie karnisza wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale też z pewnymi pracami. Zatem zanim zdecydujesz się na ukryty karnisz, zastanów się, czy na pewno warto się tego podjąć?


 


Żeby była jasność, ukrycie karnisza w wielu przypadkach nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Niemniej na rynku dostępne są opcje, które pozwalają stworzyć minimalistyczną, nierzucającą się w oczy aranżację bez konieczności wydawania większej ilości pieniędzy i przeprowadzania dodatkowych prac. Znakomitym rozwiązaniem może być po prostu niewielka listwa sufitowa wykonana z tworzywa sztucznego, takiego jak PCV. Listwy sufitowe mają wysokość zaledwie kilkunastu milimetrów i głębokość (w wariancie dwuszynowym) kilkudziesięciu milimetrów. Dzięki takim wymiarom, a także temu, że listwy najczęściej produkowane są w kolorze białym, produkty te znakomicie sprawdzają się jako praktyczny i nierzucający się w oczy element wyposażenia wnętrza. Wielu osobom w zupełności to wystarcza.


Schowany karnisz – zalety

Choć listwa sufitowa z PCV ma swoje zalety, ma również pewne mankamenty. Przede wszystkim – jest widoczna. Jasne, wchodząc do salonu czy jadalni, mało kto zwróci na nią uwagę, jednak niewątpliwie da się ją zauważyć. A to może generować drugi problem. Mianowicie, listwa sufitowa jest często uważana za rozwiązanie mało wyszukane, wykorzystywane na przykład w obliczu ograniczeń finansowych. Specjalnie nie drażni oka, ale jednocześnie nie daje efektu „wow”. Ot, jest, działa – i to tyle.

Pod względem estetycznym ukryte karnisze sprawdzają się zdecydowanie lepiej. Z jednej strony bowiem maskują one szynę lub listwę, która w niektórych pomieszczeniach mogłaby być uznana za niepożądaną. Z drugiej strony – maskowanie karniszy samo w sobie daje duże pole do popisu, pozwalając uatrakcyjnić wizualnie wnętrze.

Co więcej, na przykład karnisz ukryty w suficie w wielu przypadkach umożliwia wizualnie wydłużyć wysokość pomieszczenia. Dzięki temu salon, jadalnia czy sypialnia może sprawić wrażenie bardziej przestronnej.


Jak ukryć karnisz – sposoby

Jak wspomnieliśmy wcześniej, są różne sposoby na karnisz ukryty. Poniżej pokrótce omawiamy, jak ukryć karnisz w suficie oraz szynę ścienną.

 

Ukryty karnisz w suficie podwieszanym

Skoro już poruszyliśmy temat sufitu podwieszanego, zacznijmy właśnie od niego. Sufitem podwieszanym nazywamy sufit o lekkiej konstrukcji, który produkuje się z płyt gipsowo-włóknowych i gipsowo-kartonowych, ale czasem też z wełny mineralnej. Montuje się go poniżej stropu w celu stworzenia przestrzeni na różnego rodzaju instalacje. Częstym rozwiązaniem jest pozostawianie wnęki między sufitem podwieszanym a oknem – właśnie w celu zamaskowania karnisza.


Łuk przejściowy potrójny do szyn PCV czarny

Łuk przejściowy potrójny do szyn PCV czarny


21.48 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Dekiel końcowy podwójny do szyn PCV czarny

Dekiel końcowy podwójny do szyn PCV czarny


1.61 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Dekiel końcowy pojedynczy do szyn PCV biały

Dekiel końcowy pojedynczy do szyn PCV biały


1.32 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
 


Ukryty karnisz w suficie podwieszanym to prawdopodobnie najbardziej oryginalne rozwiązanie ze wszystkich tu opisanych. W tym wariancie świetnie prezentuje się nie tyle sama aranżacja okienna, ile cały sufit. Jednak ukrycie górnej części zasłon „w suficie” wygląda efektownie i optycznie powiększa pomieszczenie, które wydaje się wyższe.

Karnisz ukryty w suficie często jest wykorzystywany w nowoczesnych apartamentowcach i nowych mieszkaniach deweloperskich.


Karnisz ukryty w maskownicy z płyt kartonowo-gipsowych

Ukrycie karnisza w maskownicy kartonowo-gipsowej polega na zastosowaniu specjalnej obudowy wykonanej z tych materiałów wokół karnisza na ścianie. Jest ona montowana tak, aby całkowicie zakrywać elementy karnisza, zapewniając estetyczny wygląd i jednolitą powierzchnię obudowy, ściany i sufitu. Schowany karnisz w maskownicy wiąże się z estetycznym, a jednocześnie stosunkowo tanim ukryciem elementów instalacyjnych. Wśród zalet można też wskazać na łatwość malowania lub dekoracji maskownicy oraz możliwość ukrycia ewentualnych nierówności ściany wokół karnisza. Co więcej, karnisz sufitowy z maskownicą sprawdza się też jako element dekoracyjny, dodając elegancji i harmonii do wystroju wnętrza.

ukryty karnisz - zamaskowany karnisz

Alternatywą dla maskownicy z płyty kartonowo-gipsowej może być listwa maskująca wykonana z polistyrenu i poliuretanu. Dzięki wykorzystaniu takich surowców element maskujący jest lekki, wytrzymały i bardzo łatwy w montażu – listwę wystarczy bowiem przykleić bezpośrednio do sufitu. I gotowe!

 

Ukryte karnisze – sztukateria

Karnisze ukryte bez wątpienia najczęściej są stosowane w nowych mieszkaniach i domach urządzonych w minimalistycznym stylu. Jest jednak rozwiązanie, które karnisz schowany w suficie pozwala zastosować także we wnętrzach zdobionych, urządzonych w stylu tradycyjnym lub klasycznym. Chodzi tu o sztukaterię, która z jednej strony maskuje karnisz, a z drugiej – wnosi do wnętrza oryginalną elegancję i element dekoracyjny.

Sztukateria jako maskownica często posiada szlachetne wzory i zdobienia, które nadają salonowi czy jadalni niepowtarzalnego charakteru. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że tak ukryty karnisz najlepiej prezentuje się w wysokich pomieszczeniach – na przykład w kamienicy. W mniejszych wnętrzach może sprawiać nieco przytłaczające wrażenie. Sztukateria jest też droższa niż standardowa maskownica.

sztukateria maskująca karnisz

 

Karnisze ukryte – idealny wybór nie tylko do nowoczesnych wnętrz

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na ukryty karnisz w suficie. Możliwość wyboru różnych rozwiązań powoduje, że schowane karnisze – choć są kojarzone przede wszystkim z nowoczesnymi wnętrzami – znajdą zastosowanie także w pomieszczeniach urządzonych w tradycyjnym stylu.


Więcej podobnych artykułów