PLN
 

Nowoczesne upinanie firan i zasłon - jak wieszać firany i zasłony?


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Wystrój wnętrz - porady

Nowoczesne upinanie firan i zasłon - jak wieszać firany i zasłony?

Przemyślana, dobrze zaprojektowana aranżacja okienna odgrywa bardzo ważną rolę dla funkcjonalności i estetyki salonu, jadalni czy sypialni. W końcu to właśnie odpowiednio dobrane firany i zasłony znacząco wpływają na charakter pomieszczenia, a także decydują o tym, ile światła słonecznego dostaje się do wnętrza i czy domownicy są narażeni na spojrzenia przypadkowych przechodniów i sąsiadów. Wieszanie firanek i zasłon nie zawsze jest jednak zadaniem prostym. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak do tego podejść!

Spis treści

 

Wieszanie firanek i zasłon – odpowiedni karnisz podstawą udanej aranżacji

Zanim przeanalizujemy nowoczesne upinanie firan i sposoby wieszania zasłon pochylmy się nad tym, co często decyduje o finalnym efekcie stworzonej aranżacji – czyli na karniszu. W dużej mierze to właśnie od niego zależy, czy aranżacja okienna pasuje do wystroju wnętrza i czy możliwe jest całkowite odsłonienie przeszklenia.


Roleta bezinwazyjna mini pearl Brzoskwinia

Roleta bezinwazyjna mini pearl Brzoskwinia


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Mini NATURE Atacama

Roleta Dzień Noc Mini NATURE Atacama


64.05 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Blue

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Blue


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Mini AQUA (żakardowa) Green

Roleta Mini AQUA (żakardowa) Green


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
 


Szukając karnisza do nowoczesnego wnętrza, masz de facto dwie opcje do wyboru – karnisz tradycyjny oraz sufitowy:

  • karnisz tradycyjny – czyli model montowany do ściany, posiadający jedną lub dwie szyny do przesuwania zasłon. Dużą zaletą tego rozwiązania jest różnorodność dostępnych modeli pasujących do wnętrz nowoczesnych. W sklepach takich jak Karnix dostępne są karnisze minimalistyczne, ale także efektowne szyny z subtelnymi zdobieniami. Nie można też zapomnieć o prostych karniszach geometrycznych, kojarzonych z nowobudowanymi apartamentami;
  • karnisz sufitowy – najczęściej ma on postać płaskiej szyny sufitowej, ale zdarzają się też klasyczne karnisze, tyle że montowane do sufitu. Szyny sufitowe cechują się niewielkim rozmiarem i uniwersalnym, minimalistycznym wyglądem, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Świetnie prezentują się przede wszystkim we wnętrzach wyposażonych w sufit podwieszany – górna część zasłon i firan jest wówczas ukryta, co zapewnia nowoczesny i bardzo intrygujący efekt wizualny. Samo pomieszczenie sprawia wrażenie wyższego i bardziej przestrzennego.

Salon z roletą rzymską i zasłonami

Niezależnie od tego, jaki karnisz chcesz wybrać, musisz przeanalizować, czy mają na nim wisieć tylko zasłony, czy zasłony i firany. W zależności od tej decyzji należy kupić karnisz z jedną szyną lub karnisz podwójny. Powieszenie zasłon i firan na jednym drążku jest bowiem zadaniem dość trudnym. Więcej na ten temat mówimy w artykule o tym, jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu.

Zwróć też uwagę na wymiary. By zasłony mogły elegancko i stylowo „otulić” okno, karnisz powinien wychodzić poza ramę okienną o około 15-25 cm z obu stron. Należy go powiesić na wysokości około ¾ odległości od ramy okiennej do sufitu, patrząc od dołu.


Jak powiesić firanki?

Jeśli szyna została zamontowana, możemy zająć się tym, jak powiesić firanki na karniszu. Upinanie firan na karniszu nie jest zadaniem trudnym, niezależnie od tego, czy są one wieszane na żabkach czy agrafkach. Przede wszystkim musisz zastanowić się, czy na oknie ma wisieć jedna firana czy też dwie, które będzie można przesuwać w dwie przeciwległe strony.

W obu przypadkach ważne jest to, by upięcia firan znajdowały się w równych odległościach. Przy niedopilnowaniu tego na firanie będą widoczne nieestetyczne załamania czy intensywniejsze marszczenia, które mogą wpłynąć na wygląd całej aranżacji. Co w takim razie zrobić, by upinanie firan na karniszu odbywało się w równych odległościach?


Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna White

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna White


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Verde

Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Verde


90.30 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Śliwka

Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Śliwka


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta bezinwazyjna mini pearl Mięta

Roleta bezinwazyjna mini pearl Mięta


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
 


Najlepiej jest odpiąć żabki lub agrafki i przypięć dokonać na powierzchni płaskiej, robiąc równe, kilkucentymetrowe odstępy. Alternatywnym rozwiązaniem jest delikatne oznaczenie miejsc przypięcia na firanie ołówkiem, a następnie – według tych oznaczeń – założenie firany na karnisz.

 

Jak upiąć zasłony na karniszu?

Nieco trudniej odpowiedzieć na pytanie o to, jak wieszać zasłony. Tutaj bowiem wiele zależy od ostatecznego efektu, jaki chcesz osiągnąć. W zależności od tego, czy zasłona ma pełnić przede wszystkim funkcję ozdobną, czy też kluczowe są aspekty praktyczne, można zastosować różne rozwiązania.

Jak upiąć zasłony na karniszu? Przypięcia wykonuj w równych odległościach wynoszących kilka, maksymalnie 10 cm.


Jak zawiesić zasłony na taśmie marszczącej?

Temu, jak wieszać firanki na taśmie, poświęciliśmy osobny artykuł, dlatego nie będziemy się szczególnie rozpisywać na ten temat w tym miejscu. Taśma marszcząca jest wykorzystywana w zasłonach do stworzenia równych fałdowań. Stylowe marszczenia pięknie otulają okno, wnosząc do salonu, jadalni czy sypialni nie tylko przytulność, ale też elegancję. Zasłony na taśmie marszczącej świetnie prezentują się zarówno na klasycznym karniszy ściennym, jak i na szynie sufitowej umiejscowionej za sufitem podwieszanym.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, że taśma marszcząca nie pozwala na całkowite zasłonienie okna. Warto zatem w tym przypadku zastosować rolety zewnętrzne.


Jak założyć zasłony na karnisz sufitowy?

Jak założyć zasłony na karnisz sufitowy? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że szyna sufitowa sama w sobie jest rozwiązaniem, które wniesie do wnętrza sporo nowoczesnego minimalizmu. Nierzucające się w oczy karnisze sufitowe znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach loftowych i skandynawskich, jak i minimalistycznych. W tym przypadku dobrze sprawdzi się klasyczna zasłona, która pozwoli całkowicie zasłonić otwór okienny.

Jeśli zastanawiasz się, jak zawiesić zasłony na karniszu sufitowym, pozostaje nam odesłać Cię do akapitu poświęconego wieszaniu firan. Proces ten przebiega bowiem dokładnie tak samo – żabki lub agrafki możesz zdjąć z szyny i przypięć dokonać na powierzchni płaskiej.

 

Upięcia firan i zasłon

Wiesz już, jak wieszać firanki na żabki i agrafki, by osiągnąć zamierzony efekt. Ale sposoby wieszania firanek i wiedza o tym, jak powiesić zasłony to nie wszystko. Pozostaje jeszcze pytanie, jak upiąć zasłony?

Zasłony w nowoczesnym salonie

Upięcie zasłon pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu, a także pięknie wyeksponować okno. W zależności od własnych preferencji, można to zrobić na dowolnej wysokości, korzystając z eleganckich klamer, bransolet czy prostych sznurów. W nowoczesnych wnętrzach lepiej unikać natomiast korali czy sznurów z chwostami, które mają nieco bardziej klasyczny i tradycyjny charakter. Pamiętaj jednak, że upinanie nie zawsze jest konieczne. W nowoczesnych pomieszczeniach świetnie wyglądają zasłony pozostawione luzem, a zasłon na taśmie marszczonej wręcz nie wypada spinać.

Skoro wiesz już, jak wieszać firanki na agrafki i żabki oraz jak osiągnąć nowoczesny efekt, zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu!

Więcej podobnych artykułów