PLN
 

Wielowarstwowe aranżacje okienne - sprawdź, jakie połączenia sprawdzają się najlepiej!


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Wystrój wnętrz - porady

Wielowarstwowe aranżacje okienne - sprawdź, jakie połączenia sprawdzają się najlepiej!

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dopasowana dekoracja okienna to istotny punkt w całej aranżacji. Zasłony, firany i rolety ? wszystko to stanowi swoistą kropkę nad i oraz nadaje wnętrzu przytulnego i domowego charakteru. Jednak wybierając osłonę okienną kierujemy się nie tylko samym jej wyglądem i tym, jak będzie komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia, ale także jej funkcjonalnością. Nie jest także tajemnicą, że od osłony okiennej oczekuje się wielu różnych zastosowań, w zależności od usytuowania mieszkania i osobistych preferencji. I choć istnieją modele, które są w stanie spełnić wszystkie wymagania, to nie brakuje także sytuacji, w których aranżacja okna wymaga zastosowania kilku osłon.

Spis treści

 

I właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym tekście, bowiem stworzenie wielowarstwowej, multifunkcyjnej i estetycznej aranżacji okiennej wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi, z których dowiecie się co, jak i z czym łączyć, by uzyskać idealny efekt.


Roleta + firanka + zasłona

To połączenie, które może stanowić naprawdę zgrany i wzajemnie uzupełniający się duet, jednak równie łatwo może stać się designerskim koszmarem. Połączenie dwóch, zupełnie różnych osłon okiennych wymaga bowiem nieco wyczucia i subtelności, zwłaszcza, jeśli mają dobrze komponować się z resztą otoczenia. W tym przypadku ważny jest umiar – nie warto przesadzać z nadmiarem faktur lub intensywnymi kolorami.


Roleta Dzień Noc Mini NATURE Arabica

Roleta Dzień Noc Mini NATURE Arabica


64.05 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Grigio

Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Grigio


90.30 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Ekskluzywna Mini EXCLUSIVE Crudo

Roleta Dzień Noc Ekskluzywna Mini EXCLUSIVE Crudo


76.65 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Mini NATURE Tiramisu

Roleta Dzień Noc Mini NATURE Tiramisu


64.05 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Jeśli zależy Ci na neutralnym wyglądzie i pełnym dopasowaniu rolet i firan/zasłon, postaw na sprawdzone i ponadczasowe odcienie takie jak szarość, biel lub delikatny beż. Nieco bardziej awangardową, choć stosunkowo bezpieczną opcją jest także zdecydowanie się na kupno jednej z osłon w intensywnym odcieniu i stonowanie jej za pomocą drugiej. Oto przykład – decydując się na roletę w intensywnym kolorze warto dopasować do niej zwiewną i delikatną firanę lub ażurową zasłonę. W ten sposób unikniesz efektu przytłoczenia i chaosu w okolicy okna.


Długość firan i zasłon a systemy mocowania

Jeśli zdecydujecie się na stworzenie aranżacji złożonej z firan i zasłon, pamiętajcie o tym, że firana nie może wystawać spod zasłony, ani od dołu, ani od góry. Nigdy. Takie wystająca firana wygląda naprawę bardzo nieestetycznie, jak przysłowiowa gazeta wystająca ze spodni. Czy to oznacza, że jedyną słuszną zasadą jest zestawianie ze sobą wyłącznie osłon tej samej długości? Zdecydowanie nie! Doskonale bowiem prezentują się asymetryczne aranżacje, w których firana jest krótsza od zasłony np. gdy sięga odrobinę za parapet lub kończy się kilka centymetrów nad ziemią. Firana wystająca w górnej części aranżacji to najczęściej wynik różnic w mocowaniu, zwłaszcza w przypadku firan na tzw. przelotkach. W ich przypadku górna część materiału zawsze będzie wystawała ponad krawędź karnisza. Rozwiązania w takiej sytuacji są dwa: pierwszym z nich jest wybierane firan i zasłon mocowanych tradycyjnie na żabki lub bezpośrednio na karnisz drugim zaś wybranie dwóch osłon z takim samym systemem mocowania (na przelotkach) i umieszczenie ich na podwójnym karniszu.


Roleta bezinwazyjna mini pearl Wrzos

Roleta bezinwazyjna mini pearl Wrzos


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Sand

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Sand


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


W każdym z nich to właśnie odpowiednio dopasowany karnisz ma decydujące znaczenie, bowiem to właśnie od niego zależy efekt końcowy. W przypadku osłon mocowanych tradycyjnie, najlepszym wyborem będzie podwójny karnisz z klasycznymi drążkami do zawieszania lub karnisz apartamentowy umożliwiający zamocowanie całej aranżacji na specjalnych żabkach. W przypadku przelotek wybór ograniczony jest w zasadzie wyłącznie do karniszy z drążkami – ważne jednak, by był to podwójny model złożony z dwóch, zintegrowanych ze sobą karniszy. Dzięki umieszczeniu obu drążków na tej samej wysokości i zastosowaniu takiego samego systemu mocowania w obu osłonach, ryzyko wystawania nieestetycznych krawędzi firany zza zasłony jest całkowicie zniwelowane.

 

 

Szerokość osłon okiennych

W przypadku wielowarstwowych aranżacji okiennych niezwykle istotną rolę pełni także szerokość poszczególnych osłon – tylko precyzyjne dopasowanie ich do szerokość okna lub wnęki pozwala uzyskać efekt efektownych marszczeń i fal. W przypadku rolet sprawa jest prosta – więcej na temat dopasowywania rolet do wymiarów okna znajdziesz tu. Firany i zasłony powinny być jednak odpowiednio szersze, by nie tylko w pełni spełniać swoje funkcje, ale także efektownie wyglądać. Przyjmuje się, że szerokość tkaniny powinna wynosić 2 i pół razy tyle, ile wynosi szerokość okna, w przypadku zasłon i firan upinanych tradycyjnie i około 2 razy tyle, ile wynosi szerokość okna w zasłonach i firanach na przelotkach. Warto jednak pamiętać, że ostateczną szerokość zasłon i wybór odpowiedniego marszczenia warto dopasować do funkcji, jaką ma spełniać zasłona lub firana – jeśli spełnia wyłącznie ozdobną rolę, marszczenie nie musi być duże, bowiem fale mogą sprawić, że aranżacja będzie ciężka. Jeśli jednak mają zaciemniać wnętrze, to każda fałdka będzie stanowiła dodatkową warstwę ograniczającą dostęp światła.

 

 

Czego warto unikać i jak zestawiać poszczególne osłony?

Decydując się na połączenie rolet z firanami lub zasłonami, warto trzymać się pewnych uniwersalnych zasad, które pozwolą uniknąć aranżacyjnego faux pas. Umiar dotyczy nie tylko zestawiania ze sobą dwóch intensywnych kolorów, ale także faktur, wzorów i dodatków. Dlatego:
Nie szalej z wzorami – doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że rolety już dawno przestały być jedynie gładkimi kawałkami materiału, naciągniętymi na rolkę. Teraz to prawdziwe designerskie perełki z unikatowymi wzorami i o fantazyjnych fakturach. Dlatego decydując się na taki mocny akcent np. w przypadku rolety Dzień / Noc Wave, warto rozważyć zawieszenie w jej towarzystwie firany lub zasłony w neutralnym stylu i pozbawionej wszelkich wzorów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku rolet o żakardowej fakturze np. rolet mini z tkaniny AQUA lub rolet z tkaniny DESIGNO. W tym przypadku sprawdza się złota zasada architektów wnętrz – mniej, znaczy więcej.

 Zastosuj zasadę kontrastów  - wg. specjalistów od aranżacji wnętrz decydując się na połączenie rolet i zasłon postawić na jasną, pasującą do ogólnej kolorystyki wnętrza roletę oraz kontrastującą z nią, ciemniejszą zasłonę. Takie połączenie sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, w których roleta pełni funkcję właściwej osłony, zasłona zaś – nadaje ton całej aranżacji. Nieco inaczej jest jednak w przypadku zestawienia rolet z firanami, tu bowiem to właśnie roleta wysuwa się na pierwszy plan. Powinna być zatem utrzymana w ciemniejszej i bardziej intensywnej kolorystyce, dla której firana będzie tworzyć odpowiednie tło.

Kolory z jednej palety – sprawdzonym rozwiązaniem, które pozwoli Ci stworzyć funkcjonalną i stylową osłonę złożoną z dwóch elementów, jest stworzenie monochromatycznej aranżacji. Poruszanie się w obrębie jednego koloru o różnej intensywności to sprytny pomysł na nadanie całości niepowtarzalnego charakteru. Warunek? Należy poruszać się w obrębie jednej palety barw, poza tym – wszystkie chwyty są dozwolone!

 

 

Więcej podobnych artykułów