PLN
 

Rolety, firany czy zasłony - na jaką osłonę okienną się zdecydować


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Osłona okien - porady

Rolety, firany czy zasłony - na jaką osłonę okienną się zdecydować

Dobrze dopasowana dekoracja okienna stanowi niezwykle istotny element aranżacji wnętrza. To właśnie ona stanowi swoistą kropkę nad ?i? oraz sprawia, że całość nabiera wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Jednak dobre dopasowanie dotyczy nie tylko stylu, w jakim utrzymana jest osłona okienna, ale także funkcjonalności ściśle dobranej do wymogów wnętrza. Stąd właśnie wątpliwości, które pojawiają się podczas zakupu osłon okiennych ? jak bowiem znaleźć taką, która nie tylko wyjątkowo estetycznie się prezentuje, ale także jest w stanie spełnić wszystkie Twoje oczekiwania? Ponieważ w Karnix doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór odpowiednich osłon okiennych to nie bułka z masłem, przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpopularniejszych i najchętniej wybieranych opcji.

Spis treści

 

Firany

Jeszcze do niedawna firany były nieodłącznym elementem każdej dekoracji okiennej – koronkowe, gładkie, zdobione czy z falbanami – wybór był naprawdę szeroki, a możliwość ich misternego upinania i związywania sprawiała, że aranżacje z ich wykorzystaniem naprawdę robiły wrażenie. Tak czy inaczej, firany były absolutną podstawą i w zasadzie nie wyobrażano sobie bez nich funkcjonowania. Przełom nadszedł, gdy do Polski dotarła moda na surowe, skandynawskie wnętrza, których charakterystyczną cechą są okna pozbawione firan. Mimo chwilowych zawirowań, firany wciąż pozostają niekwestionowanymi liderami w kwestii osłon okiennych. Do ich niewątpliwych zalet należy fakt, że praktycznie w całości przepuszczają naturalne światło słoneczne, dzięki czemu nie zaciemniają niepotrzebne wnętrza za dnia.


Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Pelle

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Pelle


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Ginger Silver

Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Ginger Silver


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Ginger Silver

Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Ginger Silver


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie żakardowa aqua Tan

Roleta w kasecie żakardowa aqua Tan


70.84 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Jednocześnie, półprzezroczysta struktura firan uniemożliwia zajrzenie do środka osobom postronnym z zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także fakt, że firanki w oknach wyglądają po prostu ładnie i sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i nabiera domowego charakteru. Warto jednak pamiętać, że charakter firan warto dopasować do panującego we wnętrzu stylu – zwiewne i gładkie, wykonane z muślinu czy tiulu doskonale sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim, z kolei bogato zdobione, wykończone falbanami lub koronką idealnie podkreślą rustykalny i klasyczny charakter wnętrza. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu doskonałego efektu, w którym nie ma miejsca na przypadek i każdy detal jest dokładnie przemyślany, poświęć chwilę na znalezienie idealnego karnisza. W przypadku jednowarstwowych dekoracji okiennych składających się wyłącznie z firan, świetnie sprawdzą się pojedyncze karnisze w pasującym do pomieszczenia stylu. Jeśli jednak wolisz kompleksowe i rozbudowane aranżacje składające się z firan i zasłon, zdecyduj się na karnisze podwójne, np. te montowane do sufitu – które nie tylko pozwolą Ci przesuwać tkaninę na całej długości, ale także wytrzymają większy ciężar, niż karnisze montowane na tradycyjnych wspornikach. Dopasowując styl karnisza do charakteru wnętrza i panującego w nim stylu sprawisz, że cała aranżacja będzie prezentowała się wyjątkowo spójnie i efektownie. 

Ważnym aspektem posiadania firan jest także to, że dzięki materiałowi, z którego są wykonane pozwalają optycznie poprawić proporcje pomieszczenia lub optycznie je powiększyć. Dzięki nim możesz także w sprytny i nieinwazyjny sposób ukryć nieestetyczne rury czy kaloryfery bez zbędnych strat ciepła lub generalnego remontu. Jedną z zalet, o której wbrew pozorom wie całkiem niewiele osób jest fakt, że zasłony – zwłaszcza te do samej podłogi – realnie wpływają na akustykę we wnętrzu. Nie sprawią co prawda, że hałas z zewnątrz będzie mniej słyszalny, jednak niwelują niosący się po pomieszczeniu pogłos. Firany w znacznym stopniu ograniczają także dostawanie się zanieczyszczeń z zewnątrz przy otwartym oknie, zatrzymując kurz i pyłki drzew. Niestety firany, mimo dużej liczby zalet mają także kilka wad – trzeba o nie regularnie dbać, bowiem mają tendencje do szarzenia, są także stosunkowo mało odporne na przypadkowe uszkodzenia i zaciągnięcia.

 

  

Zasłony

Jeszcze do niedawna zasłony cieszyły się znacznie większą popularnością, niż rolety. Wynikało to z jednego, prostego faktu – zasłony dużo łatwiej było dopasować do klimatu wnętrza, mebli oraz stylu aranżacji. Zasłony można bowiem uszyć z praktycznie każdego materiału, co sprawia, że możliwości dekorowania są niemal nieograniczone. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do stworzenia zasłon z powodzeniem można wykorzystać także tkaniny, których zdecydowanie nie dałoby się wykorzystać w przypadku rolet np. welur czy atłas. Taki wybór pozwala nawet o pójście o krok dalej np. uszycie z tej samej tkaniny narzuty, poduszek a nawet obicie nią kanapy. W zależności od rodzaju wybranego materiału zasłony mogą spełniać wyłącznie dekoracyjną funkcję lub np. zaciemniać pomieszczenie.Grube i ciężkie zasłony, wykonane z gęsto tkanych materiałów, poza wyjątkowym stylem, jakie nadają wnętrzu doskonale sprawdzą się także wtedy, gdy chcesz osłonić pomieszczenie przed zbyt intensywnym światłem lub zapewnić sobie wieczorem prywatność. Cienkie i delikatne zasłonki pozwolą nieco osłonić wnętrze przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, spełniają jednak przede wszystkim funkcję dekoracyjną – ich delikatna struktura nie będzie w stanie zaciemnić pomieszczenia i tylko w niewielkim stopniu uniemożliwi zajrzenie do środka osobom postronnym. Ważnym aspektem w przypadku zasłon jest także odpowiednio dobrany karnisz – w tym przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko charakter wnętrza i samych zasłon, ale także ich ciężar. Jeśli zależy Ci na wielowarstwowych dekoracjach okiennych, wykorzystujących zarówno firany, jak i zasłony, zdecyduj się na któryś z funkcjonalnych i stylowych karniszy podwójnych lub szyn sufitowych. Warto także pamiętać o tym, że w przypadku wielowarstwowych i ciężkich dekoracji okiennych warto pokusić się o karnisze montowane bezpośrednio do sufitu – nie tylko umożliwiają płynne przesuwanie materiału po całej długości karnisza, ale także są w stanie utrzymać ciężkie zasłony bez wyginania się i wypadania wsporników.

 

Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Grey Silver

Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Grey Silver


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w Kasecie Zaciemniająca Dzień Noc BLACKNESS Escuro

Roleta w Kasecie Zaciemniająca Dzień Noc BLACKNESS Escuro


151.20 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Gris

Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE Gris


128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta w kasecie blackout 100% zaciemniająca Violet

Roleta w kasecie blackout 100% zaciemniająca Violet


99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasujRolety

Rolety uważane są za najbardziej funkcjonalnie z dostępnych na rynku rozwiązań. Szeroka oferta modeli umożliwia dopasowanie ich do każdego typu wnętrza i każdej stylistyki. Wśród rolet znaleźć można zarówno modele pełniące rolę osłon przez zbyt ostrym światłem słonecznym, jak i całkowicie zaciemniające, pozwalające w stu procentach zaciemnić pomieszczenie nawet w środku dnia. Największą popularnością cieszą się jednak rolety typu Dzień/Noc, które łączą w sobie funkcję firan i zasłon. Dzięki ułożonym naprzemiennie pasom z przezroczystego i zaciemniającego materiału, ten typ rolet z jednej strony pozwala cieszyć się naturalnym światłem, z drugiej zaś – zaciemnić pomieszczenie jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie rolety Dzień Noc zapewniają także pełną prywatność, uniemożliwiając zajrzenie do środka osobom postronnym.

 

 

Rolety typu Dzień Noc, to nie jedyne dostępne na rynku rozwiązanie, choć zdecydowanie najchętniej wykorzystywane. Dostępne na rynku modele poza różnorodnymi kształtami nierzadko wyposażone są także w dodatkowe funkcje, jak np. podgumowanie od spodniej strony lub pokrycie warstwą aluminium, co sprawia, że są jeszcze bardziej funkcjonalne. Wspomniane rozwiązania pozwalają np. całkowicie zaciemnić wnętrze lub odbijają promienie słoneczne zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Rolety sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie zamontowanie zwykłych karniszy i zasłon/firan nie byłoby możliwe, np. w oknach dachowych lub oknach panoramicznych.

 

Więcej podobnych artykułów