PLN
 

Jak zamontować karnisz bez wiercenia?


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Karnisze - porady

Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

Montaż karnisza nie jest skomplikowany, ale wymaga doświadczenia w pracach domowych i odpowiednich narzędzi pod ręką. Co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy wprawy we wierceniu w ścianach, ale chcemy cieszyć się praktyczną i estetyczną dekoracją okienną? Dobrą informacją jest to, że w tej sytuacji istnieją pewne rozwiązania. Jak zamontować karnisz bez wiercenia? I czy karnisze bez wiercenia mają jakieś wady? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Spis treści

 

Karnisz bez wiercenia – czy to możliwe?

Od razu rozwiejmy wątpliwości i odpowiedzmy na najważniejsze pytanie: tak, w większości przypadków można zamontować karnisz bez wiercenia – zarówno ścienny, jak i sufitowy. Jest to dobra wiadomość dla osób, które chcą uniknąć wiercenia, pyłu i bałaganu, oraz dla tych, którzy po prostu nie mają odpowiedniego doświadczenia w tego typu pracach domowych. Szynę sufitową czy ścienny karnisz na balkon bez wiercenia można zamontować na dwa sposoby.

 


Karnisz przyklejany – uniwersalne rozwiązanie do domu i mieszkania

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem na tym polu jest tak zwany karnisz przyklejany, który przy użyciu specjalnego środka jest montowany bezpośrednio do ściany. Samo klejenie nie jest zadaniem skomplikowanym, ale odpowiednie przygotowanie do pracy ma znaczenie kluczowe. Chodzi tu przede wszystkim o dwa aspekty:

  • wybranie odpowiedniego kleju – potrzebny jest specjalny klej montażowy, przeznaczony do montowania elementów budowlanych i wykończeniowych, takich jak listwy ścienne czy karnisze. Tego typu preparatów należy szukać w sklepach budowlanych;
  • właściwe przygotowanie powierzchni – chcąc zamontować karnisz bez wiercenia przy pomocy kleju, musimy mieć pewność, że powierzchnia sufitu lub ściany jest idealnie równa. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni – w celu zapewnienia 100-procentowej przyczepności kleju, ścianę należy dokładnie oczyścić z kurzu, zabrudzeń, tłuszczów czy zalegających, starych powłok z farb.

Po precyzyjnym zmierzeniu okna i ustaleniu, na jakiej wysokości ma znajdować się karnisz, można przystąpić do mocowania karnisza. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny pistolet do kleju, który umożliwi czystą i staranną aplikację preparatu.

 

Rozporowy karnisz bez wiercenia

Alternatywą dla karnisza przyklejanego są rozporowe karnisze bez wiercenia. Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że o ile klej jest rozwiązaniem uniwersalnym, które może być zastosowane na różnych powierzchniach, o tyle metoda rozporowa jest przeznaczona do sufitów podwieszanych i płyt kartonowo gipsowych. Zaletą karniszy montowanych z użyciem kołków rozporowych jest jednak nieco większy udźwig, niż w przypadku karniszy na klej.

Z technicznego punktu widzenia metoda rozporowa wymaga wiercenia – niezbędna będzie więc wiertarka. Jednak w przeciwieństwie do wiercenia tradycyjnego, w tym przypadku nawiercane są tylko niewielkie otwory, nie naruszające konstrukcji budynku. W nim należy zamontować plastikową obudowę, a następnie w nią kołka przytwierdzającego karnisz – powoduje to otwarcie w obudowie dodatkowych uchwytów stabilizujących. Więcej informacji o tym, jak zamontować karnisz, można znaleźć w innych artykułach na naszym blogu Karnix.

 

Jakie zalety i wady mają karnisze bez wiercenia?

Wyjaśniliśmy już, jak zamontować karnisz bez wiercenia. Do największych zalet tego rozwiązania bez wątpienia należy prostota montażu – pod tym względem króluje karnisz przyklejany, ale również montaż na kołki rozporowe nie powinien przysparzać wielu trudności. Obie omówione wyżej metody nie generują ponadto tak dużego bałaganu, jak tradycyjna metoda z wierceniem. Z tego względu sprawdzą się one w mniejszych mieszkaniach, w których trudno jest przygotować przestrzeń do wiercenia.



Jednak karnisz przyklejany czy karnisz na balkon bez wiercenia ma też jednak pewne wady. Przede wszystkim musimy tu wskazać na mniejszy udźwig, niż w przypadku karniszy montowanych w sposób tradycyjny. Najczęściej odradza się wieszać grube, ciężkie zasłony na karniszach przyklejanych.

Więcej podobnych artykułów