PLN
 

Jak zamontować karnisz sufitowy? Montaż szyny sufitowej krok po kroku


07/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Karnisze - porady

Jak zamontować karnisz sufitowy? Montaż szyny sufitowej krok po kroku

Karnisze sufitowe sprawdzają się idealnie w minimalistycznych wnętrzach, pomieszczeniach biurowych i wszędzie tam, gdzie ze względów technicznych nie da się powiesić wariantu ściennego. Dla osoby, która nigdy wcześniej nie podejmowała się tego zadania, montaż szyny sufitowej może wydawać się skomplikowaną czynnością, wymagającą nie tylko odpowiedniego zasobu wiedzy, ale i doświadczenia. Na szczęście praktyka pokazuje, że poradzi sobie z tym każdy. Trzeba tylko wiedzieć, co robić. Jak zamontować karnisz sufitowy? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję, z pomocą której podołasz temu zadaniu bez żadnego problemu.

Spis treści

 

Karnisz sufitowy wydaje się być znacznie bardziej skomplikowany od swojego ściennego odpowiednika. W rzeczywistości, montaż tych akcesoriów jest tak samo łatwy, szybki i przyjemny. To zasługa przemyślanej konstrukcji – nasze karnisze są projektowane w taki sposób, by z ich powieszeniem poradził sobie każdy, bez względu na poziom doświadczenia w pracach remontowych. Wszystko, co będzie potrzebne, to odrobina umiejętności manualnych i podstawowy zestaw narzędzi.


Karnisz sufitowy szynowy potrójny z maskownicą 50mm biały

Karnisz sufitowy szynowy potrójny z maskownicą 50mm biały


75.91 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Karnisz sufitowy szynowy podwójny z maskownicą 90mm biały

Karnisz sufitowy szynowy podwójny z maskownicą 90mm biały


65.44 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Łuk przejściowy podwójny do szyn PCV czarny

Łuk przejściowy podwójny do szyn PCV czarny


17.65 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Krok nr 1: kompletujemy niezbędne narzędzia

Praca będzie przebiegała tym sprawniej, im bardziej będzie usystematyzowana. Mocowanie karnisza do sufitu zaczynamy od doboru niezbędnych narzędzi.Bez obaw, mówimy tu o łatwej czynności, która nie wymaga użycia żadnego skomplikowanego sprzętu. Jesteśmy przekonani, że w swojej skrzynce znajdziesz wszystko, co jest Ci potrzebne. Na liście umieść następujące pozycje:

  • wiertarka,

  • miarka,

  • śrubokręt,

  • ołówek (jeżeli to możliwe, wybierz wariant miękki, który nie wymaga użycia dużej siły nacisku),

  • poziomica.

Oprócz tego będą Ci potrzebne także kołki rozporowe, śruby dociskowe i klucz imbusowy. Te elementy znajdziesz w komplecie z zakupionym karniszem.

Skoro wiemy już, jakie narzędzia i inne akcesoria należy przygotować, możemy odpowiedzieć na kluczowe pytanie: jak zamontować szynę sufitową?


Krok nr 2: określamy szerokość karnisza i odległość wspornika od ściany

W przypadku wariantów sufitowych nie trzeba szukać odpowiedzi na pytanie: na jakiej wysokości wieszać karnisz? Takie modele stwarzają nieco inne wyzwania.

Szerokość karnisza powinna być większa niż szerokość wnęki okiennej, nad którą ma być zamontowany. Dzięki temu prostemu zabiegowi, możliwe będzie uzyskanie efektu marszczenia tkaniny. Tutaj pierwszorzędne znaczenie ma rodzaj materiału, z którego wykonana jest firana. Praktyka pokazuje, że naddatek z poziomie 20-30 cm po każdej stronie jest całkowicie wystarczający. 

Nie można zapomnieć o określeniu dystansu karnisza od okna. Jaka odległość szyny sufitowej od ściany wnęki okiennej okaże się odpowiednia? W tym aspekcie należy uwzględnić przede wszystkim szerokość parapetu.

Skoro znamy już podstawowe parametry, możemy rozpocząć montaż karnisza sufitowego szynowego.


Krok nr 3: wyznaczamy miejsca montażu i wiercimy otwory

Jak zamontować karnisz? Gdy znana jest nam już długość szyny i odległość karnisza sufitowego od ściany, na podstawie poczynionych obliczeń wyznaczamy miejsca montażu. Zaznaczamy je ołówkiem. Polecamy wspomóc się poziomicą. To narzędzie da pewność, że karnisz będzie zamocowany w idealnej linii. W wywierconych otworach umieszczamy dołączone do zestawu kołki rozporowe i przymocowujemy wspornik, który stanowi mocowanie karnisza do sufitu. 


Łuk zakończeniowy potrójny do szyn PCV biały

Łuk zakończeniowy potrójny do szyn PCV biały


35.54 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Łuk zakończeniowy potrójny do szyn PCV czarny

Łuk zakończeniowy potrójny do szyn PCV czarny


38.77 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Agrafki ruchome z rolką - 10szt. kolor biały

Agrafki ruchome z rolką - 10szt. kolor biały


4.29 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Krok nr 4: montujemy szynę

Jak zamontować szyny sufitowe, gdy wsporniki są już na swoim miejscu? W pierwszej kolejności w szczelinę szyny wsuwamy trzpienie, pełniące funkcję łączników. Wystające części umieszczamy w otworach wsporników i dokręcamy śruby zaciskowe. Teraz pozostaje Ci już tylko wsunąć żabki przytrzymujące tkaninę w dolną szczelinę szyny, nasunąć ozdobne końcówki i zabezpieczyć je śrubami dociskowymi. Gotowe. Montaż szyny sufitowej aluminiowej lub PCV właśnie dobiegł końca.


Montaż karnisza sufitowego – o tym musisz pamiętać

Dzięki powyższej instrukcji, montaż szyny sufitowej przebiegnie łatwo i bezproblemowo. Żeby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje. 

  1. Nie możesz zapomnieć, że montaż karnisza sufitowego powinien uwzględniać niewielki naddatek szyny, zależnie od zastosowanej tkaniny – ok. 20-30 cm z każdej strony.

  2. Określając odległość karnisza od ściany, pamiętaj o uwzględnieniu szerokości parapetu. 

  3. Śruby zabezpieczające trzpienie przed wysunięciem z otworów wsporników muszą być dociśnięte na tyle mocno, by w toku eksploatacji karnisza nie doszło do niemiłej niespodzianki.

  4. Jeżeli zajdzie konieczność przedłużenia karnisza, pamiętaj o zamocowaniu dodatkowego wspornika pośrodku. Miejsce łączenia szyny powinno znajdować się obok mocowania tego elementu. Łączenie należy wykonać z użyciem metalowego łącznika.

Te kwestie w największym stopniu decydują o tym, czy montaż karnisza sufitowego przebiegnie bezproblemowo i bez dodatkowych nakładów pracy. Pamiętaj, że pośpiech nie jest wskazany przy wszelkich pracach remontowych i aranżacyjnych. Działaj powoli, z zachowaniem najwyższej dokładności, a uzyskasz najlepszy efekt.  

Więcej podobnych artykułów