PLN
 

Jaki karnisz wybrać ?


Zastanawiasz się jaki typ Karnisza wybrać? 

Wybór karniszy nie jest prostą sprawą. Półki sklepowe uginają się pod dziesiątkami modeli karniszy, a od przeglądania ofert sklepów internetowych można dostać zawrotu głowy. Podział ze względu na cenę nie powinien nastręczać dużych trudności, a wybór jest tu podyktowany zasobnością naszego portfela. Powinniśmy się raczej skupić na przeznaczeniu karnisza.

 

Jaki karnisz wybrać?

  

Wybór średnicy drążków karnisza:

Przy wyborze średnicy drążków sugerujemy się głównie długością karnisza oraz jego przeznaczeniem. Drążki o średnicy 16mm sprawdzają się  w przypadku małych okien i krótkich, lekkich firan - np. w kuchniach, łazienkach, przedpokojach. Średnica ta sosowana jest przeważnie przy karniszach, których długość nie przekracza 200cm.

Karnisze o średnicy drążków 19mm to zdecydowanie najpopularniejsze modele. Wybierając karnisze 19mm mamy do wyboru największą ilość zakończeń oraz kolorów, dzięki czemu możemy je dopasować do każdego rodzaju wnętrza. Są często stosowane w pokojach codziennego użytku, kuchniach oraz pomieszczeniach użytku publicznego np hotelach.

W przypadku karniszy długich stosujemy karnisze o średnicy drążków 25mm. Stosowane są one szczególnie w salonach, gdzie prezentują się bardzo okazale. Średnicę drążków 25mm stosuje się również przy krótszych karniszach dla wnętrz w stylu klasycznym, barokowym lub rustykalnym.

W przypadku karniszy podwójnych mamy do wyboru następujące konfiguracje:

16mm+16mm  /  19mm+19mm  /  25mm+16mm  /  25mm+19mm  /  25mm+25mm
 

Wybór koloru karnisza

Dobierając barwę karnisza weźmy pod uwagę styl naszego wnętrza. Możemy kierować się elementami znajdującymi się we wnętrzu - kolorem oświetlenia, kolorem okuć przy meblach itp... Obok popularnych barw takich jak antyk mosiądz oraz chrom mat, które są bardzo uniwersalnymi kolorami i potrafią wkomponować się niemal w każde wnętrze firma KARNIX wprowadziła do sprzedaży dwa dodatkowe nowoczesne kolory: antracyt oraz inox. Tworząc te dwie nowe linie kolorystyczne głęboko analizowaliśmy trendy panujące ostatnio w dziedzinie wystroju wnętrz. Projektanci stawiają teraz na architekrturę i design. Używają nowych materiałów, takich jak szkło czy kamień, jednocześnie stosując wysokiej jakości drewno. Dla nas było bardzo ważne, by nowe kolory dobrze sie z tym komponowały.

 

Inox


Nowy kolor w palecie firmy Karnix nadaje wnętrzom nowoczesności. Dobrze komponuje się z takimi materiałami jak granit, średnie i ciemne drewno oraz szkło - dlatego jest idealny zarówno do nowoczesnego jak i rustykalnego stylu. INOX sprawia, że karnisz naprawdę przyciąga wzrok, przez co staje się jeszcze bardziej wyrazistym akcentem wnętrza. Stalowa barwa daje odświeżający, żywy kontrast w kombinacji ze stonowaną albo ciemną podłogą i meblami.

 

Chrom mat

Popularny kolor bardzo chętnie wybierany przez klientów ze względu na jego uniwersalność. Chrom mat świetnie prezentuje się we wnętrzach w stylu nowoczesnym i klasycznym.

 

Antracyt

Łączy w sobie tradycję i nowoczesność, jest mocnym ciepłym kolorem, który nadaje karniszom niepowtarzalny wygląd. Nowy odcień stworzono, biorąc pod uwagę aktualne tendencje w projektowaniu wnętrz, czyli rosnącą popularność i znaczenie ciemnej kolorystyki. Karnisz w kolorze antracyt doskonale wkomponowuje się niemal we wszytkie aranżacje wnętrz. To dlatego, że Antracyt współgra nie tylko ze średnimi i ciemnymi odcieniami brązu oraz sprzętem Hi-Fi ale może stanowić także idealny kontrast dla jasnego pomieszczenia. Karnisze Nowoczesne w kolorze antracyt pasują zarówno do nowoczesnego apartamentu jak i tradycyjnego salonu. W zależności od rodzaju mebli i kolorystyki wnętrza można osiągnąć efekt perfekcyjnej elegancji lub stworzyć przytulną, ciepłą atmosferę.

 

Antyk mosiądz 

Jest to doskonały wybór do wnętrz klasycznych oraz w stylu retro. Jeśli chcesz postawić na elegancję i szyk mosiądz będzie bardzo dobrym wyborem. 

 

Okleiny drewniane

Mogą stanowić zarówno element typowo klasycznej aranżacji jak i ciekawe, subtelne nawiązanie do tradycji w nowoczesnych wnętrzach.

 

Karnisze Drewniane (Linia Naturno)

Podstawowe klasyczne wyroby o ugruntowanej pozycji  wykonane z naturalnego drewna. Są łatwe w montażu, a dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i uniwersalności wymiarowej znajdują zastosowanie w budynkach prywatnych jak też w obiektach użyteczności publicznej.

 

 

Kolory wnętrza to już nie tylko ściany, podłogi, meble i zasłony ...

Próbki kolorów GRATIS

Jeśli nie jesteś pewien koloru, chciałbyś dobrać kolorystycznie zamawiane karnisze do wystroju wnętrza, a może masz wątpliwości co do odcieni wyświetlanych przez Twój monitor? Nic prostszego zamów darmowe próbki kolorów.

 

 

Wybór typu karnisza

Karnisze dzielimy na 3 podstawowe typy: karnisze drążkowe, karnisze szynowe oraz karnisze drążkowo-szynowe. 

 

KARNISZE DRĄŻKOWE

Jeżeli nasz karnisz ma spełniać głównie rolę dekoracyjną, a dekoracja okienna na nim zawieszona będzie rzadko przesuwana możemy wybrać karnisz typu drążkowego. Karnisz tego typu posiada zawieszki z żabkami (potocznie zwane kółkami), które przesuwamy po drążku.

Mankamentem tego rozwiązania jest to, że przesuwana dekoracja jest częściowo blokowana przez wsporniki podtrzymujące drążek (nie można przesuwać dekoracji po całej długości karnisza). Karnisze drążkowe sprawdzają się świetnie w przypadku krótszych karniszy montowanych na 2 wspornikach oraz dłuższych karniszy o przeznaczeniu głównie dekoracyjnym o niskiej czestotliwości zsuwania tkanin. Dekoracje okienne możemy suwać jedynie pomiędzy wspornikami.

Drążki do tego typu karniszy mogą mieć różne przekroje: okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Drążki okrągłe (rury) mogą być gładkie, ryflowane lub typu twister (skrętne).

Wybierając karnisz musimy się zastanowić jak ciężkie dekoracje będziemy na nim wieszać. Do lekkich dekoracji możemy wybrać karnisz o mniejszym przekroju rury np 16mm. Należy pamiętać, żę do cięższych dekoracji powinniśmy stosować karnisze o większych przekrojach drążków np 19 lub 25mm.

 

KARNISZE DRĄŻKOWE - kolekcje

 

Karnisze Metalowe RZYMSKIE  (16,19,25mm)

 

Karnisze PRESTIGE (16,19,25mm)

 

Karnisze Nowoczesne NEO  (16,19mm)
 

Karnisze Prostokątne ERRANO (31x13mm)
 

Karnisze Kwadratowe MODERNO (20x20mm)
 

Karnisze Kwadratowe ROYAL (20x20mm)

 

KARNISZE SZYNOWE

Karnisze tego typu to przede wszytkim funkcjonalność  przy zachowaniu wszystkich cech estetycznych karniszy drążkowych. Zaletą tych karniszy jest szeroka gama kolorystyczna oraz duży wybór zakończeń dzięki czemu karnisz możemy dopasować do aktualnego wystroju wnętrza. W karniszach tego typu zastosowano odgórny system mocowania wsporników co umożliwia przesuwanie aranżacji okiennych na całej długości karnisza bez blokowania przez wsporniki jak to ma miejsce w tradycyjnych karniszach drążkowych. 

Do tego typu karniszy możemy stosować żabki ze ślizgami lub agrafki.  Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które ograniczone możliwościami karniszy drążkowych musiały rezygnować z możliwości całkowitego zsuwania tkanin poza światło okna, lub decydowały się na rozdzielanie firan. Karnisze szynowe (wyłączając linię ASPEN) możemy mocować do ściany jak również do sufitu. Stosując wsporniki sufitowe możemy zawiesić nawet trzy, cztery szyny jednocześnie uzyskując karnisz trzy, cztero torowy.

 

KARNISZE SZYNOWE - kolekcje

 

Karnisze Szynowe ASPEN (16,19,25mm)

 

Karnisze Apartamentowe AVENO (31x13mm)

 

OBEJRZYJ przykładowe VIDEO prezentacje karniszy szynowych 

   

 

KARNISZE DRĄŻKOWO-SZYNOWE

W przypadku karniszy odwójnych możemy zdecydować się na połączenie obu powyższych systemów. Na jednym torze (przeważnie przednim) stosujemy tradycyjne zawieszki (kółka) z żabkami a na drugimrozwiązanie szynowe. Takie połączenie klasyki z nowoczesnością świetnie sprawdza się w przypadku dłuższych karniszy (3 wspornikowych), gdyż zasłony zsuwane są od środka do brzegów karnisza (w czym centralny wspornik nie preszkadza) a firan ma możliwość przesuwu pod wspornikami po całej długości karnisza.

 

KARNISZE DRĄŻKOWO-SZYNOWE - kolekcje

Karnisze drążkowo-szynowe Aspen PLUS 19/19mm
 
Karnisze drążkowo-szynowe Aspen PLUS 25/19mm

 

Karnisz na wymiar ?

Karnisz, aby dobrze wyglądał w naszym pomieszczeniu powinien być dłuższy od wnęki okiennej o ok. 40-60cm (po 20-30cm z każdej ze stron).  Wsporniki powinny być rozmieszczone symetrycznie w odległości ok 10-12cm od bocznej krawędzi okna. Karnisz powinien być też nieco dłuższy od parapetu. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie zsuwać zawieszone tkaniny poza światło okna. Należy również pamętać, że po zsunięciu aranżacji okiennej okno musi się swobodnie otwierać.

 

WAŻNE:  Przed zakupem karnisza musimy dokładnie zmierzyć szerokość wnęki okiennej oraz parapetu.

UWAGA: Jeśli kupimy zbyt długi karnisz, nie musimy go od razu wymieniać. Możemy go samodzielnie przyciąć do odpowiedniej długości. Należy jednak pamiętać, że jeśli kupiony karnisz okaże się zbyt krótki będziemy zmuszeni wymienić go na dłuższy.

 

Zapraszamy do pobrania katalogów produktów marki KARNIX w wersji elektronicznej (format PDF). W katalogach znajdą Państwo szczegółową ofertę dotyczącą karniszy, zasłon oraz akcesoriów do upinania firan. 

KATALOGI DO POBRANIA

 instrukcje montażu karniszy

   Karnisze sklep