PLN
 

Długość karnisza - jak dopasować ją do wymiarów okna?


Odpowiednia aranżacja okna powinna to znacznie więcej, niż ładnie wyglądające firany czy zasłony. Funkcjonalność, dopasowanie do potrzeb domowników, zapewnienie im prywatności oraz podkreślenie panującego we wnętrzu stylu – takie zadania stoją przed dobrze dopasowanymi osłonami. Kluczową rolę odgrywa tu także karnisz, bez którego nawet najpiękniejsze i najbardziej funkcjonalne na nic się zdadzą – jego odpowiedni dobór gwarantuje pełną użytkowość osłon oraz stylowe wykończenie okiennych aranżacji.

Dobrze dopasowany karnisz to taki, który z jednej strony jest spójny z wystrojem wnętrza i osłon, z drugiej zaś – pasuje do wymiarów wnęki okiennej i specyfiki samego okna. Dlatego dziś przyjrzymy się temu, jak dobrać długość karnisza do okien i wnęk – także tych nietypowych.

 

Odpowiedni rozmiar karnisza – dlaczego to takie ważne?

Chociaż dopasowanie długości karnisza nie jest trudne, z pewnością nie raz widzieliście aranżacje, gdzie w tym zakresie popełniono wszystkie możliwe błędy. Karnisz umieszczony bezpośrednio nad wnęką, zbyt krótki lub przeciwnie – zbyt długi, wszystko to sprawia, że misternie urządzone wnętrze traci urok. Dlatego warto poświęcić chwilę na wykonanie pomiarów i znalezienie modelu który będzie idealnie dobrany do wnętrza i Twoich oczekiwań – w poniższym tekście podpowiemy jak to zrobić.

Zacznijmy jednak od początku, bo choć niedopasowany karnisz to nie koniec świata, to jednak potrafi napsuć nieco krwi. Zbyt krótki uniemożliwi skuteczne zasłonięcie okna, sprawi że po bokach powstaną nieestetyczne szczeliny i prześwity. Zbyt długi z kolei będzie znacznie wystawał poza wnękę okienną, a jego symetryczne zamontowanie może być problematyczne. Co z tymi, które zawieszone są zbyt nisko? Umieszczenie karnisza bezpośrednio nad standardowej wielkości, centralnie osadzonym oknem zaburzy wymiary pomieszczenia i sprawi, że będzie zdawało się dużo niższe i mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

 


Dobieramy długość karnisza – garść podstawowych zasad

Podstawową rzeczą, którą należy ustalić już na samym początku jest dokładny wymiar szerokości wnęki okiennej – to na podstawie tego wymiaru dopasowujemy ostateczną długość karnisza. Według specjalistów, karnisze prezentują się najlepiej, gdy oba jego końce symetrycznie wystają poza obrys wnęki okiennej po ok. 20 – 30 cm. Oznacza to, że do szerokości wnęki okiennej należy dodać łącznie od 40 do 60 cm, w zależności od preferowanego efektu lub wymogów pomieszczenia. Otrzymany wynik to długość drążka karnisza.

Warto jednak pamiętać o tym, że karnisz składa się nie tylko z samego drążka, ale także kilku dodatkowych elementów. Jednym z nich są wsporniki, na których opiera się cała konstrukcja. Przyjęto, że powinno się je umieszczać w odległości ok. 10 do 12 cm od bocznej krawędzi okna. Taki montaż z jednej strony wygląda wyjątkowo estetycznie, z drugiej zaś – pozwoli na pełne otwarcie okna po rozsunięciu zasłon i firanek. Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę jest fakt, że karnisz powinien być szerszy od parapetu okiennego. W przypadku parapetów, których boki nie wychodzą poza obrys wnęki okiennej nie ma to żadnego znaczenia – należy wówczas zmierzyć jej szerokość. Jeśli jednak parapet mocno wystaje poza wnękę, wspomniane wyżej 20-30  należy zwiększyć o długość wystającego parapetu.

Należy pamiętać także o tym, że podane w sklepach długości karniszy dotyczą wyłącznie długości drążków. A przecież do każdego karnisza należy dołączyć odpowiednie zakończenie, które w zależności od modelu może mieć od kilku do kilkunastu centymetrów. Oznacza to, że do całej długości karnisza należy doliczyć także te, które przypadają na jego zakończenie – dopiero wówczas uzyskamy jego pełny wymiar. Z tego względu warto dokładnie przeglądać specyfikację produktu na stronach producentów, w których podane są wartości, o które zakończenia łącznie przedłużają długość karnisza.