PLN
 

Mocowanie karnisza do sufitu podwieszanego


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Karnisze - porady

Mocowanie karnisza do sufitu podwieszanego

Montaż karnisza tylko z pozoru wydaje się być trudnym zadaniem. Wystarczy jedynie poznać kilka wskazówek, aby czynność ta przebiegła szybko i sprawnie.W tym artykule skupiliśmy się na instalacji konkretnego modelu, a jest nim karnisz schowany w suficie podwieszanym. Podpowiemy, jak zrobić to prawidłowo. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Spis treści

 

Karnisz schowany w suficie podwieszanym – to warto wiedzieć

Rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest w aranżacji rozmaitych domów i mieszkań, stanowi karnisz ukryty w suficie podwieszanym. Sprawdza się ono szczególnie w wysokich pomieszczeniach, wygląda estetycznie, nie rzuca się w oczy, a jednocześnie umożliwia zasłonięcie karnisza szynowego. Warto podkreślić, że tego typu rozwiązanie spodoba się osobom, które cenią minimalizm i porządek. Karnisz wpuszczany w sufit pozwala na zamaskowanie tej części akcesorium, której nie chcemy pokazywać np. ze względu na jego niezbyt estetyczne elementy.Ponadto, idealnie zamaskuje ewentualne niedociągnięcia znajdujące się na firankach czy zasłonach, takie jak m.in. nadszarpnięte krawędzie materiału. Zasłony schowane w suficie pozwalają również na uzyskanie efektu gładkiej tafli, gdyż karnisz w suficie podwieszanym sprawia wrażenie, jakby materiał wychodził właśnie z sufitu.Jakie wymiary powinna mieć wnęka na karnisz w suficie podwieszanym?

Żeby wnęka na karnisz w suficie podwieszanym należycie pełniła swoją funkcję, powinna mieć odpowiednie wymiary. Jest to przestrzeń znajdująca się pomiędzy jedną ze ścian pokoju, a sufitem podwieszanym, który został zamontowany w pewnej odległości od głównego sufitu. Ze względu na fakt, że podstawowa funkcja niszy sufitowej to umieszczenie w niej szyny sufitowej, tudzież innego systemu do zawieszenia firan i zasłon, ustawiana jest ona z reguły naprzeciwko ściany, w której znajduje się okno.

Wnęka na karnisz schowany w suficie podwieszanym może mieć różne wymiary. Jej szerokość zależna jest od konstrukcji zawieszenia, która będzie w niej ukryta. Jeżeli mocowane będą cienkie zawieszenia sznurkowe, wówczas wystarczająca może okazać się szerokość niszy 30-40 mm. W przypadku zaś systemu mocowania masywnych zasłon, ukryty karnisz w suficie podwieszanym wymagał będzie wnęki o szerokości 10-15 cm, a nawet większej.


Karnisz schowany w suficie podwieszanym – niezbędne narzędzia

Mocowanie karnisza do sufitu podwieszanego wymaga dysponowania odpowiednim narzędziami. Dzięki nim cała praca przebiegnie sprawnie, bez pomyłek, a co za tym idzie – przypadkowych dziur w ścianie. Co zatem okaże się niezbędne? Oto kilka podstawowych narzędzi:

·         Kątownik lub poziomica,

·         Wiertarka z zestawem wierteł odpowiednich dla danej powierzchni,

·         Kołki rozporowe,

·         Wkręty,

·         Ołówek (dzięki niemu można oznaczyć miejsca, w których zawisną wsporniki).

Nie bez znaczenia okaże się również pomoc drugiej osoby, która w razie konieczności, szybko zareaguje i poda niezbędne narzędzia, a także z innej perspektywy oceni, czy montaż odbywa się równolegle do framugi okna.


Jak zamontować karnisz wpuszczany w sufit?

Mocowanie karnisza do sufitu podwieszanego powinno odbywać się z użyciem metody, dostosowanej do układu okna, zakupionego drążka, a także materiału, jaki na nim zawiśnie. Warto wspomnieć również o tym, że w momencie wybrania dłuższego karnisza, którego długość będzie większa niż 2,3 m, najlepiej zaopatrzyć go w dodatkowy wspornik, umiejscowiony na środku. Przejdźmy teraz do konkretów i omówmy, jak zamontować karnisz w suficie podwieszanym.


Karnisz sufitowy szynowy podwójny z maskownicą 50mm biały

Karnisz sufitowy szynowy podwójny z maskownicą 50mm biały


57.18 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Karnisz sufitowy szynowy aluminiowy podwójny biały

Karnisz sufitowy szynowy aluminiowy podwójny biały


92.84 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Łuk zakończeniowy pojedynczy do szyn PCV czarny

Łuk zakończeniowy pojedynczy do szyn PCV czarny


27.28 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Dekiel końcowy podwójny do szyn PCV czarny

Dekiel końcowy podwójny do szyn PCV czarny


1.61 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Otóż w przypadku mocowania go do tzw. ściany okiennej, należy wyznaczyć dwa punkty, które będą znajdowały się w równej odległości od krawędzi (minimum 5 cm). Kolejno, dzięki pomocy poziomicy i linijki, oznaczamy poziomą linię zawieszenia karnisza. Następnie, wzdłuż tej linii odmierzamy miejsca umieszczenia wsporników (w równej odległości od rogów okna), aby dla śrub trzymających karnisz, wywiercić otwory na kołki rozporowe.

Mając w pomieszczeniu sufit podwieszany z wnęką na karnisz i chcąc zamontować drążek pomiędzy dwiema ścianami, należy postępować praktycznie tak samo, z pewnym wyjątkiem. W tej sytuacji miejsce zamontowania wsporników trzeba odmierzyć na podstawie odległości narożników ścian, uwzględniając jednocześnie szerokość parapetu.

Więcej podobnych artykułów