Jak dobrać karnisz do wystroju wnętrza? garść praktycznych wskazówek
11/2/2024 | Autor: Karnix | Karnisze - porady
Dobieranie karnisza z pozoru jest proste - wszak sądzi się, że to jeden z tych elementów wystroju wnętrza, który nie rzuca się w oczy od razu po wejściu do pomieszczenia. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, a najlepiej wiedzą o tym ci, którzy dobrali go źle, sugerując się wyłącznie jego praktyczną stroną. Nieprawidłowo dobrany i zbyt nisko powieszony karnisz potrafi skutecznie zepsuć całą misterną aranżację, sprawiając że dekoracja okienna będzie się gryzła z resztą wystroju. Analogicznie, stylowy karnisz nie tylko podkreśla aranżacje, ale może też diametralnie odmienić wnętrze.
Spis treści
- Inne karnisze w każdym pomieszczeniu czy wszystkie takie same?
- Długość karnisza a rozmiar okna
- Grubość karnisza a rodzaj pomieszczenia
- Karnisz pojedynczy czy podwójny?
- Kolor karniszy
- Ozdobne zakończenia karnisza
Tymczasem, żeby oszczędzić sobie nerwów i wybrać karnisz, który idealnie odzwierciedli charakter Twojego wnętrza, nie trzeba wiele – poniższe wskazówki pomogą Wam perfekcyjnie dopasować jego styl i estetykę tak, by spinał aranżację i harmonizował z jej stylem. Poznaj najważniejsze aspekty jakie warto wziąć pod uwagę przy wybierze karnisza i znajdź model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Inne karnisze w każdym pomieszczeniu czy wszystkie takie same?
Pierwszą i podstawową zasadą, którą należy kierować się przy wyborze karnisza jest dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Sprawdza się to przede wszystkim w mieszkaniach i domach z pomieszczeniami, które spełniają różne funkcje i utrzymane są w różnym klimacie. W takiej sytuacji warto wyposażyć pomieszczenie w inny rodzaj karnisza, dopasowując jego wygląd do charakterystycznych detali pomieszczenia.
Karnisze nowoczesne NEO na wymiar 19mm Rosetti Crystal czarny
134.47 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Wyjątkiem są jednak aranżacje, w których wszystkie wnętrza łączy jeden nadrzędny styl np. przestronne loftowe przestrzenie lub salony z jadalnią i aneksem kuchennym – wówczas warto wybrać takie same lub zbliżone stylistycznie karnisze.
Długość karnisza a rozmiar okna
Żeby aranżacja okienna naprawdę dobrze się prezentowała, należy odpowiednio dopasować rozmiar karnisza oraz wysokość jego zamocowania do wymiarów okna. Zbyt krótki i zbyt nisko zamontowany karnisz to jeden z najczęściej popełnianych błędów, który nie tylko kiepsko wygląda, ale przede wszystkim zaburza proporcje wnętrza. Dlatego warto pamiętać, że karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o około 30 do 50 cm, dzięki czemu np karnisz metalowy będzie estetycznie i symetrycznie wystawał z każdej strony na około 15 do 25 cm. Dłuższy karnisz ma także swoje praktyczne uzasadnienie – umożliwia bowiem całkowite przesunięcie tkaniny i odsłonięcie okna. Warto jednak pamiętać, że by płynnie przesuwać zasłonę lub firanę na całej długości karnisza należy wybrać model ze specjalnym systemem wsporników lub karnisze typu apartamentowego.
Co zaś tyczy się wysokości na jakiej najlepiej powiesić np karnisze szynowe – najczęściej stosuje się dwie szkoły. Pierwsza zakłada, że karnisz powinno wieszać się około 5 do 10 cm nad oknem i przy zastosowaniu wsporników uniemożliwiających opieranie się tkaniny o grzejnik lub parapet. Coraz częściej jednak spotyka się aranżacje wykorzystujące karnisze apartamentowe montowane bezpośrednio do sufitu lub tradycyjne karnisze umieszczone tuż pod nim. Taka aranżacja sprawia, że pomieszczenie wydaje się być dużo wyższe, trzeba jednak pamiętać o tym, że wymaga znacznie dłuższych zasłon.
Grubość karnisza a rodzaj pomieszczenia
W przypadku tradycyjnych karniszy drążkowych niebagatelną rolę odgrywa także grubość profilu, na którym wiesza się tkaninę. Na rynku dostępnych jest kilka grubości drążków, wśród nich znaleźć można zarówno drobne i filigranowe karnisze o średnicy 16mm, jak i masywne modele, których średnica wynosi 25 mm. Grubość karnisza zależy przede wszystkim od rodzaju osłony okiennej i aranżacji, jaką chcemy zastosować na oknie oraz od wielkości samego okna. Najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach wyposażonych w niewielkie otwory okienne w połączeniu ze zwiewnymi i lekkimi firankami. Takie połączenie nie tylko doskonale się prezentuje, ale przede wszystkim nadaje całości lekkości. Drążki o średnicy 25 mm najczęściej wykorzystuje się w dużych i przestronnych pomieszczeniach, wyposażonych w duże przeszklenia. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy planujesz zawiesić na oknie mięsiste i grube zasłony – w połączeniu z masywnymi karniszami będą wyglądały stylowo i luksusowo. Najpopularniejszym rozmiarem karniszy od lat pozostaje jednak średnica 19 mm. Jej uniwersalna grubość dobrze harmonizuje z większością standardowych otworów okiennych i pozwala na szereg różnych aranżacji.
Karnisz pojedynczy czy podwójny?
Wszystko zależy od rodzaju wybranej dekoracji okiennej. Być może zależy Ci wyłącznie na osłonięciu okna firanką, tak by uniemożliwiała postronnym osobom ona zajrzenie do wnętrza pomieszczenia i zapewniała prywatność w ciągu dnia. A może planujesz powiesić w oknie jedynie zasłonę, która w dzień będzie stanowiła efektowną dekorację i pozwoli w pełni wykorzystać naturalne światło słoneczne, a w nocy całkowicie odgrodzi Cię od świata zewnętrznego i zapewni maksimum prywatności? Niezależnie od tego, jaka jest Twoja odpowiedź, powinieneś wiedzieć, że najlepszym wyborem w obu tych przypadkach bez wątpienia jest pojedynczy karnisz, o grubości dopasowanej do wielkości pomieszczenia i rodzaju firan lub zasłon.
Jeśli jednak zależy Ci na stworzeniu efektownej aranżacji okiennej, która będzie składała się z więcej, niż jednej warstwy – wówczas warto zdecydować się na karnisz podwójny – najlepiej z drążkami o różnej grubości. Podwójne karnisze najlepiej prezentują się w przestronnych i wysokich pomieszczeniach, w których cała dekoracja okienna może być odpowiednio wyeksponowana. Pojedyncze z kolei sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest delikatne i subtelne rozwiązanie, idealne do potrzymania pojedynczej warstwy materiału.
Kolor karniszy
Kolor karniszy szynowych w głównej mierze zależy od charakteru znajdujących się w pomieszczeniu mebli, okuć, lamp i charakterystycznych detali. Dlatego, jeśli zależy Ci na spójnym i harmonijnym wnętrzu, warto wybrać kolor, który najwierniej odzwierciedla te, które już występują we wnętrzu. Wśród dostępnych na rynku modeli możesz znaleźć zarówno modele pasujące do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jak matowy chrom lub inox, jak i te, które z powodzeniem dopasujesz do wnętrz w stylu skandynawskim i klasycznym jak antyk lub antracyt.
Ozdobne zakończenia karnisza
Zakończenia karniszy nowoczesnych to kropka nad i, w całej dekoracji okiennej. To niby drobiazg a jednak potrafi zupełnie zmienić charakter całej aranżacji i nadać jej wyjątkowego stylu. Dobierając zakończenia warto kierować się zasadą, by przede wszystkim pasowały one do samego karnisza, a dopiero w dalszej kolejności do reszty pomieszczenia. Niby oczywiste, a jednak wciąż można spotkać zakończenia, które zupełnie nie współgrają ze stylem samego np karnisza szynowego i różnią się od niego np. kolorem czy materiałem. Dlatego decydując się na konkretny kolor karnisza warto wybrać zakończenia, które będą ich swoistym przedłużeniem. Co do samego stylu zakończeń – tu ogranicza Was wyłącznie wyobraźnia. Wśród dostępnych modeli znaleźć można zarówno minimalistyczne i proste końcówki, jak i bogato zdobione i wysadzane kryształkami czy końcówki z fantazyjnymi wzorami. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się w nowoczesnych i surowych wnętrzach, w których liczy się przede wszystkim prosta i ponadczasowa forma, drugie z kolei będą stanowiły doskonałe uzupełnienie wnętrz urządzonych w stylu glamour. Bogato zdobione, fantazyjne zakończenia karniszy to z kolei świetna opcja w przypadku wnętrz urządzonych w stylu klasycznym i eklektycznym – rzucają się w oczy i nadają dekoracji oryginalny charakter.