PLN
 

Jak dobrać karnisz do wystroju wnętrza ? garść praktycznych wskazówek cz.II


Wracamy z tematem karniszy i ich dopasowywania do stylu i wystroju wnętrza – ich rola w pomieszczeniu wciąż jest niedoceniana i często załatwiania od niechcenia. A przecież nieodpowiednio dobrany karnisz potrafi nieźle namieszać w misternej aranżacji i sprawić, że dekoracja okna będzie sprawiała wrażenie zupełnie nieadekwatnej do reszty wystroju. Z kolei spójny z całą stylistyką, nawiązujący do poszczególnych elementów lub detali karnisz, to doskonały sposób na podkreślenie wyjątkowego charakteru wnętrza. W poprzednim wpisie wzięliśmy pod lupę kwestię różnych modeli karniszy w różnych pomieszczeniach, idealną grubość karnisza oraz to, jak dopasować rozmiar karnisza do wymiarów okna – wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj (link). Dziś pora na kolejną porcję praktycznych wskazówek dotyczących wyboru idealnego karnisza – dzięki nim, znajdziesz model, który idealnie podkreśli Twój styl.

 

Karnisz pojedynczy czy podwójny?

Wszystko zależy od rodzaju wybranej dekoracji okiennej. Być może zależy Ci wyłącznie na osłonięciu okna firanką, tak by uniemożliwiała postronnym osobom ona zajrzenie do wnętrza pomieszczenia i zapewniała prywatność w ciągu dnia. A może planujesz powiesić w oknie jedynie zasłonę, która w dzień będzie stanowiła efektowną dekorację i pozwoli w pełni wykorzystać naturalne światło słoneczne, a w nocy całkowicie odgrodzi Cię od świata zewnętrznego i zapewni maksimum prywatności? Niezależnie od tego, jaka jest Twoja odpowiedź, powinieneś wiedzieć, że najlepszym wyborem w obu tych przypadkach bez wątpienia jest pojedynczy karnisz, o grubości dopasowanej do wielkości pomieszczenia i rodzaju firan lub zasłon. Jeśli jednak zależy Ci na stworzeniu efektownej aranżacji okiennej, która będzie składała się z więcej, niż jednej warstwy – wówczas warto zdecydować się na karnisz podwójny – najlepiej z drążkami o różnej  grubości. Podwójne karnisze najlepiej prezentują się w przestronnych i wysokich pomieszczeniach, w których cała dekoracja okienna może być odpowiednio wyeksponowana. Pojedyncze z kolei sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest delikatne i subtelne rozwiązanie, idealne do potrzymania pojedynczej warstwy materiału.

 

 

Kolor karniszy

Kolor karniszy szynowych w głównej mierze zależy od charakteru znajdujących się w pomieszczeniu mebli, okuć, lamp i charakterystycznych detali. Dlatego, jeśli zależy Ci na spójnym i harmonijnym wnętrzu, warto wybrać kolor, który najwierniej odzwierciedla te, które już występują we wnętrzu. Wśród dostępnych na rynku modeli możesz znaleźć zarówno modele pasujące do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jak matowy chrom lub inox, jak i te, które z powodzeniem dopasujesz do wnętrz w stylu skandynawskim i klasycznym jak antyk lub antracyt.

 

Ozdobne zakończenia

Zakończenia karniszy nowoczesnych to kropka nad i, w całej dekoracji okiennej. To niby drobiazg a jednak potrafi zupełnie zmienić charakter całej aranżacji i nadać jej wyjątkowego stylu. Dobierając zakończenia warto kierować się zasadą, by przede wszystkim pasowały one do samego karnisza, a dopiero w dalszej kolejności do reszty pomieszczenia. Niby oczywiste, a jednak wciąż można spotkać zakończenia, które zupełnie nie współgrają ze stylem samego np karnisza szynowego i różnią się od niego np. kolorem czy materiałem. Dlatego decydując się na konkretny kolor karnisza warto wybrać zakończenia, które będą ich swoistym przedłużeniem. Co do samego stylu zakończeń – tu ogranicza Was wyłącznie wyobraźnia. Wśród dostępnych modeli znaleźć można zarówno minimalistyczne i proste końcówki, jak i bogato zdobione i wysadzane kryształkami czy końcówki z fantazyjnymi wzorami. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się w nowoczesnych i surowych wnętrzach, w których liczy się przede wszystkim prosta i ponadczasowa forma, drugie z kolei będą stanowiły doskonałe uzupełnienie wnętrz urządzonych w stylu glamour. Bogato zdobione, fantazyjne zakończenia karniszy to z kolei świetna opcja w przypadku wnętrz urządzonych w stylu klasycznym i eklektycznym – rzucają się w oczy i nadają dekoracji oryginalny charakter.