PLN
 

Jak dobrać karnisz do wystroju wnętrza? garść praktycznych wskazówek cz.I


Dobieranie karnisza z pozoru jest proste ? wszak sądzi się, że to jeden z tych elementów wystroju wnętrza, który nie rzuca się w oczy od razu po wejściu do pomieszczenia. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, a najlepiej wiedzą o tym ci, którzy dobrali go źle, sugerując się wyłącznie jego praktyczną stroną. Nieprawidłowo dobrany i zbyt nisko powieszony karnisz potrafi skutecznie zepsuć całą misterną aranżację, sprawiając że dekoracja okienna będzie się gryzła z resztą wystroju. Analogicznie, stylowy karnisz nie tylko podkreśla aranżacje, ale może też diametralnie odmienić wnętrze.

Tymczasem, żeby oszczędzić sobie nerwów i wybrać karnisz, który idealnie odzwierciedli charakter Twojego wnętrza, nie trzeba wiele – poniższe wskazówki pomogą Wam perfekcyjnie dopasować jego styl i estetykę tak, by spinał aranżację i harmonizował z jej stylem. Poznaj najważniejsze aspekty jakie warto wziąć pod uwagę przy wybierze karnisza i znajdź model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

 

Inne karnisze w każdym pomieszczeniu czy wszystkie takie same?

Pierwszą i podstawową zasadą, którą należy kierować się przy wyborze karnisza jest dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Sprawdza się to przede wszystkim w mieszkaniach i domach z pomieszczeniami, które spełniają różne funkcje i utrzymane są w różnym klimacie. W takiej sytuacji warto wyposażyć pomieszczenie w inny rodzaj karnisza, dopasowując jego wygląd do charakterystycznych detali pomieszczenia. Wyjątkiem są jednak aranżacje, w których wszystkie wnętrza łączy jeden nadrzędny styl np. przestronne loftowe przestrzenie lub salony z jadalnią i aneksem kuchennym – wówczas warto wybrać takie same lub zbliżone stylistycznie karnisze.

 

 

Długość karnisza a rozmiar okna

Żeby aranżacja okienna naprawdę dobrze się prezentowała, należy odpowiednio dopasować rozmiar karnisza oraz wysokość jego zamocowania do wymiarów okna. Zbyt krótki i zbyt nisko zamontowany karnisz to jeden z najczęściej popełnianych błędów, który nie tylko kiepsko wygląda, ale przede wszystkim zaburza proporcje wnętrza. Dlatego warto pamiętać, że karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o około 30 do 50 cm, dzięki czemu np karnisz metalowy będzie estetycznie i symetrycznie wystawał z każdej strony na około 15 do 25 cm. Dłuższy karnisz ma także swoje praktyczne uzasadnienie – umożliwia bowiem całkowite przesunięcie tkaniny i odsłonięcie okna. Warto jednak pamiętać, że by płynnie przesuwać zasłonę lub firanę na całej długości karnisza należy wybrać model ze specjalnym systemem wsporników lub karnisze typu apartamentowego.

Co zaś tyczy się wysokości na jakiej najlepiej powiesić np karnisze szynowe – najczęściej stosuje się dwie szkoły. Pierwsza zakłada, że karnisz powinno wieszać się około 5 do 10 cm nad oknem i przy zastosowaniu wsporników uniemożliwiających opieranie się tkaniny o grzejnik lub parapet. Coraz częściej jednak spotyka się aranżacje wykorzystujące karnisze apartamentowe montowane bezpośrednio do sufitu lub tradycyjne karnisze umieszczone tuż pod nim. Taka aranżacja sprawia, że pomieszczenie wydaje się być dużo wyższe, trzeba jednak pamiętać o tym, że wymaga znacznie dłuższych zasłon.

 

 

Grubość karnisza a rodzaj pomieszczenia

W przypadku tradycyjnych karniszy drążkowych niebagatelną rolę odgrywa także grubość profilu, na którym wiesza się tkaninę. Na rynku dostępnych jest kilka grubości drążków, wśród nich znaleźć można zarówno drobne i filigranowe karnisze o średnicy 16mm, jak i masywne modele, których średnica wynosi 25 mm. Grubość karnisza zależy przede wszystkim od rodzaju osłony okiennej i aranżacji, jaką chcemy zastosować na oknie oraz od wielkości samego okna. Najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach wyposażonych w niewielkie otwory okienne w połączeniu ze zwiewnymi i lekkimi firankami. Takie połączenie nie tylko doskonale się prezentuje, ale przede wszystkim nadaje całości lekkości. Drążki o średnicy 25 mm najczęściej wykorzystuje się w dużych i przestronnych pomieszczeniach, wyposażonych w duże przeszklenia. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy planujesz zawiesić na oknie mięsiste i grube zasłony – w połączeniu z masywnymi karniszami będą wyglądały stylowo i luksusowo. Najpopularniejszym rozmiarem karniszy od lat pozostaje jednak średnica 19 mm. Jej uniwersalna grubość dobrze harmonizuje z większością standardowych otworów okiennych i pozwala na szereg różnych aranżacji.