PLN
 

Idealna osłona okienna w pięciu krokach - poznaj je wszystkie! Cz.I


Chociaż mogłoby się wydawać, że dopasowanie idealnej osłony okiennej to – w porównaniu w urządzaniem wnętrza – bułka z masłem, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to właśnie odpowiednia dekoracja okien stanowi dopełnienie aranżacji, znacząco wpływa na funkcjonalność pomieszczenia i nadaje mu ton. Stąd entuzjazm najczęściej utrzymuje się do momentu dotarcia do sklepu lub przejrzenia oferty sklepów internetowych – opcji do wyboru jest tak wiele, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dlatego przedstawiamy poradnik, w którym w pięciu krokach podpowiemy jak dopasować osłonę okienną, by spełniała wszystkie Wasze oczekiwania.


Krok 1: przeznaczenie pokoju a rodzaj rolety

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest określenie przeznaczenia pokoju, w której zostanie umieszczona. Innych bowiem cech użytkowych będziemy wymagać od rolety kuchennej, innych od tej w salonie, a jeszcze innych od osłony przeznaczonej do sypialni. W przypadku pomieszczeń o specyficznych warunkach, np. podwyższonej wilgotności, znacznie lepiej sprawdzą się osłony okienne łatwe w czyszczeniu i o prostej budowie. W pokojach przeznaczonych do relaksu, wypoczynku i snu, najlepiej sprawdzą się dedykowane osłony, które pozwolą odciąć się od świata zewnętrznego i zapewnią intymność, zaś we wnętrzach pełniących wiele funkcji jednocześnie warto zamontować osłony o wszechstronnych możliwościach.

 

Krok 2: funkcjonalność rolety

Ten podpunkt bezpośrednio łączy się z poprzednim – kluczem do dopasowania idealnej osłony okiennej jest dopasowanie jej funkcjonalności do aktywności wykonywanej w pomieszczeniu. We wnętrzach, w których istotne jest dobre nasłonecznienie, takich jak kuchnia czy pokój dzienny, najlepiej sprawdzą się rolety, które nie będą blokować promieni słonecznych. W tego typu pomieszczeniach warto zatem postawić na osłonę, która pozwoli zachować pełnię prywatności i jednocześnie optymalnie je doświetli. Co jednak w sytuacji, gdy oba pomieszczenia znajdują się od mocno nasłonecznionej strony lub zależy nam na tym, by po zapadnięciu zmroku ograniczyć możliwość zajrzenia do domu z ulicy? Rozwiązań jest kilka – grube, zaciemniające zasłony na stylowym karniszu lub multifunkcyjne rolety typu Dzień/Noc, pozwalające precyzyjnie regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, z łatwością rozwiążą ten problem. Inną opcją są rolety plisowane, które dzięki innowacyjnej budowie pozwalają zasłonić lub odsłonić dowolny fragment okna, a cześć modeli posiada także właściwości 100% zaciemniające oraz takie, które pozwalają odbijać światło. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku okien usytuowanych od południa oraz południowego zachodu, które latem nadmiernie się nagrzewają.

Sypialnia oraz pokój dziecięcy to z kolei pomieszczenia, które wymagają osłon zapewniających pełne zaciemnienie oraz poczucie intymności. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w miesiącach, w których słońce wstaje bardzo wcześnie, mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w mocno oświetlonej okolicy. Z tego względu, jako najlepszy wybór do tego typu pomieszczeń wskazuje się rolety oferujące pełne zaciemnienie. Ich innowacyjna budowa pozwala zatrzymać 100% naturalnego światła słonecznego oraz światła pochodzącego z latarń i neonów.



Co ciekawe, osłonami okiennymi, które spełniają wszystkie te kryteria są także coraz popularniejsze w ostatnim czasie żaluzje – zarówno drewniane, jak i aluminiowe. Dzięki specjalnie zaprojektowanym lamelom pozwalają wpuścić do pomieszczenia optymalną ilość światła, umożliwiają stworzenie w nim przyjemnego półmroku, zapobiegają wścibskim spojrzeniom z zewnątrz oraz blokują promienie słoneczne niwelując nagrzewanie się pomieszczenia. Doskonale także wpasowują się w najnowsze trendy wnętrzarskie i z powodzeniem sprawdzą się w każdym z wymienionych wyżej pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są wyjątkowo trwałe i łatwe w pielęgnacji, a szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować ich kolor do odcienia stolarki okiennej.