PLN
 

Wielowarstwowe aranżacje okienne - sprawdź, jakie połączenia sprawdzają się najlepiej! Cz.I


Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dopasowana dekoracja okienna to istotny punkt w całej aranżacji. Zasłony, firany i rolety – wszystko to stanowi swoistą kropkę nad i oraz nadaje wnętrzu przytulnego i domowego charakteru. Jednak wybierając osłonę okienną kierujemy się nie tylko samym jej wyglądem i tym, jak będzie komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia, ale także jej funkcjonalnością. Nie jest także tajemnicą, że od osłony okiennej oczekuje się wielu różnych zastosowań, w zależności od usytuowania mieszkania i osobistych preferencji. I choć istnieją modele, które są w stanie spełnić wszystkie wymagania, to nie brakuje także sytuacji, w których aranżacja okna wymaga zastosowania kilku osłon. I właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym tekście, bowiem stworzenie wielowarstwowej, multifunkcyjnej i estetycznej aranżacji okiennej wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi, z których dowiecie się co, jak i z czym łączyć, by uzyskać idealny efekt.


Roleta + firanka/zasłona

To połączenie, które może stanowić naprawdę zgrany i wzajemnie uzupełniający się duet, jednak równie łatwo może stać się designerskim koszmarem. Połączenie dwóch, zupełnie różnych osłon okiennych wymaga bowiem nieco wyczucia i subtelności, zwłaszcza, jeśli mają dobrze komponować się z resztą otoczenia. W tym przypadku ważny jest umiar – nie warto przesadzać z nadmiarem faktur lub intensywnymi kolorami. Jeśli zależy Ci na neutralnym wyglądzie i pełnym dopasowaniu rolet i firan/zasłon, postaw na sprawdzone i ponadczasowe odcienie takie jak szarość, biel lub delikatny beż. Nieco bardziej awangardową, choć stosunkowo bezpieczną opcją jest także zdecydowanie się na kupno jednej z osłon w intensywnym odcieniu i stonowanie jej za pomocą drugiej. Oto przykład – decydując się na roletę w intensywnym kolorze warto dopasować do niej zwiewną i delikatną firanę lub ażurową zasłonę. W ten sposób unikniesz efektu przytłoczenia i chaosu w okolicy okna.


Czego warto unikać i jak zestawiać poszczególne osłony?

Decydując się na połączenie rolet z firanami lub zasłonami, warto trzymać się pewnych uniwersalnych zasad, które pozwolą uniknąć aranżacyjnego faux pas. Umiar dotyczy nie tylko zestawiania ze sobą dwóch intensywnych kolorów, ale także faktur, wzorów i dodatków. Dlatego:
Nie szalej z wzorami – doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że rolety już dawno przestały być jedynie gładkimi kawałkami materiału, naciągniętymi na rolkę. Teraz to prawdziwe designerskie perełki z unikatowymi wzorami i o fantazyjnych fakturach. Dlatego decydując się na taki mocny akcent np. w przypadku rolety Dzień/Noc Wave, warto rozważyć zawieszenie w jej towarzystwie firany lub zasłony w neutralnym stylu i pozbawionej wszelkich wzorów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku rolet o żakardowej fakturze np. rolet mini z tkaniny AQUA lub rolet z tkaniny DESIGNO. W tym przypadku sprawdza się złota zasada architektów wnętrz – mniej, znaczy więcej.

 



Zastosuj zasadę kontrastów  - wg. specjalistów od aranżacji wnętrz decydując się na połączenie rolet i zasłon postawić na jasną, pasującą do ogólnej kolorystyki wnętrza roletę oraz kontrastującą z nią, ciemniejszą zasłonę. Takie połączenie sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, w których roleta pełni funkcję właściwej osłony, zasłona zaś – nadaje ton całej aranżacji. Nieco inaczej jest jednak w przypadku zestawienia rolet z firanami, tu bowiem to właśnie roleta wysuwa się na pierwszy plan. Powinna być zatem utrzymana w ciemniejszej i bardziej intensywnej kolorystyce, dla której firana będzie tworzyć odpowiednie tło.

Kolory z jednej palety – sprawdzonym rozwiązaniem, które pozwoli Ci stworzyć funkcjonalną i stylową osłonę złożoną z dwóch elementów, jest stworzenie monochromatycznej aranżacji. Poruszanie się w obrębie jednego koloru o różnej intensywności to sprytny pomysł na nadanie całości niepowtarzalnego charakteru. Warunek? Należy poruszać się w obrębie jednej palety barw, poza tym – wszystkie chwyty są dozwolone!