ikony
 

Jak dobrać długość firan i zasłon? Cz.I


Niby wszystko jest tak, jak chciałaś – zasłony wykonano z odpowiedniego materiału, firanki są dokładnie takie, jakie miały być, a jednak całość wygląda tak, jakby czegoś jej brakowało. Coś tu jest nie tak, ale nie do końca wiesz, co to może być. Brzmi znajomo? Niestety dekoracja okna, choć banalna w praktyce, wiąże się często ze szczegółowymi pomiarami, i precyzyjnym dopasowywaniem do siebie poszczególnych elementów, tak by całość dobrze się ze sobą komponowała. W tym przypadku tych kilka centymetrów za dużo lub za mało (zdecydowanie lepiej za dużo), może zepsuć cały misterny efekt,. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, by uniknąć podobnych błędów w przyszłości lub stoisz właśnie przed stworzeniem aranżacji i chcesz, by była doskonała za pierwszym razem, ten tekst jest właśnie dla Ciebie – przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, dzięki którym wszystkie elementy wystroju okna będą idealnie ze sobą współgrać.


Wysokość montażu karnisza

Zanim przystąpisz do mierzenia długości firan i zasłon, czeka Cię jeszcze jedna istotna decyzja, bez której nie ruszysz dalej – to wysokość, na jakiej zawiśnie karnisz. Wbrew pozorom w tej kwestii nie powinno być przypadku – zbyt nisko zawieszony karnisz skutecznie bowiem zepsuje całą aranżację i dodatkowo pomniejszy wnętrze. Zasadniczo przyjęło się, że karnisz powinno się umieszczać w połowie odległości pomiędzy górną krawędzią wnęki okiennej a sufitem. To estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się jednak wyłącznie wtedy, gdy pomiędzy wnęką a sufitem jest przestrzeń wynosząca więcej, niż 20 centymetrów. Nie zda jednak egzaminu w przypadku bardzo wysokich, sięgających niemal sufitu okien – w takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż karnisza sufitowego, który pozwoli na efektowne wyeksponowanie okna i zachowanie jego pełnej funkcjonalności. W przypadku standardowych okien i odpowiednio wysokiego glifu, umieszczenie karnisza w połowie odległości pomiędzy wnęką a sufitem jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Warto także pamiętać, że w kontekście aranżacji okiennej nie tylko wysokość powieszenia karnisza ma znaczenie – istotny jest także jego wzornictwo, zakończenie i ogólny charakter, który podkreśli i dopełni całą aranżację.


Długość firan

Skoro już kwestię karnisza mamy za sobą, czas przejść do firan – to one bowiem najczęściej sprawiają problemy aranżacyjne. Większość osób decydujących się na zamontowanie firan chce, by sięgały one okolic parapetu – jaką jednak powinny mieć długość, by całość prezentowała się estetycznie? Możliwości są dwie: pierwsza z nich zakłada, że firany powinny kończyć się mniej więcej 1,5 centymetra nad parapetem lub 10 centymetrów poniżej. Dzięki temu w żadnej z powyższych opcji firanki nie opierają się o parapet, a jednocześnie kończą się przed grzejnikami, pozwalając na swobodny przepływ ciepła w sezonie grzewczym.Innym, zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem są firanki sięgające podłogi – warto jednak pamiętać o tym, że firany nie powinny kończyć się na wysokości podłogi. Tu także specjaliści są zgodni co do tego, że taka długość firan najlepiej prezentuje się w dwóch wariantach: w pierwszym kończy się 2 centymetry nad podłogą, w drugiej – opada swobodnie na podłogę. Długość jest zatem szczególnie istotna w drugim przypadku – jeśli zdecydujesz się na tę opcję, dodaj do długości firan około 5 centymetrów. Warto także pamiętać o jednej istotnej kwestii – wyliczając odpowiednią długość firany należy także wziąć pod uwagę długość żabek – kilka dodatkowych, nieplanowanych centymetrów może bowiem zniweczyć cały efekt i dotychczasowe pomiary. Z powyższych przykładów wynika jasno jedna rzecz – niezależnie od tego, na jaką długość firanki się zdecydujecie naczelna zasada jest jedna – firanka nie powinna opierać się ani o podłogę, ani o parapet. Dopuszczalne są z kolei nieco dłuższe lub nieco krótsze firany – w obydwu przypadkach tak wymierzone firany będą prezentować się wyjątkowo elegancko. Warto także pamiętać o tym, że krótkie firany świetnie komponują się także w zestawieniu z długimi firanami.