PLN
 

Efektowne pomysły na upinanie firan i zasłon, czyli prosty sposób na szybką metamorfozę wnętrza


Przez długi czas firany i zasłony pełniły funkcję wyłącznie praktyczną – miały uniemożliwiać osobom postronnym zobaczenie z zewnątrz co dzieje się w pomieszczeniu i jednocześnie przepuszczać światło słoneczne. Od dłuższego czasu jednak osłony okienne i karnisze przestały być traktowane wyłącznie jako funkcjonalny dodatek, a stały się pełnoprawnymi elementami wystroju, znacząco wypływającymi na efekt końcowy. W przypadku aranżacji okna nie ma miejsca na przypadki – każdy element powinien być przemyślany i dobrze skomponowany. Stąd tak istotny jest dobór odpowiednich karniszy, żabek akcesoriów, które pozwalają na uzyskanie efektownej dekoracji. Ważne są zwłaszcza te ostatnie – one bowiem pozwalają na przeprowadzenie zauważalnej metamorfozy, bez konieczności przeprowadzania wyraźnej rewolucji. Co więcej, odpowiednie upięcie firan i zasłon może przynieść wnętrzu wiele korzyści – optycznie je powiększy, sprawi, że będzie zdawało się bardziej przytulnie lub pozwoli w pełni wykorzystać parapet okienny. Zaczynamy!

 

Upięcie z jednej strony

To nietypowe, ale bardzo efektowne rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w przypadku pojedynczych lub okien połączonych z drzwiami balkonowymi – upięcie firanki z jednej strony okna zapewni optymalny poziom prywatności i jednocześnie pozwoli w pełni korzystać z wyjścia na balkon. Ta opcja sprawdzi się równie dobrze zarówno w przypadku firan, jak i zasłon oraz połączenia obu tych osłon. Zebrany w połowie długości materiał warto związać ozdobną podwiązką i przymocować do ściany np. za pomocą dedykowanych, wkręcanych haczyków. Upięte w ten sposób osłony okienne możesz dowolnie formować, tworząc fantazyjne drapowania w ich górnej części.

 

Symetryczne upięcie z dwóch stron

To propozycja dla miłośników symetrii – zebranie takiej samej ilości materiału z dwóch stron z jednej strony optycznie powiększy wnętrze, z drugiej zaś – sprawi, że zapanuje w nim pełna harmonia.  Materiał możesz związać na dowolnej wysokości – im niżej, tym większa jego część będzie zasłaniała okno. Analogicznie – wyżej złapany materiał pozwoli wpuścić więcej światła i rozjaśnić wnętrze. Wysokie upięcie pozwala także w pełni wykorzystać parapet – kwiaty, które zawsze zahaczały o firankę, świece i ramki ze zdjęciami w takim ułożeniu wreszcie mogą być w pełni wyeksponowane. Pozostaje jeszcze kwestia mocowania – w zależności od efektu, jaki planujesz uzyskać możesz związać materiał za pomocą upinacza i puścić luźno lub zamocować go do ściany za pomocą rozety lub specjalnego haka.

 

 

Upinanie strojnych firan i zasłon

Chociaż w urządzaniu własnego wnętrza panuje duża swoboda i dowolność, to jednak w przypadku strojnych firan i zasłon nie warto popadać w przesadę. Niektóre z nich są bowiem tak dekoracyjne, że same w sobie stanowią efektowną ozdobę okna. Duża ilość wzorów lub mięsisty materiał nie oznaczają jednak, że konieczna jest rezygnacja z modyfikacji – w takim wypadku warto pokombinować z marszczeniami, które na tego typu osłonach prezentują się wyjątkowo efektownie. Sposobów marszczenia materiału jest wiele – możesz zdecydować się na subtelne marszczenia w stylu 1:1, duże zakładki w stosunku 1:3 lub postawić na klasyczne zakładki. Jednak tym o czym warto pamiętać jest odpowiedni karnisz, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego typu zasłon. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań są karnisze apartamentowe lub sufitowe, wyposażone w szynę z żabkami lub agrafkami. To uniwersalna opcja, która pozwala na dowolne upinanie i drapowanie zasłon oraz przesuwanie ich po całej szerokości okna. W przypadku tego typu karniszy warto rozważyć zabudowanie ich płytą kartonowo gipsową lub maskownicą – wówczas miejsce upięcia materiału nie będzie widoczne. Karnisze sufitowe i apartamentowe mają jeszcze jedną zaletę – dzięki temu, że są mocowane bezpośrednio do sufitu znacznie łatwiej utrzymują ciężar masywnych zasłon.