Jakie żaluzje najlepiej sprawdzą się w szkole?
Montaż żaluzji w szkole trzeba zacząć od wyboru najodpowiedniejszych. Same żaluzje są najlepszym wyborem do szkoły – łatwo utrzymać je w czystości, przy prawidłowym użytkowaniu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają konserwacji i przeglądów. Ich obsługa jest tak prosta, że nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie bez trudu poradzą sobie ze sterowaniem żaluzji do szkoły.
Kolor żaluzji do szkoły nie jest kwestią drugorzędną i warto ją dobrze przemyśleć. Żaluzje szkolne można wybierać na dwa sposoby – montując we wszystkich oknach żaluzje szkolne w tym samym kolorze lub dopasowując je do wystroju poszczególnych klas. Trzeba tylko pamiętać, że kolor żaluzji będzie widoczny także na zewnątrz budynku – warto i tu zadbać o odpowiedni efekt estetyczny.
W szkołach najlepiej sprawdzają się żaluzje w uniwersalnych kolorach bieli i srebra (stali, chromu), niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć klasy w żaluzje szkolne w innych kolorach – żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim, różowym itp.
Czy warto, aby szkoła posiadała żaluzje?
Żaluzje w szkole to nie tylko kwestia jej estetyki. To rozwiązanie ma wiele stricte praktycznych zalet:
– żaluzje szkolne chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się, co szczególnie w sezonie letnim może być bardzo uciążliwe,
– żaluzje do szkoły nie utrudniają obserwowania widoku za oknem i nie ograniczają dopływu światła słonecznego. Montaż żaluzji szkolnych nie oznacza konieczności doświetlania pomieszczeń światłem elektrycznym,
– żaluzje szkolne podnoszą standard budynku i jego właściwości termiczne.
Warto też zauważyć, że chociaż żaluzje nie utrudniają obserwowania widoku za oknem, to osobom z zewnątrz trudniej będzie zajrzeć do środka. Takie właściwości żaluzji szkolnych dobrze sprawdzą się w klasach, ale też innych pomieszczeniach – sekretariacie, gabinecie dyrekcji, bibliotece, gabinecie pielęgniarki itp. W każdym z tych pomieszczeń prywatność jest bardzo ważna, a szkolna żaluzja na pewno ułatwi jej utrzymanie.
Żaluzje szkolne na pewno są lepszym rozwiązaniem niż klasyczne firany i zasłony, które trzeba okresowo prać, poza tym dużo łatwiej zerwać je z okna. Na ich tle szkolna żaluzja jest przesłoną okna nieposiadającą żadnych wad.
Oferta żaluzji dla szkół
Ile kosztuje wyposażenie szkoły w żaluzje? Cena uzależniona jest od rozmiaru okien i wielkości zamówienia. Istotne są także takie szczegóły jak to, czy będą to żaluzje drewniane czy aluminiowe i jaka będzie szerokość lameli. Za lamele szerokie na 50 mm trzeba będzie zapłacić więcej niż za żaluzje do szkoły z lamelami o szerokości 25 mm.
Żaluzje aluminiowe są tańsze, nie dziwi więc, że najczęściej są pierwszym wyborem dla żaluzji szkolnych.
Cena żaluzji do szkoły na przykładowe okno w rozmiarze 60 x 120 cm w przypadku żaluzji aluminiowych wynosi około 150 zł. Mowa o żaluzjach aluminiowych z lamelami 25 mm. W przypadku szerokich lameli cena będzie dwukrotnie wyższa.
Gdyby szkoła miała zostać wyposażona w żaluzje drewniane, to koszt takiej żaluzji szkolnej na okno w podanym wyżej rozmiarze wzrośnie do około 340 zł. Trzeba jednak pamiętać, że żaluzje drewniane lepiej wpisują się w nurt eko, mocno promowany w wielu szkołach. Taki wybór może mieć nie tylko znaczenie praktyczne, ale też walory dekoracyjne.
Wyposażenie w żaluzje wszystkich okien w szkole, a przynajmniej we wszystkich klasach, może być finansowym wyzwaniem, zwłaszcza dla małych szkół. Warto więc rozłożyć inwestycję montażu żaluzji szkolnych w czasie. Część kosztów może sfinansować rada rodziców.