25 czy 50 mm? Jaką szerokość lameli w żaluzjach wybrać?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Żaluzje - porady
Decyzja podjęta, żaluzje wybrane, okno zmierzone ? od zamówienia wymarzonych żaluzji drewnianych lub aluminiowych dzieli Cię już tylko jedna decyzja, a konkretnie ta dotycząca szerokości lameli. I wbrew pozorom to właśnie ona najczęściej sprawiaj najwięcej kłopotów ? od czego bowiem zależy wybór, które z nich sprawdzą się lepiej i na czym właściwie (prócz szerokości rzecz jasna) polega różnica pomiędzy tymi dwoma typami? Dlatego, jeśli stoisz przed wyborem idealnych żaluzji okiennych i zastanawiasz się, która szerokość żaluzji wybrać, ten tekst jest właśnie dla Ciebie ? znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!
Spis treści
Różnice w szerokości lameli – skąd się wzięły?
Współcześni producenci osłon okiennych robią wszystko, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i maksymalnie dopasować końcowy produkt do indywidualnych potrzeb. Stąd tak wiele możliwości w zakresie wyboru koloru, rozmiaru, sposobu montażu i właśnie – szerokości lameli.
Możliwość dopasowania każdego z powyższych parametrów to gwarancja, że osłona okienna będzie dokładnie taka, jakiej oczekujesz. Na rynku dostępne są żaluzje okienne o kilku różnych szerokościach, jednak w standardzie występują w dwóch podstawowych rozmiarach lameli: 25 i 50 mm. Kiedy warto zdecydować się na lamele o szerokości 25 mm, a kiedy lepiej postawić na 50 mm?
Żaluzje 25 mm
Żaluzje, aluminiowe czy drewniane, z lamelami o szerokości 25 mm, bez wątpienia należą do najchętniej wybieranych modeli. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich delikatny i wyjątkowo lekki wygląd, dzięki któremu wnętrze nie wydaje się przytłoczone. Jednocześnie wąskie lamelki prezentują się wyjątkowo elegancko oraz uniwersalnie – co sprawia, że będą pasowały do każdego typu aranżacji. Jednak głównym powodem, dla którego żaluzje 25 mm są tak chętnie wybierane jest ich funkcjonalność – umieszczone na skrzydle okiennym nie zakłócają bowiem w żaden sposób działania okna. Z tego względu żaluzje 25 mm są chętnie wybierane jeśli zamierzamy zamontować je bezpośrednio na ramie okiennej. Nie oznacza to jednak, że tego typu żaluzji nie można zamontować w jeden z kilku innych dostępnych sposobów montażu np. do ściany lub sufitu czy we wnęce okiennej. Żaluzje 25 mm pozwalają bowiem na testowanie każdego z powyższych wariantów bez utraty funkcjonalności okna lub samych żaluzji. Dodatkowym atutem żaluzji 25 mm jest fakt, że węższe lamelki pozwalają na większą precyzję w zakresie regulacji natężenia światła – intuicyjny sposób regulacji pozwala dopasować jego ilość do potrzeb.
Żaluzje 50 mm
Decydując się na żaluzje z lamelami o szerokości wynoszącej 50 mm, warto pamiętać, że ten typ osłon zdecydowanie najlepiej sprawdzi się zamontowany do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ściany lub sufitu. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że tak szerokie lamele zamontowane na skrzydłach okiennych mogłyby się okazać zupełnie niepraktyczne i znacznie ograniczyć możliwość manewrowania klamką w celu otwierania i zamykania okna.
Tak szerokie żaluzje mogłyby skutecznie uniemożliwić także korzystanie z parapetu się i stworzenie na nim dekoracji. W jakich aranżacjach warto w takim razie wykorzystać żaluzje o szerokości 50 mm?
Ten typ żaluzji doskonale sprawdzi się w przede wszystkim w montażu do wnęki okiennej, do ściany oraz do sufitu – w takiej konfiguracji prezentują się zdecydowanie najlepiej. Taki montaż pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał, sprawiając dodatkowo że okna będą wydawały się większe. Jednocześnie ten typ lameli doskonale sprawdzi się w przypadku dużych przeszkleń i okien balkonowych oraz wszędzie tam, gdzie wąskie lamelki będą wydawały się zbyt cienkie.
Szerokie lamele prezentują się elegancko i ponadczasowo, przede wszystkim we wnętrzach o dużym metrażu – sprawdzą się także w przestrzeniach biurowych i open space’ach. Ze względu na to, że są rzadziej wybierane, niż żaluzje o szerokości 25 mm, wyróżniają się spośród podobnych osłon okiennych i bez wątpienia będą stanowić wyjątkową osłonę wnętrza.