PLN
 

Styl skandynawski


Styl skandynawski to jasne wnętrza mieszkalne urządzone bardzo praktyczne. Panuje w nim ciepły klimat domowej atmosfery Cechuje go harmonia i komfort. Umeblowane są zazwyczaj prostymi funkcjonalnymi meblami dobrej jakości i trwałości. Często uzupełniane są sukcesywnie w poszczególne elementy w miarę potrzeby, mogą nawet być z różnych kolekcji.

 

 

 

 

 

 

 

Skandynawowie są oszczędni, dlatego meble są wykonane z dobrego naturalnego surowca - drewna, najczęściej jasnego, solidne, wygodne, ergonomiczne, dlatego nie wyrzuca się ich po dłuższym używaniu, a często przemalowuje się na biało lub szaro, zmienia uchwyty itp.

 

Podłogi są również najczęściej drewniane, pokryte matowym lakierem, olejem albo bielone. Urządzając swoje mieszkanie, w tym stylu musimy pamiętać również o odpowiednim oświetleniu naturalnym, popularne są rolety, aby wpadało nam jak najwięcej światła. Oświetlenie sztuczne, to proste metalowe lub szklane lampy, mogą być też papierowe abażury, często tylko kinkiety. Ściany malowane są na kolory białe, jasne beże, szarości, często jedną ściana pomalowana jest na kontrastowy ciemniejszy kolor, np. odcienie grafitu czy brązu. W takim stylu w oknach najczęściej królują żaluzje drewniane, które idealnie komponują się z dużymi połaciami szyb.

 


Dodatki, ożywiające i ocieplające wnętrza, to kolorowe poduszki, narzuty, wykonane z naturalnych tkanin, jak wełna, len itp. oraz świeczniki, ramki na zdjęcia, wazony, itd.